מקלב: הכסף של העזבונות עברו למוסדות דת? הנה הנתונים

עם פתית הדיון בוועדת השקיפות הוצגו נתונים לפיהם חלוקת כספי העיזבונות אינה בצורה שוויונית ושקופה לציבור, אמר ח"כ מקלב: "שירותי הדת מתוקצבים רק במעט על ידי המדינה ולשם צריך לכוון את כספי העיזבונות"

ועדת השקיפות של הכנסת דנה היום בהקצבות ועדת העיזבונות, בעקבות תלונות כי המנגנון המסורבל והקריטריונים הלא ברורים לקבלת כסף מהוועדה יוצרים עיוותים בחלוקת הכספים.

בדיון אמר ח"כ אורי מקלב כי "חלוקת עיזבונות הנפטרים אינה בצורה הוגנת ישנם מוסדות אשר אינם מתוקצבים על ידי המדינה ולא מקבלים אף לא שקל אחד מועדת העיזבונות".

"השלב הראשון היה לבדוק מה המטרות, הוסיף מקלב, וועדת העיזבונות לא אומרת לאן מופנים כספי העיזבונות, הם עושים תמהיל לא ברור של מגוון דברים – יש דברים שאין להם תמיכה ולהם צריך לתת, ועדת העיזבונות מציבה דרישות קשות ודרקוניות על מבקשי התמיכות. מוסד שמקבל מאה אחוזי תקצוב מהמדינה לא סביר שיקבל גם מעיזבונות, מאידך עמותות שאין להם תקציבים הם אילו שצריכים לקבל".

בתחקיר שפורסם הבוקר בעיתון הכלכלי "כלכליסט" נטען כי רוב הכספים הועברו למטרות דת ו־73% מההקצבות שיועדו לתחום הבינוי והשיכון הוענקו להתנחלויות, בין השאר למקווה לנשים ולמיזוג בית כנסת. מקלב זעם על וטען "זה לא תחקיר – זה תשקיר".

מקלב עבר ותקף את התחקיר שהתפרסם בעיתון כלכליסט ואמר "רק ארבעה אחוז מתוך התקציב הולך למוסדות חרדים למרות שהציבור החרדי הרבה יותר מארבעה אחוז מאזרחי המדינה, הדבר שהכי פחות מתוקצבים זה שירותי הדת ולשם צריך לכוון את כספי העיזבונות" – סיכם ח"כ מקלב.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו