הקרן למורשת הכותל המערבי

נפטר היהודי שנקם בנאצים על ידי ניקיון אבני הכותל • הסיפור המצמרר

"אתה חולם להגיע לירושלים שלכם? אולי האפר שלך יזכה להגיע דרך הארובות של מחנה ההשמדה", אמר לו הקצין הנאצי – ועורר בו את הרצון לשרוד, ולנצח את הרוע • השבוע נפטר בנימין ורצברגר, אחרי שהוכיח כי עם ישראל חי

כתבות נוספות בנושא:

מעמד ההיסטורי 'שביעין חביבין' בראשות גדולי ישראל
צבא מקצועי? הוקם צוות לגיבוש מתווה השירות "שיתאים למגוון הקבוצות"
המאמץ הישראלי בשיחות הגרעין: שר הביטחון וראש המוסד בדרך לוושינגטון
טיול ומגורים במצרים • הרב אברהם מימון • צפו
 • קורע לב: "אליעזר הקטן מחפש את אמא"

  תוכן מקודם

 • מזעזע: חלתה בסרטן והסתירה זאת מהמשפחה הקרובה

  תוכן מקודם

 • ציפרלקס? יתכן ומגיע לך הרבה כסף!

  תוכן מקודם

 • נרשמים למועדון הלקוחות של ספרי אור החיים ללא עלות ונכנסים להגרלה על סך 500 ש"ח

  תוכן מקודם

"יהודים ארורים, אתם חולמים על ירושלים? אף אחד מכם לא יזכה להגיע לשם. כולכם תתפגרו פה" – הבטיח חייל הSS לבנימין ורצברגר ז"ל במחנה ההשמדה מטהאוזן בשנת 1944, אך דווקא המשפט הזה הוא מה שנתן לבנימין את הכוח לעמוד מול כל האתגרים ולשרוד את הזוועות של השואה. את החלום להגיע לירושלים נצר בליבו וכשיצא לפנסיה במקום לנוח, החליט לעבור לירושלים ולעבוד בכותל כעובד ניקיון.

בנימין ורצברגר נפטר ביום שלישי האחרון, יום לאחר יום הולדתו ה-95 מוקף במשפחתו ואוהביו. הוא הספיק להגיד שמע ישראל לפני שהשיב את נשמתו למרומים.

לפני מספר שנים, סיפר למנחם כהן בעלון 'שיחת השבוע' של חב"ד על התלאות שעבר בשואה האיומה. "עברתי שבעת מדורי גיהינום, קיבלתי מכות רצח, עברתי השפלות, הורעבתי בשיטתיות. אולצתי לעבוד בעבודות פיזיות קשות ביותר שאיימו בכל פעם מחדש להכריע את גופי הכחוש".

לאחר כמה שנים, הוגלה יחד עם אלפי יהודים לגבול אוסטריה-הונגריה. "צעדנו ימים ולילות, כמעט ללא מזון וללא שתייה. מי שתש כוחו או שסטה מהדרך, נורה על ידי הנאצים. אני נזכר שאחד היהודים שהיה חייב להכניס משהו לפיו מרוב רעב, תלש עשב בצד הדרך. בתוך שניות הוא הפך לגוויה. כל הדרך שלנו הייתה מלאה בגוויות, זה היה נורא".

מרבית הצועדים לא שרדו. אחרי צעדה שארכה שבועות ארוכים, הם הגיעו למחנה ההשמדה מַאוּטהַאוּזןֶ באוסטריה עילית. "הייתי אז בן 17 כשהגעתי למחנה הזה שהפך לאחד המחנות האיומים ביותר. מאוחר יותר גורשנו למחנה אחר הנמצא בסמיכות", הוא מספר.

ב-5 למאי, שוחרר בנימין עם היהודים ששרדו, על ידי הצבא האמריקני. אחרי מסע בירורים מקיף גילה כי נשאר בודד. "היו לי אח ושתי אחיות. כולם נרצחו על ידי הנאצים", תיאר אז בדמעות בראיון למדור חיים יהודיים ב'שיחת השבוע'.

לאחר מסע נדודים מפרך הצליח לעלות לארץ. למרות האופוריה בתקופה הראשונה בשהות בישראל, בתוך זמן מצא את עצמו במלחמת השחרור. אחרי המלחמה, זכה להקים בית בישראל.

"ברוך ה' זכיתי להקים משפחה וכולם למדו בישיבות והתחנכו בדרך התורה והמצוות", הוא אומר ועיניו נוצצות. במהלך השנים, הוא עבד בעבודות שונות ולא התעצל להביא משכורת לביתו.

כשפרש לגמלאות, משפחתו הייתה מאושרת שאביהם יהיה במחיצתם. אלא שלבנימין היו תכניות אחרות. תקופה קצרה לאחר שיצא לגמלאות, פנה למשרדי הכותל המערבי. "אני רוצה לעבוד כאן", הוא ביקש.

המנהל התפעולי הביט בו במבוכה וניסה להניעו. "אתה אדם מבוגר, אין לנו מה להציע", השיב לו בנימוס. אבל בנימין התעקש. "אני אעשה מה שתבקשו. תן לי לעבוד כאן ולא תתאכזב", אמר. משלא נותרה ברירה, הוצע לו לנקות את אבני הכותל. ברגעים שבו שמע את ההצעה, לא היה מאושר ממנו.

בכל בוקר, היה בנימין קם בחמש בבוקר, כדי להספיק להגיע בשש לכותל. "ראיתי בזה שליחות, הייתי מאושר. כשהיו שלגים, הלכתי ברגל על מנת לא להחמיץ אף יום עבודה. מעולם לא הסתכלתי על השעון, כל דקה רציתי לתרום במה שאני יכול. בכל פעם שניקיתי את אבני הכותל, שממנו לא זזה שכינה מעולם, הרגשתי שאני נוקם באותו קצין נאצי. זו הנקמה הכי יהודית שיש".

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרה"ג שמואל רבינוביץ שליט"א ספד לבנימין ואמר: "השבוע נפרדנו בעיניים דומעות ובלב מלא תודה מאהובנו, איש הכותל, בנימין זאב ורצברגר זצ"ל. בנימין, אוד מוצל מאש, שרד את כל מוראות השואה וזכה לעלות ארצה ולהקים בה משפחה לתפארת. בנימין התייצב במשרדי הקרן למורשת הכותל ובפיו בקשה אחת – להיות עובד ניקיון בכותל המערבי. לקבל את פני עולי הרגל, ולנקות את אבניו. את מדי הסדרן לבש מדי יום בחרדת קודש, כבגדי כהן בעבודתו, ובחיוך נעים על שפתיו קיבל כל אחד ואחת ממיליוני המבקרים בכותל המערבי ובמנהרות הכותל. חיבה יתרה הייתה לבנימין לבני המצווה הרבים שהיו מגיעים לכותל. בימי שני וחמישי, ימי הקריאה בתורה, היה ממתין להם עם סוכריות ומכתב אישי שכתב להם".

"אנו, ראינו את בנימין כחלק בלתי נפרד מהכותל המערבי. אבן מאבניו. בנימין סימל בעינינו את נצחיות הקשר בין העם היהודי לאבנים העתיקות, ואת שרשרת הדורות היהודית ששרדה את התהומות האיומים ביותר. לפני אחד עשר חודשים זכינו לחגוג איתו את כניסת נינו לעול מצוות בכותל המערבי. אתמול – ליווינו אותו במסע נצחון אחרון של מי שניצב מול המוות ויכול לו".

"בנימין היקר, איש הכותל, בעל מידות טובות שאין דומה להן, מאהב את ה’ על כל ברואיו ועמו. הלכת מאיתנו עטוף בזכויות לאין מספר. זכויות של מי שהפך את חייו עצמם לשליחות של קידוש השם. זכויות של מי שהיה לסמל עוד בחייו, ושדמותו המאירה תמשיך ללוות את כל מי שזכה להכירו לעד. ימתקו לך רגביה של ירושלים. בנימין, נקה את אבני ירושלים של מעלה כדי שיתחברו מהרה אל ירושלים של מטה. תהא נשמתך צרורה בצרור החיים".

מרדכי (סולי) אליאב מנכ”ל הקרן למורשת הכותל המערבי שעימו נפגש לראשונה בנימין בטרם התחיל עבודותו במנהרות הכותל משתף: "בשבילי בנימין גילם את עם ישראל בקטן. הייתי גאה בכל פעם מחדש להפגיש אותו עם אורח רשמי של מדינת ישראל ולהציג בפניו את הדמות האצילית את האישיות נעימת ההליכות. להכיר אוד מוצל מאש שהפך לאבוקה מאירה ומחממת, מלא בעוז וענוה המשולבים זה בזה. בנימין היה נעמד מול האורח, התמלא גבורה, הזדקף וסיפר לו את סיפור חייו".

"באחד מביקוריו, אמר לסגן נשיא ארצות הברית בזמנו: "אני רוצה להודות מאוד ובאמצעותך לעם האמריקאי שהציל אותנו מהתופת. הגעתי לכאן, לארץ ישראל ובחסדי ה’ בנינו מדינה לתפארת ומשפחה למופת".

"הרגשנו שיש מולנו אדם שמצד יש בו עצב אך מהצד השני יש בו המון סיפוק שמחה גאווה ועוצמה. תודה לך בנימין על מי שהיית לנו".

הכתבות המעניינות ביותר

פגעי הטכנולוגיה, שתי עגלות וחנוכה - תגובה לפוסט של הנדל / הרב יהודה אפשטיין
גנץ טען ש"אין מספיק בנייה לפלסטינים ביו"ש" ועורר זעם בימין
נחשף: תנאי הסף של ארה"ב להענקת פטור מוויזה לישראלים
תוכנית ענק תהפוך את חיפה ל"אזור אוויר נקי"; העיר תחוזק כלכלית
בפייזר הודיעו שה'בוסטר' מגן מפני האומיקרון; מדוע המומחים בישראל אינם רגועים?
משרד הבריאות משנה את ההנחיות לגבי האומיקרון; מדבק במשך זמן ארוך יותר
נחשף בדיונים: הסוהרים בכלא גלבוע מצאו חול - ולא עשו עם זה דבר
הקלטות מנדלביט: ח"כ קרעי דורש להעמיד לדין את היועמ"ש
היועמ"ש על חקירת דרעי: "תיק שחיתות הפך לכלום - לא נולד אפילו עכברון"
"עוד ג'ובים ובזבוזים": הממשלה תתנפח בסגן ושר נוספים - כמה זה עולה?
איכות סביבה? נציגת ארה"ב נכחה בדיון שבו נדחתה התוכנית לבנייה בעטרות
אורי בץ מעדכן: "רוחות של 80 קמ"ש, גשם ושלג" • התחזית המלאה
אשדוד: ילד בן 6 נפגע מאוטובוס; מצבו בינוני
ירושלים: עשרות פעילי ימין צועדים בשכונת שמעון הצדיק
השר אבידר תקף את בנט: "פאניקה ואיבוד עשתונות זו לא מדיניות ממשלה"
החורף הגיע: שלג יורד בחרמון - רוחות של יותר מ-50 קמ"ש במרכז
פרוייקטור הקורונה נועד עם רבה של ירושלים: "מתנגדי החיסונים מפיצים כזבים" • צפו
נתניהו במליאת הכנסת: "קואליציה דורסנית - רוצים לסתום לימין את הפה" • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו