השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, יחד עם ח"כ גפני נפגשו עם שר התחבורה והבהירו לו את התנגדותם להמשך חילולי השבת בהפעלת תחבורה ציבורית ברחובות הערים

יו"ר סיעת ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, יחד עם ראשי יהדות התורה, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני, נפגשו היום בכנסת עם שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד).

הרקע לפגישה, הייתה התגברות חילולי השבת לאחרונה ברחובות הערים, כאשר בערים שונות, בראשם העיר הרצליה, התחילו להפעיל קווי תחבורה ציבורית בעצם יום השבת.

לפני כניסתו לפגישה, אמר שר הפנים אריה דרעי כי "נפעל בכל כוחנו למנוע חילולי שבת באמצעות תחבורה ציבורית והפרת הסטטוס קוו הקיים".

בדיון הבהיר השר כ"ץ כי מדינת ישראל תמשיך להיות מחוייבת לשמירה על הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת כולל בתחומי התשתיות והתחבורה וכי אין כוונה להפר את מה שנקבע במשך השנים.

כמו כן הוחלט להמשיך ולהקפיד על עקרונות הסטטוס קוו בנושא השבת בהתאם לכללים והתקנות הקיימות במטרה למנוע חריגות אפשריות.

יו"ר שס השר אריה דרעי: ״המאבק על שמירת השבת ושמירת הזהות היהודית של המדינה היא בנפשנו. שס תמשיך להיאבק על שמירת השבת ועל דמותה היהודית של המדינה. אני שבע רצון שהסכמנו על המשך הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת״.

שר הבריאות יעקב ליצמן: "שמירת השבת היתה ונותרה סמל לשמירת הזהות של המדינה היהודית במשך כל הדורות. אני מברך על היענות השר כץ לבקשתנו ועל ההסכמה בצורך להמשיך להקפיד על שמירת השבת. יחד נעמוד על המשמר ששבת קדשינו תישמר מפני חילולה ח"ו".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שיבח את השר כץ שקרא במהלך הפגישה לכל בכירי המשרד ולראשי האגפים והורה להם לפעול על מנת לשמר את הסטטוס קוו בכל תחומי התחבורה בשבת בישראל, ואמר כי "אני משבח את השר כץ על עמדתו הנחרצת בנושא, אסור לאפשר כל פגיעה בסטטוס קוו בנושא התחבורה בשבת, מדובר ביום החופשי של כל העובדים בישראל וביום המנוחה הלאומי שנקבע לעם היהודי במעמד הר סיני ואסור לאפשר כל שינוי או פגיעה בקדושת השבת".

אתמול פורסם כי בעזרת תרגיל משפטי, מקווה יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי למנוע את המשך האפשרות של העיריות השונות למממן את חילול השבת. על פי דיווח באתר ניוז 1, שרד הפנים שוקל לתקן את פקודת העיריות כך שהפעלת תחבורה עירונית בימי מנוחה תחייב קבלת אישור חתום גם משר הפנים.

על פי הדיווח, שינוי פקודת העיריות באופן שיותאם דווקא לנסיעות בשבת אינו פשוט, ובמשרד הפנים חוששים שלא יהיה קביל משפטית, ובוחנים חלופות נוספות, אולי באמצעות ניסיון לשנות את פקודת התעבורה.

בתוך כך, יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח"כ מנחם אליעזר מוזס שיגר מכתב אל שר התחבורה ישראל כץ, "בשבועות האחרונים פרסמה עיריית הרצליה כי בקרוב תחל לפעול תחבורה ציבורית בשבת, שתיסע בצירים המרכזיים של העיר. סיעתנו, סיעת יהדות התורה רואה בהחלטה זו, פרצה חמורה והפרה בוטה של הסטטוס קוו שנשמר לאורך שנים".

"תקנות התעבורה קובעות כי משרד התחבורה הוא האחראי למתן היתרים לתחבורה הציבורית" כותב מוזס, "בכל מקום ובכל שעה, וכל שינוי בלוח הזמנים של קו מסויים או של מסלול נסיעה, נדרש אישור המשרד. לפיכך, אני מבקש בזאת בשם סיעת יהדות התורה, כי תפעיל סמכותך החוקית כשר התחבורה ותאסור על קיומם של קוים אלו בשבת".

קרא בנושא:

ראשי הסיעות החרדיות לנתניהו: התערב ומנע חילולי השבת

מאות מחו בהרצליה על הכוונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת