Yonatan Sindel/Flash90

סקר עומק בדק: האם החרדים תומכים בנתניהו, ולמי יצביעו בבחירות הבאות?

כמה חרדים לא שוקלים להצביע למפלגות חרדיות? האם על החרדים לתמוך בממשלה עם גדעון סער ולא עם נתניהו? מה הציון שנותנים לנבחרי הציבור על התנהלותם בקורונה, והאם צריכים להחליף את הנציגים במפלגות החרדיות? • סקר עומק בדק - ומצא

 • בנם של קדושים: נכד לרבי אלימלך מליז'ענסק מבקש עזרה

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

סקר מקיף שנערך בקרב הציבור החרדי על ידי מכון 'אסקריא', מעלה נתונים מעניינים אודות ההצבעה החרדית הצפויה בבחירות הקרובות, לאור משבר הקורונה. נתוני הסקר המלאים, מתפרסמים לראשונה ב'חדשות JDN'.

הסקר נערך בקרב מאות חרדים מעשרות יישובים, וכוללים נתונים לפי התפלגות המגזר החרדי: 32.1% ליטאים, 31.7% חסידים, 32.7% ספרדים, ועוד 3.5% מחסידות חב"ד.

אם הבחירות היו נערכות היום, 50% מהחרדים היו מצביעים למפלגת יהדות התורה ואילו 24.8% היו מצביעים לש"ס. נתון זה מלמד כי יהדות התורה מבוססת כמעט לחלוטין על קולות של חרדים, בניגוד לש"ס המקבלת קולות רבים גם בפריפריה.

אחוז גבוה יחסית של הציבור החרדי עדיין מתלבט למי להצביע (12.3%) ואילו 8.5% ענו כי הם מתכננים להגיע לקלפי בבחירות הקרובות. יש גם אחוז קטן של מצביעים למפלגות חילוניות. הליכוד (2.5%), תקווה חדשה (1%), הציונות הדתית (0.6%) וימינה (0.2%).

מקרב החרדים העובדים, אחוז המתלבטים, המצהירים כי לא יצביעו והמצביעים למפלגות חילוניות גבוה יותר מאשר בקרב המשפחות שהצהירו כי אבי המשפחה לומד בכולל, כפי שניתן לראות בפילוח הבא:
המתלבטים, ברובם הגדול, מתלבטים בין המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, אך רבים מהם שוקלים אולי להצביע למפלגות שאינן חרדיות, בעיקר לליכוד, תקווה חדשה, הציונות הדתית וימינה. נתון מעניין במיוחד בסקר, בדק את ההצבעה בבחירות הקודמות לעומת התכנון לבחירות הבאות. 84% ממצביעי יהדות התורה ו82% ממצביעי ש"ס יצביעו להם שוב. יש אחוז אחד ממצביעי ג' שיצביעו ש"ס, ואין אף מצביע ש"ס שיצביע ג'.

אלו שהצביעו בבחירות האחרונות לכחול לבן מתלבטים הפעם כיצד לנהוג, והמצביעים של עוצמה יהודית עברו לליכוד. אין אף מצביע למפלגה שאינה חרדית בבחירות הקודמות שחוזר בו ומתכנן להצביע הפעם למפלגה חרדית.

רוב הציבור החרדי מחזיק בעמדות ימין. הספרדים מובילים באחוז בודד על החסידים – בעוד הליטאים נשרכים מאחור. רבים מהם ממקמים את עצמם באזור המרכז, עם נטייה קלה לצד השמאלי של המפה הפוליטית.

עם זאת, בקרב האחוזים הבודדים של החרדים שהצהירו על עצמם כי הם אנשי שמאל מוחלטים, יש יותר חסידים מאשר ליטאים וספרדים.

מהסקר עולה נתון נוסף האמור להדאיג את נציגי הציבור במפלגות החרדיות. רבים לא מרוצים מתפקודם במשבר הקורונה. 21% ענו כי הם תפקדו רע מאוד, 8% בחרו בתשובה: נמוך. 20% הסתפקו בבינוני, 14% ענו: טוב, ואילו טוב מאוד ענו רק 23%.

המשיבים נשאלו עוד האם לדעתם יש צורך לרענן את השורות במפלגות החרדיות, ולהביא נציגים חדשים. 50% ממצביעי ש"ס נגד, לעומת 28% התומכים בכך. בקרב מצביעי יהדות התורה, רק 43% נגד לעומת 31% התומכים ברענון השורות.

האם על החרדים להישאר נאמנים לנתניהו או שעליהם לשקול תמיכה גם בגדעון סער?

אחרי שנים בהם המפלגות החרדיות היו העוגן המרכזי בבלוק התמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו, מתברר כי רק 40% תומכים בהצהרת "רק ביבי", לעומת 29% הקוראים לשקול תמיכה בגדעון סער. יש אפילו אחוז בודד הרוצה כי המפלגות החרדיות יצהירו על תמיכה בלעדית בגדעון סער לראשות הממשלה.

בפילוח לפי מגזרים, מתברר כי התמיכה הגבוהה ביותר בנתניהו, הם בקרב הציבור הספרדי שם 58% הצהירו כך, לעומת 17% בלבד שהסכימו לשקול בכלל תמיכה בגדעון סער.

בקרב החסידים, 37% תומכים בנתניהו לעומת 26% הקוראים לשקול תמיכה גם בסער. אצל הליטאים, האמון בנתניהו נמוך עוד יותר. רק 24% תומכים בהישארות בגוש 'רק ביבי' לעומת 45% הקוראים לשקול תמיכה בסער.

3 תגובות

פה רואים מה הסקר שוה וכמה אמת יש בסקרים להגיד שיש רק 30 אחוז ספרדים זה גובל בחוסר הכרת המציאות.
ולהגיד שחבד היא 3.5 אחוז זה שוב פעם קישקוש.
ולהגיד שהחסידים והליטאים הם שוים זה שוב פעם קישקוש.

לא אוהב שאלות מסוג "האם לדעתך" וכו'. יש דעת תורה והיא קובעת מה עלינו לעשות.

הסיבה שבגללה בסקר אין הרבה ליטאים שהם ימין קיצוני
זה כיוון שהם יותר מאוזנים (בהצבעה בסקר) אבל אם היו יורדים בשאלות לפרטים
למשל "האם לדעתך צריך לפעול לגירוש ערבים מהארץ" אז היו רואים
שהדעות של רוב החרדים שוות

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן