בבית העלמין העתיק התגלה קבר הנושא את שמו של מי שידוע אחד מגדולי חכמי ישראל, רבי אברהם אבן עזרא • הקדש בית העלמין: "סיכויים גדולים שמדובר בחכם המפורסם, יש לנו פה עוד מערה שייתכן שיימצאו בה עוד דמויות חשובות. אנחנו רק בתחילת הגילויים".

רבי אברהם אבן עזרא חי לפני כ-850 שנים הידוע כאחד מגדולי פרשני המקרא.

את מרבית חייו העביר בספרד, אולם בערוב ימיו ידוע שכמו רבים מחכמי דורו עלה לארץ ישראל. עם זאת, מקום קבורתו לא היה ידוע.

התעלומה נפתרה כשבבית העלמין בצפת התגלתה חלקת קבר מרשימה מאוד, שעליה נכתב כי זה מקום הציון של "הישיש, החכם הרופא אברהם אבן עזרא" .

את הממצא המיוחד גילו אנשי ההקדש של בית העלמין בצפת האמונים על בית הקברות ומבצעים בימים אלו עבודות לשיקום חלקים מבית העלמין העתיק בן מאות השנים שבו קבורים בין השאר האר"י הקדוש, רבי שלמה אלקבץ, רבי יוסף קארו מחבר "השולחן ערוך" וחכמים נוספים

קבר אבן עזרא

בהקדש בית העלמין שעוסק בשיקום בית העלמין העתיק וחשף את הקבר מספרים: "זו חלקה מאוד עתיקה שאנו משקמים, ליד מערת חנה ושבעת בניה. היא נמצאה ליד הקבר של רבי יהושע בן חנניה וליד קברו של רבנו בחיי, בעל חובת הלבבות".

רבה הראשי של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הרב שמואל אליהו סיפר על הסבירות הגבוהה כי מדובר בקבר של אבן עזרא: "אנחנו מתייחסים לממצאים שנחשפו היום במשנה זהירות אבל יש יותר מסימן אחד, גם מהמקום וגם מצורת הקבר והכתוב עליו, כדי להעריך את הדבר. אנו נמשיך ונאושש את הפרטים לאור קברים שנמצאים לצדו ושנת קביעתם".

גורם הבקיא בפרטים מוסיף כי מדובר "בחלקת קבר מאוד מרשימה עם אבן גדולה עליו. ככה היו קוברים אדם חשוב. הכיתוב על המצבה הוא מאוד חד משמעי. לאחרונה מצאנו מקברים של דמויות חשובות בבית העלמין. ידוע שהרב אבן הרב אבן עזרא אכן בסוף ימיו הגיע לארץ ישראל, כפי שנהגו רבים מחכמי תור הזהב כמו רבי יהודה הלוי, הרמב"ם והרמב"ן". הגורם מוסיף ומספר כי "יש לנו פה עוד מערה שייתכן שיימצאו בה עוד דמויות חשובות. אנחנו רק בתחילת הגילויים".