הקו הממומן על ידי העירייה המקומית יתחיל לפעול מהשבת • בין המוחים נצפה ח"כ גפני שהסביר: "באתי להגן על מדינת ישראל כאן בהרצליה" • החשש: הסטטוס קוו יופר בערים נוספות

מאות חרדים, דתיים ומסורתיים תושבי העיר הרצליה והאזור הפגינו היום (שישי) מול בית הכנסת הגדול בעיר במחאה על החלטת עיריית הרצליה להפעיל שירותי הסעות אל חופי הים העירוניים בשבתות.

בין המוחים נצפה גם חבר הכנסת משה גפני שהסביר: "הגעתי להפגנה היום כי לא מדובר כאן באירוע מקומי, אלא על בפגיעה חמורה בסטטוס קוו שהיה נהוג פה במדינה", אמר לכלי התקשורת.

"באתי להגן על מדינת ישראל כאן בהרצליה. מדובר בראש עיר שנתמך על ידי כל הציבור, כולל הציבור החרדי והדתי. דיון כזה ערכי וחשוב לא יכל להתקיים רק במועצת העיר. לדיון כזה יש משמעות ארצית שמשפיעה על ציבור שלם. ראש העיר היה צריך לשבת עם המנהיגות הדתית ולא לעשות זאת בכפייה".

קרא בנושא:

מחר: בהרצליה יביעו מחאה על הפעלת תח"צ בשבת

אלעד צדיקוב, יו"ר סיעת "גשר" וחבר מועצת העיר הרצליה, ממארגני עצרת המחאה, מסר: "אנו מתנגדים מאוד להפעלת התחבורה הציבורית וחילול השבת, לא ממקום של התנגחות ושנאת חיים, אנו מחויבים למחות על הפגיעה בקדושת השבת. הפעלת קווים ציבוריים בשבת מהווים פגיעה ברוטלית וסדק גס בחומת הסטטוס קוו שהייתה נהוגה עד היום בישראל".

"אנו מוחים במטרת אחת – להראות את דרכה וקדושתה של התורה. כמי שעושה מילואים ולחם במלחמות ישראל למען מדינת ישראל. אני חש סתירה פנימית – מצד אחד אני משרת ומגן על המדינה ומצד שני פוגעים ביום הקדוש הזה. כולי תקווה שהנושא ירד מסדר היום וראש העיר יסוג בו מהחלטתו".

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה פועלת בהתאם להחלטת מועצת העיר. אנו במדינה דמוקרטית וזכות המחאה שמורה. מקווים ומבקשים שתהיה מחאה והפגנה על פי חוק, תוך שמירת הסדר הציבורי".

IMG-20160630-WA0000-1

כזכור, בהודעה שהפיצה העירייה לפני מספר שבועות נכתב כי "עיריית הרצליה תפעיל החל מהשבועות הקרובים, שירות הסעות בשבתות ובחגים, ללא עלות, החל מיום 1.7.16, בין השעות 16:00-8:00. כך יוכל כל מי שמבקש לבלות בקיץ בים, בפארק, באיזורי הבילוי או להגיע למרכז הרפואי, לעשות זאת בדרך קלה".

"ההסעות ייצאו בכל חצי שעה, ועבור אנשים עם מוגבלות, יגיע בכל שעה עגולה מיניבוס נגיש שניתן יהיה לעלות עליו עם כיסא גלגלים. 'קו הקיץ' יעבור בצירים עירוניים מרכזיים בלבד, לא דרך השכונות וללא כל הפרעה לציבור".

ראש העיר משה פדלון אמר אז כי "עיריית הרצליה מבקשת לאפשר לכלל התושבים, גם מי שאין ברשותם כלי רכב, להגיע בנוחות ובקלות אל איזורי הבילוי והפנאי".

בתוך כך, יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח"כ מנחם אליעזר מוזס שיגר מכתב אל שר התחבורה ישראל כץ, "בשבועות האחרונים פרסמה עיריית הרצליה כי בקרוב תחל לפעול תחבורה ציבורית בשבת, שתיסע בצירים המרכזיים של העיר. סיעתנו, סיעת יהדות התורה רואה בהחלטה זו, פרצה חמורה והפרה בוטה של הסטטוס קוו שנשמר לאורך שנים".

"תקנות התעבורה קובעות כי משרד התחבורה הוא האחראי למתן היתרים לתחבורה הציבורית" כותב מוזס, "בכל מקום ובכל שעה, וכל שינוי בלוח הזמנים של קו מסויים או של מסלול נסיעה, נדרש אישור המשרד. לפיכך, אני מבקש בזאת בשם סיעת יהדות התורה, כי תפעיל סמכותך החוקית כשר התחבורה ותאסור על קיומם של קוים אלו בשבת".

עוד בנושא:

עיריית הרצליה תפעיל תחבורה ציבורית תוך חילול שבת

ראשי הסיעות החרדיות לנתניהו: התערב ומנע חילולי השבת