הראשון לציון ורבה של ירושלים קיבל אזרחות כבוד ממשלת ספרד למרות שלא הגיש כל בקשה בנידון • JDN חושף את הסיפור המלא מאחורי הענקת האזרחות ועזרת הרב לצאצאי מגורשי ספרד

הראשון לציון ורבה הראשי של ירושלים, הגאון רבי שלמה משה עמאר שליט"א, קיבל ביום שישי אזרחות ספרדית ביחד עם עוד 220 יהודים, צאצאי מגורשי ספרד. האזרחות ניתנה להם במסגרת החוק הספרדי המאפשר קבלת אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד.

אך אחרי שמלך ספרד נתן אזרחות ספרדית למרן הראשון לציון הגר"ש עמאר רבה של ירושלים, בסביבתו דווקא לא התלהבו מכבוד מסוג זה, עוזרו הנאמן ויועץ התקשורת הרב יחזקאל שאבו סיפר לכתב JDN כי "רשמית לא קיבלנו כל הודעה מסוג זה, הראשון לציון רבי שלמה עמאר יליד מרוקו שעלה לארץ ישראל עוד לפני גיל בר מצוה, ויש לו אזרחות ישראלית".

הוא הוסיף, "מבדיקה שערכנו אכן מסר לנו עוזרו היהודי של שר המשפטים של מדינת ספרד, כי ממשלת ספרד קיימה ביום שישי האחרון ישיבה שעסקה באישור 220 בקשות אזרחות שהוגשו בעקבות החוק שאושר לפני שנה בענין מגורשי ספרד, במהלך הדיון החליטה הממשלה להעניק לראשון לציון ורב העיר ירושלים הגאון רבי שלמה עמאר דרכון ספרדי עם אזרחות כבוד, כאות הוקרה על פועלו למען שרידי ישראל מגורשי ספרד בהם יהודים רבים שהגרו בשעתו לוונצואלה ובקשו לחזור לספרד".

לדבריו, "לפני שלוש שנים פנו אל הרב הראשון לציון יהודים מונצואלה ובקשו את עזרתו להגר לספרד, הרב פנה אז למלך ספרד ואף נפגש עימו, אך המלך אמר כי בקשה כזו טעונה אישור של משרד המשפטים ושינוי חקיקה או תיקון לחוק. הרב אכן נפגש עם שר הפנים ושר המשפטים, ולאחר מכן עם המלך החדש – בנו של המלך הקודם שפרש לגימלאות, והכל הסכימו שיש לשנות את החוק. ואכן החוק שונה ובזכותו זכו מאות מיהודי ונצואלה לקבל אזרחות ספרדית ולעבור לספרד. מסתבר שמלך ספרד רוצה להעניק לרב אזרחות כבוד על פועלו למען יהודי ונצואלה צאצאי ילידי ספרד".

מה שכן זוכרים היטב והזכירו זאת שוב בקירבתו של הראשון לציון הגר"ש עמאר, זה המעמד הנדיר והמיוחד והכבוד לו זכה הראשון לציון הגר"ש עמאר במעמד של 51 ראשי מדינות, ביניהם ראשי ממשלות שחלקם הגדול בעולם המוסלמי לעין כל על פי בקשת מלך מרוקו קיבל עיטור אות כבוד מפואר שרק ליחידים ממש מלך מרוקו מחלק אותות מסוג זה במשך כל חייו, ומתוך הערכה מיוחדת להראשון לציון הגר"ש עמאר קיבל את אות עיטור מדליית כבוד זה כשבידו ספר תנ"ך ועל גופו לבש שרשרת כסף ובה שני לוחות הברית כפי שנהג בשעתו מרן הגר"ע יוסף זצ"ל שלפני מלכים התיצב.

בJDN מביאים לראשונה תיעוד של חלק ממעמד קבלת אות מדליית הכבוד הנדירה ממלך מרוקו במעמד המיוחד בחצר המלך בראבט שבמרוקו שצולם ע"י רשת החדשות המרוקנית.

רב עמאר מרוקו (5) רב עמאר מרוקו (7) רב עמאר מרוקו (10) רב עמאר מרוקו (13)