צילום: צילום: ויקיפדיה

ברוך דיין האמת: רבה של יהדות סוריה הרב אברהם חמרה הלך לעולמו

הרב זצ"ל היה הרב הראשי של יהודי סוריה ולבנון וכיהן כחבר מועצת הנשיאות של איחוד הרבנים במדינות האסלאם. הוא גם שימש כרבה הראשי האחרון של הקהילה היהודית בסוריה ופעל במסירות נפש במשך שנים רבות למען חיזוק התורה והיהדות בדמשק
 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

ברוך דיין האמת: הרב אברהם חמרה זצ"ל, הרב הראשי ליהדות סוריה בעבר ובשלושים שנה האחרונות רבם של עולי סוריה ולבנון בישראל, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 78. זאת לאחר מחלה קשה סבל לאחרונה.

הרב אברהם חמרה היה הרב הראשי של יהודי סוריה ולבנון. כיהן כחבר מועצת הנשיאות של איחוד הרבנים במדינות האסלאם. הרב נולד בדמשק שבסוריה בשנת תש"ד. בשנת תשכ"א הוא מונה למורה בבית הספר היהודי ובשנת תשכ"ג מונה למנהלו של בית הספר. בשנת תש"ל נבחר כחבר בוועד הקהילה. בשנת תשל"ב מונה לסגן הרב הראשי, נסים נדבו הכהן. בשנת תשל"ו נבחר לרבה של הקהילה, בשנים האחרונות לשהותו בסוריה היה גם נשיא הקהילה, משרות בהן החזיק רשמית עד שעלה לארץ ישראל.

הרב זצ"ל למד אצל הגאון הרב שאול מנג'ד, שהיה רב ומורה בבית הספר 'תלמוד תורה'. על כך סיפר, "לא הייתה בסוריה ישיבה כמו במדינת ישראל או בניו-יורק. בעצם לא היו בסוריה ישיבות. הלימודים לא התנהלו כלימודי יהדות, הם התקיימו במסגרת השעות שהוקדשו לתפילה. "למדתי אצל הרב שאול מנג'ד בביתו שנים רבות. למדנו הלכות ב'שולחן ערוך' בעיקר את 'אורח חיים' ואת 'אבן העזר', ואת המסכתות הקשורות לענייני הלכה הנוהגים בכל ימות השנה כמו ברכות, קידושין, שבת".

בשנות ה-80 של המאה ה-20 יצר הרב חמרה קשר עם הג'וינט וארגונים נוספים והעלה לשיח הציבורי את נושא עלייתם של יהודי סוריה לישראל. גם בסוריה פעל הרב חמרה מול הנשיא חאפז אל אסד כדי שיאפשר לבני הקהילה לעלות לישראל. לבסוף, אישר הנשיא ליהודי סוריה לצאת לכל מדינות העולם פרט לישראל, בהנחה שמצבם הכלכלי הטוב יחזיר אותם בשלב כלשהו לארץ מולדתם. הם עברו לארצות הברית, ומשם חלקם עלו ארצה.

עם עלייתו לישראל בשנת תשנ"ד השתכן בחולון, שם מונה לרב במועצה הדתית. בהזדמנות זו דאג להעלות לישראל עשרות ספרי תורה יקרי ערך וכתבים עתיקים ויקרי ערך. באותה שנה הוזמן על ידי ראש הממשלה דאז יצחק רבין לקחת חלק בטקס קבלת פרס נובל לשלום.

בשנת תשנ"ה הוזמן הרב חמרה לפגישה עם נציגי הג'וינט שלקחו חלק בהצלת יהודי סוריה, והכריזו כי מבצע הצלת יהודי סוריה ייקרא "מבצע אברהם" על שמו. בשנותיו האחרונות שימש כרב יוצאי סוריה בישראל, והתגורר בישראל ובניו יורק לסירוגין.

בחנוכה תשע"ח שיכל הרב בטרגדיה נוראה את בתו אליזה (לוזה) אזן ע"ה ונכדיו יצחק הלל ז"ל, משה ז"ל, והנריט לאה ע"ה, שנספו בשריפה קשה בביתם שבפלטבוש.

היום השיב הרב את נשמתו בטהרה לאחר שהזדכך בייסורים. מסע הלוויה יתקיים היום, ערב שבת קודש פרשת בהר בחוקתי, בשעה 13:15 בצהריים מביתו ברחוב ארלוזרוב 106 בחולון ובשעה 15:00 בבית העלמין בעיר שם ייטמן.

ת.נ.צ.ב.ה.

חלק מהמידע בכתבה מתוך ויקיפדיה

כתבות קשורות

תגובה אחת

 1. הכרתי את הרב
  עליית יהודי סוריה הייתה כרוכה בסיכון עצמי בלתי נתפס
  הרב היה בסכנת מוות ממשית במשך שנים
  היה קשור עם צמרת השלטון בסוריה
  ובמקביל עם נציגים ישראלים
  היו לו מהלכים בסוריה שנים רבות אחר עלייתו ארצה
  והוא ניצל אותם להצלת יהודים

  הקים כולל ישיבתי בחולון לזכר בני משפחתו שניספו
  והיה מוסר שם שיעורים

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן