מפלגת ג'וביק המפלגה הימנית והקיצונית הוקמה לפני שנים מעטות וכבר צברו עשרות מושבים מתוך 386 המושבים בפרלמנט ההונרגי, חברי המפלגה היהודית עוקבים בחרדה אחרי ההתחזקות והעליה האלקטוראלית של התנועות הקיצוניים

בימים האחרונים מתחוללת סערה אנטישמית בהונגריה, כאשר בכירי ממשל אנשי מפלגת הימין הקיצוני מפלגת ג'וביק הידועה לשמצה בקשו מהממשל השוכן בבודפשט הבירה, רשימה של יהודים אשר מהווים כהגדרתם 'סיכון לאומי בטחוני למדינת הונגריה, הדברים עוררו סערה בכל המפלגות המתונות יותר בפרלמנט ההונגרי ועוד יותר חלחלו המילים הבוטות והמזעזעות לאוזני ולבבות חברי הקהילה היהודית במקום.

קרא עוד:

[postim]

חברי הקהילה היהודית במקום מזועזעים עד עמקי נשמתם מהאמירות המזעזעות אשר מזכירים את ימיהם והצהרותיהם של הפאשיסטים הידועים לשמצה, כאשר בכיר ממשל מדברים בבוטות באנטישמיות בוטה ומתסיסה, אשר מי יכול לצפות את תוצאות הדיבורים המזעזעים והאנטישמיים.

הבקשה האנטישמית של מרטון גונגיוסי מתפרסמת לאחר קריאת שר החוץ ההונגרי לפתרון של שלום לסוגיה הישראלית פלסטינית. מרטון ביקש להגיב על הדברים ופנה לשאר חברי הפרלמנט והפגין מורת רוח על אזרחים ישראליים שגרים בהונגריה וכן להיפך, דבר שיהפך עם הזמן לבעיה לאומית, דבר שמנוגד ומסכן את הלאום ההונגרי, באתר עצמו התבטא מרטון בקיצוניות יתרה ממה שאמר בפרלמנט.

אחד מזקני הקהילה היהודית המכהן גם כראש הקונגרס היהודי בהונגריה ואשר עדיין גר במקום עוד מימות השואה הארורה אמר 'ידוע שאחד מכל שלושה יהודים אשר נרצחו שרפו ועונו באושוויץ היה הונגרי, לכולם ידועה האכזריות של ההונגרים הערלים, כאשר מאות אלפים יהודים תושבי העיירות בהונגריה נשרפו על קידוש ה' במשרפות אושוויץ, לאחר עשרות שנים מילים כאלו מבכירי ממשל מעוררים בי ובעוד אנשים כמוני שזוכרים את האנטישמיות הקשה פחדים קשים, על אף שאנו מבינים שאנחנו משמשים כמצרך וכמקפצה פוליטית אבל זה מעורר חלחלה' סיים בפחד ראש הקונגרס היהודי בהונגריה.

חברי הפרלמנט ההונגרי השוכן בבודפשט הוציאו אף הם הודעת גינוי לפעילו האנטישמית של מפלגת הימין הקיצוני מפלגת ג'וביק, אחד מהבכירים בממשל מרטון גיונגיוסי האנטישמי, אמר 'זה נשמע כפתיחת קמפיין בחירות לקראת הבחירות לפרלמנט בעוד שנה וחצי, בכדי להתחזות לימין במדינה תוך ניצול המעמד לקריאות פופוליסטיות נגועות באנטישמיות מובהקת, שאסור ולא ניתן לעבור עליה לסדר היום'.

הממשל ההונגרי בעצמו מיהר אף הוא לפרסם הודעת הכחשה וגינוי בה נאמר 'אנו חברי וראשי הממשל דוחים את הקיצוניות הגזענות והקול האנטישמי בכל תוקף ואנו עושים ונעשה את כל המאמצים לבלום ולהשקיט את הקולות ההזויים האלה', דברי דוברות הממשלה.

מנגד מרטון גיונגיוסי חבר המפלגה הימנית קיצוניית טוען הוא כלל וכלל לא גזעני התכוונו לפלח מסויים של אזרחים וממש לא לעבר הקהילה היהודית, ואם מישהו נפגע שם הרי אנו מוסרים התנצלות, אמרו ראשי המפלגה שלא פעם אחת כבר אמרו והתבטאו על כך שהיהודים מכניסים למצות דם של ילדים ערלים בפסח.

מפלגת ג'וביק המפלגה הימנית והקיצונית הוקמה לפני שנים מעטות וכבר צברו עשרות מושבים מתוך 386 המושבים בפרלמנט ההונרגי, חברי המפלגה היהודית עוקבים בחרדה אחרי ההתחזקות והעליה האלקטוראלית של התנועות הקיצוניים.