Hadas Parush/Flash90

1953 שנים לחורבן – חשיפה היסטורית מטלטלת: מה עומד להתרחש בשמיטה הקרובה שלא קרה מאז חורבן בית שני?

1953 שנים אחרי חורבן בית שני, לראשונה מצוות השביעית בארץ ישראל תתקיים בהיקפים היסטוריים * נתונים דרמטיים שנאספו ע"י קרן השביעית חושפים את הסיפור המלא * כל הפרטים
 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

במשך מאות שנים שבהם העם היהודי גלה מארצו, אדמות א"י כמעט ולא הושבתו בשנת השביעית. בעשרות השנים האחרונות, עם העליות הגדולות לארץ ורכישת אדמות ע"י יהודים, יותר ויותר חקלאים יראי שמיים, הכריזו על רצונם להשבית את אדמות הארץ כמצוות התורה. אלא שנתונים חדשים שנחשפו ע"י קרן השביעית מגלים את הסיפור האמיתי והמרגש, שכבר מעורר הדים נרחבים בעולם היהודי כולו.

לשותפות עם חקלאי הקליקו כעת >>

מסתבר שהשנה, אחרי קרוב לאלפיים שנה, יש היתכנות להשבתת רוב אדמות הארץ בהיקפים שלא היו כמותם מאז חורבן בית שני. לפי נתוני קרן השביעית, רמת היענות של החקלאים שמעוניינים לשמור שביעית, מגיע השנה לשיא שמתקרב להיקפי השבתת הארץ בתקופת ימי בית שני.
מגמת הזינוק בהיקפי השבתת הארץ הולכת ומתחזקת בשמיטות האחרונות. בשנת תשס"א שבטו בא"י 184,600 דונם בשמיטה. בשנת תשס"ח שבטו 272,622 דונמים בשמיטה. בשנת השמיטה תשס"ה השביתו 333,790 דונם שבטו בשמיטה. לפי ההערכות של קרן השביעית בהסתמך על ההתלהבות העצומה של החקלאים, השנה לא פחות מ-700,000 דונמים ישבטו מתוך 1,342,546 דונם בא"י. כלומר, לראשונה מימי החורבן, מרבית הקרקעות בא"י יושבתו כמצוות התורה.

לשותפות עם חקלאי הקליקו כעת >>

היענות של בעלי הקרקעות והחקלאים לקיים את מצוות שבת הארץ, מסתמכת על התמיכה האיתנה שהציבור הרחב, מכל העדות והחוגים מספק לחקלאים גיבורי הכח. לולא התמיכה הזו, היכולת להשבית היקפים כה נרחבים בא"י תהיה חסרת סיכוי לחלוטין. "במקרה הזה, הציבור עושה כאן היסטוריה יחד עם החקלאים" מסבירים בקרן השביעית. "התמיכה של הציבור, שתאפשר לחקלאים לעזוב את עבודת האדמה, תגרום למאורע ההיסטורי המרגש ביותר עבור החקלאות בארץ ישראל מזה כמעט אלפיים שנה".

ההתרגשות של החקלאים נוכח הנתונים, ממחישה עד כמה מדובר בבשורה משמעותית עבורם. "מאז שב עם ישראל להתגורר בארץ ישראל לאחר גלות בית שני, לא הייתה נכונות שכזו לשמירת שביעית" אומר הרב עירא צימרמן, רכז החקלאים ב'קרן השביעית' וחקלאי בעצמו. "רק לפני כמה עשורים מצב כזה היה נראה כמו חלום בלתי מציאותי. המצב הכלכלי החמור ששרר בארץ, יכולות היבוא המוגבלות, והתלות המוחלטת בחקלאות מקומית גרמו לכך שדבר כזה לא היה יכול לקרות. לזה הצטרפו גם סיבות אידיאולוגיות שהובלו ע"י הקיבוצים שביקשו להתנתק מכל זיק יהודי".

"כיום" מוסיף הרב צימרמן, "כשכל הרעיונות הללו קרסו אל תוך עצמם, ורוח תשובה וקירוב שוטפת את הארץ, אנחנו נרגשים לגלות מאות חקלאים שבעבר לא הסכימו לשבות, וכעת שמחים לקיים את מצוות התורה להשבית את הקרקעות שלהם".

הדבר היחיד שעומד כעת בפני פריצת הדרך ההיסטורית היא הושטת היד של הציבור לחקלאים שמבקשים לעשות היסטוריה. התמיכה הציבורית בחקלאים תאפשר להם לנטוש את כליהם ואת אדמותיהם, ולצמצם את ההפסדים שייגרמו להם בשל השבתת הקרקע. החל מתשלומי שכירות, העסקת עובדים זרים, ביטוחים, ציוד, שמירה ועוד הוצאות רבות המשולמות כבימים שבשגרה.

לשותפות עם חקלאי הקליקו כעת >>

ב'קרן השביעית' מדגישים כי האפשרות היחידה להגשמת החזון להשבתת רוב הקרקעות היא רק כאשר כל עם ישראל יתאחד, וכל אחד ואחד מישראל ירכוש שותפות עם חקלאי בדונם קרקע, בעלות של 50 שקלים בחודש בלבד למשך תקופת השמיטה.
לשם כך נפתח מוקד מיוחד שיאפשר לכל יהודי לקחת חלק בהיסטוריה ולהיות אחד ממשביתי הארץ בהיקפים חסרי תקדים לראשונה בתולדות עם ישראל מאז חורבן בית שני.
ניתן להצטרף להשבתת דונם דרך מסופי נדרים פלוס וקהילות או בטלפון 1800-300-544.

לשותפות עם חקלאי הקליקו כעת >>

כתבות קשורות

עֽוֹמְסֵֽי עֲרָבָֽה לְהַקִּֽיף מִזְבֵּֽחַ: הושענא רבה בכותל ובפסגת הר הזיתים • תיעוד
אֲנִי וָהוֹ הוֹשִׁיעָה נָּא: הושענא רבה באתרא קדישא מירון על ציון הרשב"י
לראשונה: ההקפות השניות המסורתיות של כפר חב"ד יתקיימו באוויר הפתוח
ביום ''הושענא רבא'': הסגולה העילאית והנדירה שיעניק מרן שר התורה • אל תפספסו
הפצת הזוהר, אסון מירון וממשלת הזדון: האדמו"ר מאשלג בשיחת חג
אשדוד החרדית מתכוננת להופעת האדמו"ר מויז'ניץ לחוג את שמחתה של תורה
הגאון רבי זמיר כהן רקד עם תלמידיו ונשא דברי חיזוק בשמחת בית השואבה • צפו
היערכות בכותל המערבי לשמיני עצרת ולהקפות שניות
ירושלים של מעלה: סיור מרתק בסוכות הירושלמיות • ענו על החידון
אירוע האושפיזין הגדול של עלי שיח • שידור ישיר מבנייני האומה בירושלים
זעזוע בפתח תקווה: בית כנסת נפרץ - ספרי תורה ותשמישי קדושה הושלכו לרצפה
זקן הפוסקים נענע את ארבעת המינים וערך שמחת חג בסוכתו שבירושלים • צפו בתיעוד
הלם בחסידות גור: המחנך והמשגיח הנודע שהתגורר בחצור נפטר מנגיף הקורונה
האדמו"ר ממונקאטש ערך את הטיש בסוכתו למרות הגשם הכבד בבורו פארק • צפו
לאיזה שמחת בית השואבה תלכו הערב? • המדריך המלא עם כל מוקדי השמחה
תיעוד נדיר: מרן שר התורה בשמחת חג עם מקורבו הגר"נ חפץ • צפו
היסטוריה בקריית ויז'ניץ: מרן ראש הישיבה מסר שיחת חיזוק בשפת האידיש • צפו
נשיא המועצת: "הקב"ה פורע מאיתנו שלא עשינו לכבודו מספיק"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו