הצעת החוק הראשונה של מלכיאלי, לטובת בחורי הישיבות, אושרה

בשורה: וועדת השרים אישרה את הצעת ח"כ מיכאל מלכיאלי לפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי לבחורי ישיבה עד גיל 19. כיום, באופן שערורייתי תלמידי הישיבות משלמים את דמי הביטוח לאומי מיד בהגיעם לגיל 18 • דרעי: "חוק חשוב שמשווה בין חרדים לתלמידים בחינוך הממלכתי"

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת חוק הראשונה של חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (ש"ס), ולפיה, בחור ישיבה יהא זכאי לפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי עד גיל 19.

הצעת החוק קובעת להשוות את תנאי בני הישיבות לתלמידי החינוך הממלכתי. כיום, תלמיד הלומד בחינוך על יסודי בחינוך הממלכתי זכאי לפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי וזאת עד הגיעו לגיל 19 שנים או עד סוף כיתה י"ב, אך באופן שערורייתי תלמידי הישיבות משלמים את דמי הביטוח לאומי מיד בהגיעם לגיל 18.

בדברי ההסבר להצעה נאמר "לשון החוק כמו גם כוונת המחוקק ברורה ופשוטה, כל תלמיד באשר הוא במוסד חינוכי על יסודי, העומד בדרישות החוק וטרם מלאו לו 19 שנים, יהא פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי, ללא פרשנויות. מאחר והמדינה מכירה בזרם חינוך בו לומד התלמיד, מגבה אותו תומכת בו וממנת אותו, כמו גם שהרציונל בבסיס התקנה תקף לגביהם, אין הסבר לחיוב מוטעה זה מלבד אפליה לשמה. הצעת חוק זו באה לתקן עיוות זה ולהביא לידי ביטוי את דברי החוק וכוונת המחוקק, ולהסיר אפליה לא עניינית זו ע"י תשובות לקוניות ושרירותיות", מסיימת ההצעה".

יש לציין, כי כבר לפני מספר חודשים שלח ח"כ מלכיאלי מכתב לפרופ' שלמה מור יוסף מנכ"ל הביטוח הלאומי בו דרש כי תתוקן אפליית בני הישיבות, משנענה בתשובות לקוניות אשר אין בהם בשורה של ממש, פנה לתיקון החקיקה בדרך הראשית.

יו"ר תנועת ש"ס, שר הפנים הנגב והגליל אריה דרעי: "אני שמח על התיקון החשוב להשוואת מעמדם ושל תלמידי הישיבות לתלמידים בחינוך הממלכתי וההקלה בתשלומי הביטוח הלאומי. אני מודה לח"כ מלכיאלי על החוק החשוב. סיעת ש"ס תמשיך לסייע ולפעול למען השכבות החלשות כפי שעשינו בהורדת מחירי התח"צ והמים".

מלכיאלי הודה לדרעי על הגיבוי המלא לקידום החוק, ולסגן שר האוצר יצחק כהן על השעות הרבות שהשקיע בעניין: "מדובר ביום בשורה ששם קץ לעוול הנורא- הצעת החוק קובעת להשוות את תנאי בני הישיבות לתלמידי החינוך הממלכתי, ותוביל לחסיכון של 1,400 שקלים בשנה לכל תלמיד ישיבה. אין שום הצדקה שבחורי ישיבות יופלו באופן יחסי לתלמידי החינוך הממלכתי" אמר מלכיאלי.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו