Hadas Parush/Flash90

המשטרה לא מאשרת את הילולת האור החיים; המארגנים מתכננים מחאה

מארגני הילולת האור החיים הקדוש במשך השנים, נדהמו לשמוע השבוע מפיקוד המשטרה שהשנה לא תהיה אישור לניהול האירוע בכלל, על אף הבטחת המארגנים והבאת תכנית רב היקף לעמוד בכל כללי הבטיחות • התנכלות מכוונת?
 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

מידי שנה, בט"ו בתמוז, יום הילולת האור החיים הקדוש, פוקדים אלפי יהודים את ציונו הקדוש בהר הזיתים בירושלים. השנה, המשטרה בינתיים לא מאשרת את קיום ההילולה, ברקע האסון בהילולת הרשב"י באתרא קדישא מירון.

מארגני האירוע במשך השנים, נדהמו לשמוע השבוע מפיקוד המשטרה שהשנה לא תהיה אישור לניהול האירוע בכלל, על אף הבטחת המארגנים והבאת תכנית רב היקף לעמוד בכל כללי הבטיחות.

המארגנים אומרים כי מידי שנה שומרים על כללי הבטיחות, אבל לאור המקרים האחרונים התאמצו המארגנים והגו ביחד עם מהנדסי בטיחות תכנית מיוחדת לקיום האירוע, אבל כאמור לתדהמתם המשטרה דחתה הכל על הסף.

אישי ציבור תהו וגם תמהו על מהלך מוזר זה, שבעוד רק השבוע התקיימה אירוע מצעד הדגלים בעל אופי סיכון בטחוני ובטיחותי פי כמה, ולשם כך כן ידעה המשטרה להיערך בכוחות רבים, ובמערך שלם לאבטח את האירוע, וכאן באירוע בעל אופי דתי, שברור שלא יוכלו למנוע הציבור המשתוקק לבוא, המשטרה לא מאשרת את קיום האירוע.

מארגני ההילולה קוראים לכל מי שבידו לפעול בכל דרך, לביטול החלטת משטרה זו, ולדאוג לקיום אירוע מתוך ניהול הנכון ודאגה לשום ציבור פוקדי ציון הקדוש. במקביל, ברחובות ירושלים נתלו מודעות בשם 'מטה המאבק' על מערכה נגד החלטת המשטרה.

אמש הודיע מנכ"ל מועצת בתי העלמין צוריאל קריספל, כי לאור המשבר התקציבי וחוסר היענות של הגופים הממשלתיים לשאת בעול המימון הנדרש לקיום האירוע במתכונת המונית, המועצה מסירה את ידה מכל הליך ההפקה של האירוע.

במכתב ששיגר קריספל למפקד תחנת 'שלם' של משטרת ירושלים, הוא הבהיר כי בניגוד למסורת העבר, שבה מועצת בתי העלמין השיגה את התקציב הדרוש עבור הפקת ההילולא, השנה "מועצת בתי העלמין בישיבתה האחרונה קיבלה החלטה פה אחד שבמידה ולא יימצא או לא יושג המימון המלא לקיומה של ההילולא, מועצת בתי העלמין לא תיטול כל חלק באירוע".

במכתבו גולל קריספל את המצוקה התקציבית הנובעת מן המשבר הפוליטי המתמשך. והצורך בהשקעה גדולה ומסיבית בהכשרת דרכים בטוחות, לאור הלקחים שהופקו מהאסונות במירון ובקרלין.

לאורך כל התקופה האחרונה העביר, מנכ"ל מועצת בתי העלמין צוריאל קריספל, מכתב למשרדי הממשלה הנוגעים בדבר ובו התריע מפני היעדר תקציב שעלול לפגוע באישורים של המשטרה והרשויות לקיום האירוע. "ברור לכל, שללא מקורות מימון הולמים להילולא החשובה הזו, ומתוך דאגה לשלומם של המתפללים והמבקרים בציונו של ה'אור החיים' הקדוש, המשטרה וגורמי הרישוי השונים לא יאפשרו את קיומה של ההילולא כמידי שנה ומתחם בית העלמין יהיה סגור חלילה בפני המתפללים" התריע מנכ"ל מועצת בתי העלמין במכתבו.

למרבה הצער, לא נמצא התקציב הדרוש עבור קיום ההילולא. בעקבות כך הודיעה המשטרה כי לא תאשר את קיומו במתכונת המונית. בנוסף כאמור, הודיעה מועצת בתי העלמין, כי לאור התקציב שאושר לאירוע על ידי עיריית ירושלים בלבד, אין באפשרותה להיות שותפה להפקה והאחריות על קיומו של אירוע ההילולא ההמוני בציון האור החיים הקדוש בהר הזיתים.

כתבות קשורות

דרעי: "בנט רוצה להקים מדינת כל אזרחיה; איבדנו את הדמוקרטיה"
רוב הציבור: בנט מכר את אידיאולוגיית הימין כדי להיות ראש ממשלה
סמוטריץ: "זה תקציב שמשקף סולם עדיפויות ערכי חילוני שמאלני"
קטין ערבי זיהה יהודי יוצא מבית כנסת, רדף אחריו ודקר אותו עם סכין
אירוע חמור: אזרח גנב ניידת שחנתה ממונעת ליד תחנת משטרה
ליצמן תוקף: "התקציב כולל גזירות רעב במסווה של רפורמות כלכליות"
גזירות התקציב: הטלת מסים חדשים, גל התייקרויות וביטול הנחות / פרשנות
מתיחות בשייח ג'ארח: ערבי פרץ לבית של יהודי ונורה ברגלו
החקלאים זועמים על אישור הרפורמה על ידי השרים: "ממשלת שינוי לרעה"
ראש הוועדה המייעצת ל-FDA: "החלטת ישראל על חיסון שלישי - טובה"
הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנים 2021 ו-2022; "חוזרים לעבוד"
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו

תגובה אחת

 1. תפלות בשטח ישר ופתוח בכלל לא מסוכן, זה סתם תירוצים של המשטרה, אין זה שונה מההפגנות בבלפור להבדיל, ששם תמיד התירו את הכל, זה סתם רשעות לשם רשעות, רק טוב שהחרדים כבר לא בקואליציה, כך אי אפשר להאשים אותם…

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן