הרחבת גבולות הטהרה באירופה: מפקח המקוואות ערך מסע מיוחד באוקראינה ובדק למעלה ממנין מקוואות

את המסע המיוחד לפיקוח המקוואות ערך הרה"ג רבי יהודה לייב מינצברג מטעם "מרכז רבני אירופה" בגלל לוח הזמנים הצפוף והיעדים הרבים חלק מהעבודות נעשו בשעות לילה מאוחרות או בשעות בוקר מוקדמות במהלך חמישה ימים בלבד גמע מפקח המקוואות מעל 2,000 קילומטר לצורך הרחבת גבולות הטהרה באוקראינה
 • ערימה סדורה: אלפי צ'קים ממתינים לחלוקת צדקה במשרדי ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • "אמא, מאיפה יהיה לנו אוכל בסוף הצום?"

  תוכן מקודם

 • 31 יתומים נישאים בחודש תמוז

  תוכן מקודם

 • הפוך פרווה? קל! בואו להכיר את משקה BARISTA המושלם לקפה >>>

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

במהלך 5 ימים באוקראינה בשבוע שעבר הספיק מפקח המקוואות הנודע הרה”ג יהודה לייב מינצברג לבדוק ולתקן 13 מקוואות בערים שונות, תוך שהוא גומע במהלך הימים הללו מעל 2,000 קילומטר.

את המסע הזה עשה מטעם "מרכז רבני אירופה" שמימן את כל שהותו. בגלל לוח הזמנים הצפוף והיעדים הרבים חלק מהעבודות נעשו בשעות לילה מאוחרות או בוקר מוקדמות. את זמן הנסיעות הארוך בין הערים השונות ניצל הרב מינצברג לתת תנומה לעיניו.

את המסע התחיל בעיר צ'רניגב, אליה יצא עם נהג מקומי מיד כאשר נחת באוקראינה הרב המקומי הרב ישראל זילברשטיין יחד עם אנשי הקהילה היהודית המקומית ביקשו לבנות מקווה כהלכתה אך מצאו עצמם  מסתבכים עם בניין המקווה והאוצרות עקב דרישות שונות שנכפו עליהם על ידי המועצה המקומית.

עם הגעתו של הרב מינצברג למקום הוא קיים ישיבה ארוכה עם המהנדסים המקומיים ובמשך זמן רב הסביר להם כיצד להמשיך בבניה כך שהיא תושלם במהרה וניתן יהיה להפעיל את המקווה. "סידרתי להם את התוכניות והסברתי איך לסיים את האוצר ולהוריד מהגג את מי הגשמים. רק כאשר היה להם הכול ברור לפרטי פרטים  הם אישרו את התוכניות ויכולתי לצאת ולהמשיך אל היעד הבא".

משם נסע הרב מינצברג לז'יטומיר. רבה של העיר ומערב אוקראינה הרב שלמה וילהלם הקים מרכז יהודי שוקק הכולל בתוכו מקווה טהרה מרשים ומהודר בסיוע מרכז רבני אירופה לבדיקת המקווה המקומית.

מדובר בנסיעה האורכת  שעות רבות והכל ע"מ להדריך ולסייע לרבנים המקומיים כיצד להחליף  את אוצר מי הגשמים. את שהותו בעיר ניצל ללבן הלכה למעשה עם הרבנים במקום שורה של נושאים. את אוצר מי הגשמים רוקנו ומילאו מחדש ממאגר שיש במקום. "היתה שם עבודה והדרכה מפורטת והשארתי להם שורה של הוראות מפורטות והצעות לפתרון בעיות שונות".

הגעתו של הרב מינצברג לעיירות באזור עשתה לה כנפיים. הוא קיבל בקשה מרב קהילה בברדיטשוב לבוא ולבחון מקווה שהיו בה כמה שאלות. יצאתי בעלות השחר "שעה תמימה עשינו בדרכים עקלקלות כדי להגיע למקום", מתאר הרב מינצברג, "בחסדי השם הצלחנו לתת מענה והזמן הרב שעשינו במקום לא מנע מאיתנו להמשיך בתכנית המסע המקורית, שכללה נסיעה לצ'רקס שנמצאת במרחק 5 שעות נסיעה".

"המקווה שם נבנה לפני 12 שנה ע"י הרב דוב אקסלרוד רבה של העיר. מיד עם הגיענו למקום ראינו שיש צורך בשיפורים שונים. היתה לנו סיעתא דשמיא. דברים שבדרך כלל אורכים זמן רב הסתדרו כאילו מאליהם בתוך זמן קצר. נושאים שבדרך כלל צריך להסביר בפרוטרוט הובהרו בזמן קצר, מה שאיפשר לנו להמשיך במסע ללא עיכובים מיותרים.

"היעד הבא היה העיר אומן השוכנת במרחק 4 שעות נסיעה. הגענו למקום בשעת לילה מאוחרת מאוד אך היהודים במקום שהמתינו לנו זמן רב התעקשו שמיד לאחר שנאכל משהו נבוא לראות את המקווה המקומית המפוארת. לאחר שבדקתי את מה שהיו צריכים מיהרנו אל היעד הבא".

העיירה אנטבקה הסמוכה לקייב היתה היעד הבא. עבודה רבה המתינה לרב מינצברג והוא הקדיש למקום יממה שלמה. שעות רבות הקדיש לתיקון ושיפוץ המקווה במקום. לאחר מכן נסע לקייב שם התארח בביתו של הרב משה ראובן אסמן רבה של קייב וסייר יחד עמו במקווה המקומי. בשעת בוקר מוקדמת עשו השניים את דרכם לשתי מקוואות מקומיות במרכז העיר שנמצאות בשלבי בניה סופיים. את הסיור סיימו במקווה נוספת שנמצאת בבניה והיה צורך בפתרון יצירתי למאגר מי הגשמים שנבנה במקום.

כאשר חזרתי לישראל", אומר הרב מינצברג, "עמדתי המום מול לוח הזמנים שאנשי 'מרכז רבני אירופה' הציבו לי וההספק הרב. ברור לי שהיתה כאן סיעתא דשמיא רבה".

הרבנים הודו לסמנכ"ל המרכז הרב יוסף ביינהקר על היוזמה הברוכה.

מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג הודה להרב מינצברג על המאמצים הרבים ומציין כי מאחר ובמדינות אלו אין פיקוח והדרכה כפי שיש בארץ ישראל שיש בכל עיר מועצה דתית וכדו' המפקחים על תיפעול המקוואות, לפיכך יש צורך לשלוח מידי תקופה רב מפקח שיבדוק ויסייע בידי הרבנים המקומיים בבדיקת המקווה המקומי.

יו"ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין מסר שפעילות זו  היא חלק מפרוייקט הדגל של מרכז רבני אירופה אשר סייע עד כה בבנייתן של 77 מקוואות טהרה ברחבי אירופה.

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

רבבות ישראלים ב-500 מניינים פתוחים של שלוחי חב"ד • צפו
ערב יום כיפור: ברכת הבנים של הרבי מליובאוויטש - שלא היו לו ילדים • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – ט' בתשרי ה'תשפ"ב
ורשא ערב יו"כ: בהלוויה רווית תוגה הובאו למנוחת עולמים שרידי עצמות קדושי גטו ורשא
אֲדוֹן הַסְּלִיחוֹת • משדר סליחות עם הרב יוסף חיים בצרי • צפו
הגר"ש גלאי זעק בדמעות בכנס התפילה: "רק בזכות עזר מציון אני עומד כאן היום" • צפו
סוער במאה שערים: כוחות המשטרה הגיעו לפרק את סוכת הפוסק הירושלמי • צפו
טרגדיה נוראה ושוברת לב: ''דבורה בת השלוש מתחננת לראות את אבא שנפטר"
הצטרפו לתפילת גיבורי הכח צפו: חקלאי 'קרן השביעית' קורעים שערי שמים בכותל המערבי
שלומית יַאבְּנִי סוכה
היתומים ניגנו בשבעה את נוסח התפילה של אביהם, הבעל תפילה • צפו
הביקור הנדיר של הרבי מליובאוויטש בתערוכה של ברוך נחשון • צפו
מאות מהארץ ומרוקו ישתתפו הערב במעמד סליחות התרת נדרים וקללות על ידי האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו בקזבלנקה
הרבנית אהובה שרעבי ע"ה אשת רבה של מרמורק רבי ישי שרעבי זצ"ל
סוער במאה שערים: הפוסק הקים סוכה באישור מהנדס - העירייה הוציאה צו פירוק
היום הקמת מצבה והעליה לציון האדמו"ר בעל ה'תפארת מרדכי' מפיטסבורג זצ"ל
ברוך דיין האמת: אמן הציור האהוב על הרבי ואיש חברון
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – ח' בתשרי ה'תשפ"ב

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו