הבחור אליהו מגורי כהן ז"ל שטבע למוות בחוף שרתון בתל אביב הגיע בחלום הלילה לתושב צפת וביקש ממנו לשלם עבורו דמי כניסה למקווה טאלנא בעיר צפת • סיפור החלום המסעיר את צפת

פעמים רבות ניתן לראות בכניסה למקוואות שונים ברחבי הארץ כיצד אנשים אשר הגיעו על מנת לטבול ולהיטהר אך שכחו להביא עימם כסף מבקשים מאנשים אחרים להכניס אותם פנימה כאשר הם מבטיחים לשלם בפעם הבאה שיגיעו למקווה.

הסיפור הבא, על החלום המסעיר את העיר צפת, תלמד אותנו עד כמה צריכים להיזהר ולא לשכוח לשלם. שעתיים לפני כניסת השבת התבשרנו כי הבה"ח אליהו מגורי-כהן ז"ל טבע למוות בחוף הים בתל אביב. ביום ראשון האחרון, הופיע הבחור אליהו בחלום הלילה אצל יהודי המתגורר בצפת אותו הכיר בחייו.

הרב ל', אשר ביקש להישאר בעילום שם, סיפר את אשר חלם באותו לילה: "יושב אני בחנות האוכל שלי ובשולחן מולי יושב אליהו ז"ל ומתחנן אלי שאלך עבורו למקווה טאלנא אשא בעיר העתיקה ואשלם עבורו את דמי הכניסה למקום. בעבר טבלתי שם ולא שילמתי וכעת אין מנוח לנפשי בבית דין של מעלה".

כאשר הבין הרב ל' כי מדובר בחלום שיש בו ממש, מיהו ליצור קשר עם ידידו, הרב יוסף כהנא המתגורר סמוך לבית הכנסת של טאלנא בצפת, שנמצא בקרבת בית העלמין העתיק של צפת סמוך לסימטת האר"י.

הרב יוסף כהנא

הרב יוסף כהנא

הרב כהנא סיפר כי הוא כבר הכין עצמו ללינת הלילה כאשר קיבל את שיחת הטלפון מידידו. "היה לי יום קשה ולא היה לי כוח ללכת לשלם. אך כאשר הבנתי כי לנשמתו של הבחור אליהו ז"ל אין מנוח בעולם העליון, מיהרתי ללכת למקווה טאלנא לשלם עבורו".

בסופו של דבר ראה הרב כהנא כי במקום שלט עם דרישת תשלום של חמישה שקלים לימי החול, לעומת 7 שקלים בערבי שבתות. על מנת שלא להכנס לספיקות בחר הרב כהנא לשלם את שבעת השקלים.

"היה זה בשעה אחד בלילה", סיפר הרב כהנא. למותר לציין כי הבחור כבר לא הגיע הלאה לחלומו של ידידו הרב ל'. הרב כהנא מסכם: "רואים שבבית דין של מעלה חשוב דין פרוטה כדין מאה, וזה מחייב כל אחד מאתנו אם יש לנו חוב מסויים ללכת ולשלמו, הימים הנוראים מתקרבים, וזה זמן לחשבון נפש של כל אחד מאיתנו, והרי אף אחד לא יישאר כאן לעולמים אנחנו זמניים כאן בעולם, ולא לכל אחד נותנים את האפשרות לבוא בחלום ולבקש טובה מחבר…"

מזעזע: "הבטיח לשוב הביתה לפני שבת ולא שב"