שִׁירַיִם מתכונן לל"ג בעומר: ה'ממשיך' שקיבל מקל כסף והבנש"ק הצעיר ששימש כמוהל

כמידי שבוע יעקב מלמד מביא תיעודים וסיפורים בלעדיים שיספקו הצצה אל מאחורי הקלעים לנעשה בחצרות הקודש, היכלי הישיבות ובמעונם של גדולי הדור • השבוע: האדמו"ר שקרע שערי שמים בפרשבורג, המקובל שהגיע למירון והאדמו"ר שערך קידוש לבנה בחצר מעון הנופש
 • "לא להתעלם מלחץ בחזה" הרהורים בעקבות האסון של דים

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

 • 31 יתומים נישאים בחודש תמוז

  תוכן מקודם

את המדור הנחשק והנקרא ביותר בציבור החרדי פותח 'שיריים' כשהוא עסוק עד למעלה מראשו, בעוד שבוע בדיוק חל יום ההילולא של אדוננו הרשב"י זיע"א ואין לו רגע דל בסדר יומו העמוס, לאחר מאבק ממושך, שכלל אינספור פגישות וטלפונים מאחורי הקלעים התבשר 'שיריים' כי הממשלה והרשויות לא יטילו שום הגבלות על ציון הרשב"י זיע"א במירון והמוני עמך בית ישראל יוכלו לעלות כמידי שנה בשנה להשתטח על קברו של התנא האלוקי, גם ההדלקות המסורתיות יתקיימו כמתוכנן לרווחתם של רבבות עולי הציון.

'שיריים' שהתקשר השבוע לאחד מגדולי העסקנים ושמע ממנו על פרטים שטרם ניתן לחשוף הנוגעים להילולא הגדולה במירון, שמע ממנו כיצד אפילו הוא, אדם שיודע על כל מה שזז במירון התפלא לראות שבעוד שאר אתרי החדשות דיווחו על זעזוע בשל ההגבלות הצפויות דוקא 'שיריים' היה הראשון לחשוף כי ההילולא תתקיים כמתוכנן, לרווחת הקוראים 'שיריים' מצרף כאן צילומסך מהמדור בו אכן נכתב כי לא יהיו הגבלות. 'שיריים' מצדיע ל'שיריים'.

טרם החל 'שיריים' לעסוק בצרכי מירון הוא זכה לשמוע דבר חכמה מאחד מידידיו ששיגר לו את ההודעה הבאה בזו הלשון: "החל מהיום מפסיקין לומר רבי שעי' בן ר' משה ומתחילין לומר רבי שמעון בר יוחאי". 'שיריים' מסתפק מה הדין במי ששכח ועדיין ממשיך לומר ר' שעי' בן ר' משה. מה שבטוח שזכותם של צדיקי עולם ישפיע על כולנו בבני חיי ומזוני רוויחי.

'שיריים' שעשה גיחה קצרה למונסי שבארצות הברית התפלא לראות כיצד אבל של ממש שורר ברחובות, בלי גוזמא, לפליאתו ראה 'שיריים' כיצד כולם מתהלכים בצידי הדרכים, שפופים ואבלים, אבל בתוך דקות, הוא הבין את הסיבה לאבלות: כ"ק האדמו"ר מבאניא זצ"ל אשר הרביץ תורה ויראת שמים במקום הנפלא הזה הסתלק לבית עולמו לאחר שנות יסורים קשים ומרים, 'שיריים' מיהר לבית המדרש ושם הוא ראה את הגוי של הרבי, הלא הוא הגוי שהיה צמוד לרבי מחמת חוליו. הגוי התייפח בבכיר קורע לב והתיעוד חרך את הרשת לאורכה ולרחובה.


באמצע ימי ה'שבעה' ראה כיצד מכירים את בנו של הרבי זצ"ל. הבן הצעיר שמוכר היטב במונסי קיבל במתנה מקל כסוף כמנהג אדמורי"ם חשובים והקהל הריע בתרועות "מזל טוב, מזל טוב", גם 'שיריים' עצמו התרגש לראות כי יש ממשיך לבית באניא ואיחל מזל טוב לאדמו"ר החדש שלא הפסיק להתרגש.

גולת הכותרת של השבוע האחרון הייתה בקורו הלא צפוי של כבוד קדושת האדמו"ר מויז'ניץ שליט"א שהמריא לביקור בווינה שבאוסטריה לטובת מוסדות החסידות הפרוסות בארץ ובגולה. בקהילה הבוכרית ארגנו דינר יוקרתי והאדמו"ר התקבל בכבוד כמו שרק אחינו הבוכרים יודעים לתת. לקול צלילי מנגינת ליווי החתן בשבת האופרוף הידועה התקבל הרבי כשהוא מתרגש לראות את בני הקהילה.

באחד הלילות בווינה עודכן הרבי כי נגיד החסידות ר' חיים שטרן נכנס למשפטו, משפט העוסק בעבירות מס, הידועה בחומרתה בארצות הברית של הגויים, הרבי נטל עמו את מקורביו ונסע למקום מנוחתו של בעל ה'חתם סופר' זיע"א שם הוא קרע שערי שמים במשך שש שעות רצופים לטובת נגיד החסידות. 'שיריים' שחשף את הסיפור מעל גבי במת האתר בו אתם שוהים כרגע שמע על המופת הגדול כאשר תוך כדי תפילה התבשר הרבי כי למרות התביעה הקשה הנגיד יצא כמעט זכאי ועם רק שנתיים מאסר, זאת במקום עשרים שנה כדרישת התובע.

משם המשיך האדמו"ר להכנסת אורחים בעיר פרשבורג שם הוא טעם מעט מזונות לאחר התפילה הארוכה. האדמו"ר אף בירך את עסקני המקום הפועלים למען הפצת גבולות הקדושה בעיר שהייתה מקום מגוריהם של גדולי עולם זכותם יגן עלינו ועל כל ישראל.

מי שעוד הגיעו לרומניה היו משלחת מיוחדת של זק"א תל אביב, להפתעתם הם הופתעו לגלות את הרבי בבית חב"ד בעיר, הנכ"ל צבי חסיד ניגש אל האדמו"ר וסקר את פעילותם במקום הכולל בין היתר הצלת קברי יהודים בעיר קלוז', הרבי התרגש לשמוע על העניין הכה חשוב שבשלו הם הגיעו למקום ובירך בחום את הארגון, ראשיה ומתנדביה.

'שיריים' עצמו שחזר השבוע לחיים, הגיע לעשות 'כושר' באחד מחדרי הכושר המפורסמים בשכונת רמות בירושלים. כשהגיע למקום והתחיל להרים את המשקולות הוא ראה לצידו לא פחות ולא יותר את אחד מגדולי ראשי הישיבות שבדור, מרוב התרגשות 'שיריים' שכח לצלם את המעמד וניצל את השעה לשוחח בדברי תורה וענייני השעה עם ראש הישיבה הדגול.

לאחר שיחת החיזוק החליט 'שיריים' לעשות גיחה קצרה לארצות הברית, הוא עלה אל המטוס והתמקם במקום מושבו בביזנעס קלאס שם הוא ראה להפתעתו את כ"ק האדמו"ר מפיטסבורג שיצא אף הוא לביקור חיזוק בקרב חסידי ואוהדי החצר בארצות הברית. 'שיריים' אך יודע לומר כי במשל כמעט 12 שעות טיסה רצופות הרבי היה שקוע בלימוד מעמיק וכלל לא שם למתרחש סביבו.

הרבי מפיטסבורג התקבל על ידי החסידים בשדה התעופה בארצות הברית כשהם נרגשים עד עומקה של נפש לרגל בואו הרם של האדמו"ר שלראשונה הגיע לארצות הברית כאדמו"ר. הרבי שוחח עמם באנגלית רהוטה, שכן הוריו הם אמריקאים.

מי שעוד הגיע לארצות הברית היה הרה"צ רבי נחמיה אלתר שליט"א בנו של כ"ק האדמו"ר מגור, 'שיריים' שרצה להתלוות למסע לא עמד בעומס. בכל רגע נתון ביקר בנו של הרבי בעוד מוסד, קהילה או ישיבה של החסידות הפרוסים לתפארה ברחבי ארצות הברית החרדית. בנו של האדמו"ר אף התקבל בחביבות גדולה אצל גדולי אדמור"י ארצות הברית בהם כ"ק האדמו"ר מסאטמאר. 'שיריים' השיג תיעוד.

האדמו"ר מבעלזא שנופש בימים אלה במעון הנופש בטלז סטון יצא באישון לילה וקידש את הלבנה במעמד מצומצם של חסידים ומקורבים, 'שיריים' קיבל לידיו תמונה יפה מאוד של הרבי כשהוא חבוש בקולפיק בחצר הבית ומקדש את הלבנה.

פחות משבוע לל"ג בעומר, מי שנצפה כמידי יום שישי במירון הוא גאב"ד מאקאווא שהגיע להשתטח על ציון התנא האלוקי זיע"א. 'שיריים' מיהר לתעד את הגאב"ד לאחר תפילת שחרית.

ואפרופו מירון, מי שעוד הגיע לבקר את הציון רגע לפני ההילולא הגדולה היה האדמו"ר רבי רפאל אבוחצירא שהתפלל במקום במשך שעה ארוכה וייחד ייחודים לקראת יום היארצייט.

כשנכנס האדמו"ר לאוהל הציון הוא נפגש בחבר הכנסת ישראל אייכלר, אייכלר ניגש לרבי ושוחח עמו ממשוכות על אביו ר' מנשה אייכלר שהיה איש מירון בכל רמ"ח אביריו ושס"ה גידיו.

כ"ק האדמו"ר ממעזיבוז' שליט"א ערך השבוע מעמד חלאק'ה לבנו היניק והחכם. את המעמד ערך הרבי בתלמוד תורה כלל חסידי הבעל שם טוב בפתח תקווה. מי שעוד הגיע למעמד היה אביו האדמו"ר מראחוב שהתרגש לראות את הנכד הבנש"ק.

לאחר המעמד סייר הרבי בתלמוד תורה והעניק מברכותיו לילדי הת"ת אשר שוקדים על תלמודם כיאה וכראוי לחסידי הבעל שם טוב.

הרה"צ ר' יחזקאל שרגא ראזענבוים בנו של כ"ק האדמו"ר מקרעטשניף קרית גת שימש בכבודו ובעצמו כמוהל בברית של חסידות טרעבישאן בבית שמש. 'שיריים' שעוד לא ראה מוהל בנש"ק כה צעיר מיהר לתעד.

רגע לפני סיום, 'שיריים' ימשיך לעיסוקיו הרבים הכוללים בין היתר מתווה מלא ומסודר שימנע מראות מבישים של קריסת תחבורה ואי מתן אוכל ושתייה לרבבות העולים לציון הרשב"י. באם לאחד מהקוראים יש רעיון למתווה שכזה הוא יותר ממזומן לשלוח.

בכל מקרה 'שיריים' מצפה כבר לעלות לציון הקדוש כמידי שנה בשנה ולחזות ברבבות העולים השמחים בשמחתו של רשב"י, ועד אז שיהיה לכולנו רק בריאות ושמחה. אפרילכע'ן שבת.

לפניות, תגובות ולשליחת חומרים בנושא המדור וחצרות הקודש ניתן לשלוח לכותב השורות, במייל: ymelamed19@gmail.com

כתבות קשורות

מתקפה חסרת תקדים נגד השר כהנא: "כל מי שהולך לבית הכנסת נהפך לפוסק?"
פרוייקט 'לטייל בתורתו' מגיע לאומן עם יוזמה שעוד לא היה כמוה מעולם
צהלי ורוני יושבת אלעד: ההכנות לקראת ביקורו ההיסטורי של האדמו"ר מויז'ניץ בעיר
"תמיד יצאנו יחד והיום חזרתי לבד" הספד מרטיט
אבל ברמת אלחנן בבני ברק: המתמיד שמסר שיעורים לקצינים בצבא נפטר
הגר"ד יוסף: כל המחשבות של אנשי הממשלה הם איך להשמיד את עולם הישיבות
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – כ"ז באב ה'תשפ"א
"הילדים חוו טראומה" תושב השכונה בעדות מצמררת
אייכלר: "כולם מזועזעים מאדם שצעק כמו חיה, אבל הוא מייצג הרבה אנשים"
אלסקה: מפגן עוצמה ואחדות של כלל ישראל בהכנסת ספר תורה למרכז חב״ד
בין הזמנים: האדמו"ר מגור יצא להליכה במשעולי העיר צפת • צפו בתיעוד הנדיר
מעמד נרגש בסיום השנתי של מנו"ף בעיריית ב"ב באמצעות 'איגוד הסמינרים'

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture