אילוסטרציה. צילום: Nati Shohat/Flash90

גילוי מפתיע: הילדים התקשו בנוסח התפילה – המנהל הציג בפנים כתב יד עתיק

תלמידים אשר החלו לומר את תפילת השחר במלואה התקשו להבין מדוע בתפילת 'קל ברוך גדול דעה' התפילה מסודרת לפי אוליות הא"ב. מנהל הת"ת הפתיע והציג בפניהם סידור עתיק יומין שם מובאת התשובה לשאלה רבת השנים. מדובר בחזיון שראה רבי אליעזר הקליר בחלומו

 • 40 שנה ראשי הישיבות מתכנסים לכבודה של תורה

  תוכן מקודם

 • "אל תגידו לי יותר כלום" בקשתה הכואבת של תהילה

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

בתלמוד תורה "הם חיינו" הממוקם בירושלים והעומד בראשות בראשות הרה"ג רבי ראובן לויכטר שליט"א, חוו התלמידים השבוע חוויה מרגשת ויוצאת דופן הכוללת גילוי עתיק יומין שהתגלה בפניהם לראשונה.

הילדים הצעירים שהתחילו בימים אלה להתפלל ולומר את ברכות קריאת שמע במלואם, נפגשו עם קטע התפילה 'קל ברוך גדול דעה', קטע יוצא דופן שנכתב על פי סדר אותיות הא"ב. בסידורים הנפוצים בזמננו אין לכך כל הסבר לכתיבת תפילה זו באופן הספציפי הזה המסודר על פי אותיות הא"ב.

מנהל החיידר הרב אברהם הולצר שליט"א, שהוא גם מנהל מכון 'על הראשונים' להוצאת כתבי יד עתיקים ובקיא בכתבי יד רבים מתקופות הראשונים, הפתיע את הילדים ואת המלמדים כאשר הוא הציג בפניהם צילום צבעוני של כתב יד עתיק יומין.

הסידור העתיק

מדובר היה בסידור תפילה עם פירוש מבית מדרשם של ר' יהודה החסיד והרוקח, שמעולם לא הובא לדפוס. בכתב יד מסופר שכאשר ר' אלעזר הקליר עלה לשמים הוא שמע שהמלאך מיכאל אמר את השירה הזו, דווקא בסדר הזה לפי אותיות האלף בית.

רבי אלעזר הקליר אף רמז את שמו בסופו ר'וממי ש'קי ת'מיד  מ'ספרים כ'בוד ק'ל' וקדושתו. בעקבות כן הקליר כתב גם פיוטים נוספים לפי אותיות הא"ב אך שמו לא רמוז בסופם.

ילדי התלמוד תורה אשר שמעו בהרחבה על זהותו של ר' אלעזר הקליר, וכתבי יד עתיקים שונים, פענחו יחד עם המלמד את הכתב העתיק, המספר סיפור מרתק אשר שופך אור על דברים נסתרים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן