למרות הגבלות הקורונה: המדינה המוסלמית תתיר לאלף חב"דניקים להיכנס לתחומה

בגלל זן דלתא של הקורונה, שהגיע גם לקזחסטן, במדינה מעניקים ויזת כניסה מיוחדת רק למי ששמו אושר ב''ועידת חריגים''. הסיבה להגעתם של החסידים לקזחסטן היא ההילולא של רבי לוי יצחק שניאורסון - בנו הבכור הוא רבי מנחם מענדל שניאורסון המוכר לכל בכינויו "הרבי מליובאוויטש"
 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

יותר מאלף חסידי חב"ד ומקורבים לחסידות, עושים בימים אלה את דרכם לאלמטי (אלמא-אטה) העיר הגדולה ביותר במדינה המוסלמית הגדולה בעולם, קזחסטן. בגלל זן דלתא של הקורונה, שהגיע גם לקזחסטן, במדינה מעניקים ויזת כניסה מיוחדת רק למי ששמו אושר ב"ועידת חריגים".

רבה הראשי של קזחסטן, חסיד חב"ד בעצמו, הרב ישעיה כהן, הציג לרשויות את שמותיהם של המתפללים הישראלים והאמריקנים שמגיעים השבוע למדינה והם קיבלו אישור כניסה חריג.

הסיבה להגעתם של החסידים לקזחסטן היא ההילולא של רבי לוי יצחק שניאורסון. שמו כנראה לא מוכר לרובנו, אבל בנו הבכור הוא רבי מנחם מענדל שניאורסון המוכר לכל בכינויו "הרבי מליובאוויטש".

ביום חמישי השבוע, בתאריך העברי כ' באב, יחול יום ההילולא ה-77 של רבי לוי יצחק, שהיה גאון ומקובל ורבה של יקטרינוסלב (כיום דנייפרופטרובסק), העיר השנייה בגודלה באוקראינה. הוא החזיק בתפקיד בין 1909 ל-1939 ואז נאסר בידי השלטון הקומוניסטי בשל פעולותיו להפצת יהדות, שהיתה אסורה בתקופת הקומוניזם. הוא נחקר, עונה, נשפט ונשלח לגלות בעיר צ'יאלי שבקזחסטן, שם שהה 4 שנים שבהן התייסר מאוד וחלה. בחודשים האחרונים לחייו עבר לאלמטי, שהייתה אז עיר הבירה הקזחית, נפטר ונקבר שם. הרבי מליובאוויטש דן בעבר באפשרות להעלות את אביו המנוח לקבורה בניו-יורק, שבה התגורר, אך לבסוף החליט שלא לעשות זאת.

ב-25 השנים האחרונות, עם נפילת מסך הברזל, קיימת תחייה יהודית של ממש בקזחסטן בקרב כ-20 אלף יהודים, מתוך אוכלוסייה כללית של כ-19 מיליון נפש, רובם המוחלט מוסלמים. כיום פעילות במדינת הענק 7 קהילות מרכזיות ב-7 ערים גדולות, בהן הבירה נור-סולטן. המרחק ביניהן גדול מאוד, בגלל גודלה של קזחסטן שמשתרעת על פני שטח הגדול פי 90 מישראל; קזחסטן היא גם יצרנית הנפט השלישית בגודלה בעולם.


רבי לוי יצחק שניאורסון זי"ע

בשנים האחרונות, עם שיפוץ קברו של הרב לוי יצחק שניאורסון והקמת בית כנסת בסמוך לבית העלמין שבו הוא טמון, מגיעים מאות יהודים – רובם חסידי חב"ד – לרגל יום ההילולא שלו. הרשויות המקומיות יוצאות מגדרן כדי לסייע לתפילות, מתוך הערכה לרב שניאורסון ולפועלו.

השנה מספר המשתתפים צפוי להיות הגדול ביותר, כחלק מהעלייה הקבוע במספר המתפללים והוא יחצה את ה-1,000 איש – רובם מארצות הברית, רוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר. אגב, כרטיסי הטיסה מישראל לקזחסטן יקרים מאוד, בין היתר משום שאינם ישירים ומגיעים לעלות של 800-1,000 דולרים. זו גם הסיבה שאין כמעט חסידים מישראל שנוסעים להילולא בקזחסטן. כמידי שנה בקיץ אף הוקמה ישיבה במקום ואליה מגיעים בעיקר בחורי ישיבה מרוסיה. כדי למנוע הידבקות בקורונה, המתפללים יחולקו לקבוצות נפרדות, בהתאם למדינות שמהן הם מגיעים, וכל קבוצה תכנס בנפרד אל מתחם הקבר.

הרב ישעיהו כהן, רבה הראשי של קזחסטן ושליח חב"ד במדינה, סיפר כי "משנה לשנה מספר המגיעים לציון גדל בקצב ענק, גם בגלל הרצון לכבד את אביו של הרבי וגם בגלל סיפורי המופתים שאירעו למי שהתפללו בציון ותרמו להחזקתו. השנה, אחרי שנת הקורונה שמנעה מרבים להגיע, אני מעריך שנראה עליה גדולה עוד יותר במספר המשתתפים, והשנה נהיה עם מספר המשתתפים הגבוה ביותר אי-פעם. אנחנו מצפים לכל אחד ואחת שמגיעים לכאן".

הרב כהן גם שיבח את מנהיגי המדינה על סיועם הרב למען יהודיה והארת הפנים לתיירים המגיעים אליה.

כתבות קשורות

עֽוֹמְסֵֽי עֲרָבָֽה לְהַקִּֽיף מִזְבֵּֽחַ: הושענא רבה בכותל ובפסגת הר הזיתים • תיעוד
אֲנִי וָהוֹ הוֹשִׁיעָה נָּא: הושענא רבה באתרא קדישא מירון על ציון הרשב"י
לראשונה: ההקפות השניות המסורתיות של כפר חב"ד יתקיימו באוויר הפתוח
ביום ''הושענא רבא'': הסגולה העילאית והנדירה שיעניק מרן שר התורה • אל תפספסו
הפצת הזוהר, אסון מירון וממשלת הזדון: האדמו"ר מאשלג בשיחת חג
אשדוד החרדית מתכוננת להופעת האדמו"ר מויז'ניץ לחוג את שמחתה של תורה
הגאון רבי זמיר כהן רקד עם תלמידיו ונשא דברי חיזוק בשמחת בית השואבה • צפו
היערכות בכותל המערבי לשמיני עצרת ולהקפות שניות
ירושלים של מעלה: סיור מרתק בסוכות הירושלמיות • ענו על החידון
אירוע האושפיזין הגדול של עלי שיח • שידור ישיר מבנייני האומה בירושלים
זעזוע בפתח תקווה: בית כנסת נפרץ - ספרי תורה ותשמישי קדושה הושלכו לרצפה
זקן הפוסקים נענע את ארבעת המינים וערך שמחת חג בסוכתו שבירושלים • צפו בתיעוד
הלם בחסידות גור: המחנך והמשגיח הנודע שהתגורר בחצור נפטר מנגיף הקורונה
האדמו"ר ממונקאטש ערך את הטיש בסוכתו למרות הגשם הכבד בבורו פארק • צפו
לאיזה שמחת בית השואבה תלכו הערב? • המדריך המלא עם כל מוקדי השמחה
תיעוד נדיר: מרן שר התורה בשמחת חג עם מקורבו הגר"נ חפץ • צפו
היסטוריה בקריית ויז'ניץ: מרן ראש הישיבה מסר שיחת חיזוק בשפת האידיש • צפו
כל הארץ לולב: תיעוד מרגש מהנענועים של עמך בית ישראל

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו