הפסיקה המתירה, מודעת האבל, והנסיעה שבוטלה - כך, בניגוד לתוכנית, התיישב המקובל הגרי"מ שכטר שליט"א להתאבל על פטירת אחותו ע"ה • JDN עם הפרטים

בחלוף השבוע האחרון הלכה לבית עולמה בגיל 97 האישה הצדקנית מרת פייגא רחל אנטשין ע"ה, אחותו של יבלחט"א הגה"צ המקובל רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א, מגדולי משפיעי חסידות ברסלב ונשיא מוסדות 'קרן אור'.

ל-JDN נודע, כי עם הגעת הבשורה אודות פטירתה, ביקשו גבאיו ומשמשיו של הגרי"מ שכטר שליט"א שלא ליידע אותו לעת עתה בדבר הפטירה, זאת מחמת חולשתו וגילו המתקדם, אך לאור התרחשות בלתי צפויה התבשר הגרי"מ על הפטירה, שבעקבותיה חלו עליו דיני אבלות.

מהפרטים שהגיעו לידי JDN עולה, כי זמן קצר לאחר פטירת אחותו של הגרי"מ שכטר בערבו של יום שני האחרון, נכנס אחד ממשמשיו אל הקודש פנימה ושאל לדעתו האם ניתן שלא לבשר לזקן על פטירת אחותו, שאלה שעליה ענה הגר"ימ בחיוב.

מצוידים בדעתו המתירה החלו משמשיו לתכנן נסיעה לעיר צפת לצורך מנוחת הנפש, נסיעה שיצאה אל הפועל שעות ספורות לאחר מכן כאשר הגרי"מ יצא בליווי משמשיו ליעד המתוכנן, אך אז קרה משהו ששיבש את התוכנית.

בעוד הרכב שבה נסע הגרי"מ פילס את דרכו בסמטאותיה הצרות של שכונת מאה שערים שבה מתגורר, הבחין הגרי"מ במודעת אבל שנתלתה זה עתה על אחד מקירותיה של השכונה ובישרה על פטירת האחות.

בדקות שלאחר מכן, אחרי ששח עם משמשיו ושמע מהם בהרחבה על הידיעה המצערת, שב הגרי"מ אל ביתו והנסיעה לצפת בוטלה.

כבר למחרת (שלישי) התיישב הגרי"מ להתאבל על פטירת אחותו, כאשר מאות מנחמים גדשו את ביתו, והגרי"מ צלל איתם אל תוך סיפורים ועובדות מימי ילדותו ברובע היהודי בירושלים העתיקה, לצד אחותו המנוחה שהיתה לו כאם.

יצויין, כי הגרי"מ שכטר, שהינו גם מוהל מומחה, ביצע מספר בריתות במהלך ימי השבעה עד כה, כשבתום ביצוען עזב מיד לביתו. האחרונה שבהן נערכה ביום שישי בבית הכנסת סאטמר בשכונת עזרת תורה בירושלים.