מנהל מחלקת טיפול נמרץ במרכז הרפואי מעייני הישועה, הוא פרופסור אליהו סורקין, חסיד חב"ד שהציע לאחד הרופאים להניח תפילין. הלה הסכים רק בתנאי שיהיו אלו התפילין של מרן ראש הישיבה שהיה מאושפז במחלקה • הגראי"ל הסכים ומספר רופאים הניחו תפילין לראשונה בחייהם

העולם היהודי קיבל בשמחה את הבשורה המשמחת אתמול, עם שחרורו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שליט"א מבית החולים לביתו בעקבות ההטבה במצבו הבריאותי.

היום התפרסם סיפור, אשר נבדק על ידינו ואומת על ידי גורמים במרכז הרפואי מעייני הישועה – שם אושפז מרן שליט"א, המתאר מעט מהנעשה בקודש פנימה בימי אשפוזו של ראש הישיבה.

כידוע, ראש הישיבה שליט"א, היה מאושפז במחלקת טיפול נמרץ. מנהל המחלקה, הוא הפרופסור המוערך אליהו סורקין, נמנה על חסידי חב"ד. כדרכם של חסידי חב"ד, הציע הפרופסור לאחד הרופאים הבכירים להניח תפילין.

פרופסור סורקין

פרופסור סורקין

הלה הסכים, אך הציב תנאי לדבר: הוא מוכן להניח תפילין, בתנאי שיהיו אלו התפילין המהודרות האישיות, אותם מניח מרן ראש הישיבה שליט"א מידי יום. אותו רופא נמנה בין המטפלים במרן הגראי"ל, ולכן החליט כי הוא רוצה להניח דווקא את התפילין שלו.

לא יהודי כפרופסור סורקין ייכנע. ניגש מנהל המחלק אל מרן הגראי"ל שטיינמן וסיפר לו על השיחה שהייתה לו עם אותו רופא. כמובן, שהגראי"ל הסכים מיד להשאיל את התפילין שלו על מנת לזכות את אותו יהודי בהנחת תפילין.

אותו רופא לא היה היחיד. מספר רופאים נוספים הגיעו והניחו את התפילין של ראש הישיבה, כאשר על פי גורם במרכז הרפואי מעייני הישועה, לחלק מהם היה זה הפעם הראשונה שהם הניחו תפילין במהלך חייהם.

בראיון לאתר החב"די "שטורעם", סיפק הפרופסור גירסה אחרת לסיפור. "מה שנכתב בכמה מקומות בתקשורת הוא לא מדוייק כל-כך. אכן היו הנחות תפילין, וכן, עם התפילין של הרב שטיינמן.

"אך למעשה – הסיפור האמיתי הוא כך: בזמן שהרב היה מאושפז אצלנו ראיתי שישנם הרבה קרובים, עוזרים ובני משפחה שמסתובבים במקום. הצעתי להם באחד הימים, במקום לשבת חסרי מעש ולראות את קווי המוניטור עולים ויורדים – שיקחו זוג תפילין ויעשו 'מבצע תפילין' במוסד.

"הסברתי להם שיש כאן יהודים שהם 'קרקפתא' שלא הניחו תפילין מימיהם, או כאלו שמניחים לעיתים רחוקות. ואז הם אכן לקחו את התפילין של הרב ועשו בהן "מבצעים". בדיעבד, אני חושב שהרב ידע מכך אך ורק לאחר מעשה".