תעברו לפריפריה: הפתרון למצוקת הדיור החרדית נמצא בראש של האנשים

יש מספיק דירות במדינת ישראל כדי לפתור את מצוקת הדיור הקשה, הבעיה היא במחירי הדירות. הגיע הזמן לשנות את הקיבעון המחשבתי ולקנות דירות בערים מרוחקות יותר • ומה יהיה עם חינוך לילדים?

בימים האחרונים שוב שמענו על כל מיני "פתרונות" למצוקת הדיור הקשה בציבור החרדי. אך מי החליט שיש בכלל מצוקה? צאו לרחובות הערים ותראו כמה דירות יש בשוק שבעליהם מתחננים למכור אותם.

אתמול לדוגמה, נחתה הודעה לתקשורת המבשרת על הקמת צוות שיבדוק האם אפשרי להפשיר את שטח האש הנמצא ליד העיר אלעד לבנייה. מדובר במקסימום של עשרת אלפים דירות, וההודעה זכתה לכותרת "הפתרון למצוקת הדיור החרדית".

פתרון? עד שהצוות יקבל את החלטתו, ונניח וזו תהיה החלטה חיובית, עד שיתכננו את התב"ע לבנייה, מכרז פלוס בנייה בפועל, אולי בעוד עשור ומחצה נראה שם דירות. אם נחכה עד אז, עשרת אלפי הדירות לא יספקו כלום. אפילו לא בדיחה. בטח לא פתרון.

אך זה עוד מילא. מה תגידו על ראש עיר שמתראיין ומציע פתרון לאחר בחירת טראמפ לנשיאות ארה"ב של בניית אלף יח"ד? הרי גם אם יפשירו מחר את השטח, אנשים ייכנסו להתגורר שם לכל הפחות רק בעוד 5 שנים. כבר עכשיו חסר לציבור החרדי יותר דירות מזה, אז בעוד חמש שנים?. פתרון זה לא.

אבל הבעיה גדולה בהרבה. נניח והדירות שם ייבנו במהירות שיא ובתוך שנה יצליחו לבנות את כמות הדירות הנדרשות היום לציבור החרדי. השאלה הגדולה עדיין נשארת: איפה הכסף? מהיכן אמור זוג צעיר לגייס סכום עתק על מנת לרכוש דירה בגודל סביר במחירי הערים ביתר עילית ואלעד? בואו ניכנס רק במעט לנתונים.

מחיר דירת 3 חדרים עם אופציה להרחבה בערים הנ"ל עולים היום לפחות 1.2 מיליון ש"ח. לפחות. הסכום המקסימלי שאפשר לקבל משכנתא מהבנק עומד על 70%. כלומר, על הרוכש להציג הון עצמי של מינימום 400,000 שקל. יש לכם סכום כזה בצד? תשמחו. ל-90% מהציבור החרדי, אין. אבל גם אם נניח ואפשר להשיג סכום אסטרונומי זה, בואו נתקדם הלאה.

חושבים שתקבלו מהבנק משכנתא של 800,000 ש"ח? תחשבו שוב. תבררו אצל מי שניסה בחודשים האחרונים לקבל משכנתא מהבנק. מנסים לתת סכום יותר קטן, בעוד אחוזי הריביות עלו בצורה דרסטית. לאחרונה אף התקיימו בנושא מספר דיונים בוועדת הכספים ועליהם דיווחנו באריכות כאן באתר. חושבים שתוכלו לעמוד גם בהחזרים החודשיים הגבוהים? דלגו על הכתבה. הפתרון שלנו אינו בשבילכם.

הפתרון הוא פשוט: צריכים דירות באופן מיידי ובמחירים זולים. איפה יש דירות כאלה? בעשרות ערים ברחבי הארץ. בערים בסביבות עכו, נהריה, שלומי ועוד מחיר לדירת ארבעה חדרים מסתכמת ב-400,000 ש"ח, שזה בערך ההון העצמי שאתם צריכים להביא לדירה בערים ביתר ואלעד. יש עוד הרבה ערים שמחירי הדירות שם זולים אפילו יותר מכך. מי החליט שצריך לגור רק בירושלים, בני ברק, בית שמש, מודיעין עילית, ביתר עילית ואלעד?

אז מה הבעיה? מוסדות חינוך לילדים? הפתרון לכך הוא פשוט. בכל איזור יש תלמוד תורה ובית ספר חרדי, ואם לא, או שתרצו דווקא מוסד חינוכי המשתייך לקהילה מסויימת, אפשר להקים אחד כזה באחת הערים, וכל אנשי אותה קהילה או אותה חסידות יקנו דירות איפה שהכי זול באחת הערים בסביבה. לא יקרה כלום אם הילדים ייסעו מעט מידי בוקר. תחשבו על תושבי שכונת רמות שנוסעים כל יום שעה עד למוסדות בירושלים.

עם קצת רצון ויציאה מהקיבעון המחשבתי, אפשר לפתור את מצוקת הדיור ועוד להישאר עם כמה שקלים מהצד.

מה דעתכם? האם אתם תומכים לקריאה? יש לכם דעה שונה? ספרו לנו במייל האדום. לכל נושא הקשור למצוקת הדיור החרדית, לחצו כאן.

5 תגובות

בערד אלפי דירות. עיר נהדרת עם אוכלוסיה חרדית ענקית. למעלה מאלף משפחות.
לפי הצפי העיר תהיה חרדית לגמרי בתוך כעשר שנים…

"מעלה עמוס".
מחיר פריפריה-אוויר ירושלמי.

אני ההיתי גר בביתר ושילמתי שכירות של3500יום אחד עברתי למיגדל העמק וניפתחו לי העינים החרדים קוברים את עצמם עוד ועוד
במגדל העמק יש בית ספר בית יעקב

צריך לפעול שיהיו פרויקטים של מחיר למשתכן גם בצפת – שיכון דרום, גבעת המורה – עפולה, כרמיאל ליד הריכוז החרדי, ועוד. מחיר נמוך יותר ימשוך אנשים לשם.

כל מילה זהב חייבים לצאת מהקיבעון המחשבתי שחייבים רק לגור בירושלים ובביתר או בני ברק (שאין שמה אפילו מזג אויר )לכו לפריפריה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *