מדוע תנאי הסף של האברכים החרדים לקבלת הבטחת הכנסה כה קשים? הוועדה לפניות הציבור, בראשות ח"כ ישראל אייכלר תקיים דיון בנושא בתקווה להביא לשיפור המצב

במשך עשרות שנים מקבלים אנשים שאינם עובדים ואינם לומדים, תמיכה חודשית של אלפי שקלים במסגרת "הבטחת הכנסה". לעומת זאת מי שאינו מתבטל אלא לומד תורה, מאבד את זכאותו לקבל "הבטחת הכנסה" לפי חוק הביטוח הלאומי.

לפני כשני עשורים נקבעה קצבה של כשליש מן הסכום למובטלים, גם לאברכים בני תורה עם שלושה ילדים שאין להם שום הכנסה או רכוש ואף לא רכב ישן. לפני כמה שנים החליט בג"צ בשירות הריפורמים, שלמרות שהאוניברסיטאות מתוקצבות בעשרות מליארדי שקלים וסטודנטים מקבלים תמיכות ומימון לימודים במאות תוכניות סיוע, יש להפסיק את הקצבה לאברכים.

זאת משום שאין גם סטודנטים עניים שיש להם שלשה ילדים ואין להם רכב ורכוש. בשם "השוויון" בין משפחה עם שלשה ילדים לבין סטונדט שאין לו ילדים, פגעו ברבבת משפחות עניות וגזלו מהם את כבשת הרש של אלף שקל לחודש.

בהסכם הקואליציוני דרשה יהדות התורה את תיקון העוול. רק עכשיו נמצאה נוסחה שתכלול גם סטודנטים באותה תכנית של "הבטחת הכנסה לאברכים". אושר תקציב של 121 מליון ₪ לסיוע לסטודנטים ולאברכים כאחד. השבוע נחתמה ההחלטה בידי שר החינוך.

מהיום עד ז' באב יכול כל אברך בכולל, למלא טפסים כדי לקבל את הזכאות המגיעה לו כדין. מי שלא יספיק להגיש את הטפסים, יאבד שנת תקציב שלימה. כך גם יקרה למי שהילד השלישי שלו יוולד במשך השנה. "תנאי סף קשים ביותר צריכים לעבור הזכאים, כדי שנהיה בטוחים, שמי שיש לו לחם לאכול ובגד ללבוש, לא יזכה באלף השקלים של "מדינת החסדים", אמר יו"ר הועדה ח"כ ישראל אייכלר.

בעקבות פניות ציבור רבות נגד הדרישות הביורוקרטיות של משרד החינוך, הפוגעות בבני תורה עניים הזכאים להבטחת הכנסה, תקיים הועדה לפניות הציבור דיון מיוחד ביום שני בצהריים. בדיון ישתתפו נציגי המשרדים הנוגעים בדבר, לדון על הקשיים והפתרונות העומדים מול האברכים הזכאים.

אמש בטרם התקיים הדיון בפועל, כבר הודיע משרד החינוך ליו"ר הועדה לפניות הציבור, כי המשרד יבדוק בעצמו במחשבים של רשות המיסים אם יש לאברך הכנסה או רכוש מעבר למה שהציג. לכן האברכים לא יצטרכו להתרוצץ במשרדי רשות המיסים כדי להביא הוכחה שאין להם דירה נוספת, כפי שנדרשו בטפסים.

"הדיון יעסוק בכל הבעיות והתנאים הנדרשים, במטרה להקל את תהליכי הביורוקרטיה מעניים בני תורה, שיוכלו ללמוד תורה, במקום להתרוצץ בין המשרדים, כדי להוכיח שלרש אין כל". – אמר ח"כ ישראל אייכלר.