צילום: האדמו"ר מבאיאן בהדלקה המרכזית על גג ציון הרשב"י • צילום: David Cohen/Flash90

הפתרון להילולת הרשב"י: בלי כניסה לציון, ללא הגבלות במתחמי ההדלקות

חשיפה: ל'חדשות JDN' נודע כי המשך הירידה בתחלואה והבעיה המשפטית לאפשר כניסה לשטח פתוח רק עם 'תו ירוק' הביא לגיבוש מתווה שיאפשר את העלייה ההמונית לאתרא קדישא מירון ביום הילולת הרשב"י, אך ימנע את הכניסה אל מתחם הציון הסגור
 • אם לתינוק בן חודש: " משה שילה רעב ואין לי כסף לקנות לו נוטרולין"

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

פרסום ראשון: האם נמצא הפתרון שימנע פיצוץ ביחסים מול החרדים ויאפשר את קיום הילולת הרשב"י? לפי המתווה הנבדק כעת על ידי הגורמים הרלוונטיים, יוחלט על פשרה.

מתחמי ההדלקה ושאר הדרכים המובילות לאתרא קדישא מירון יהיו פתוחים ללא הגבלה לציבור הרחב. מנגד, הכניסה לתוך הציון הקדוש של רשב"י ובנו רבי אלעזר, תוגבל משמעותית.

תחילה, העלו גורמים שונים במשרד הבריאות, 'מגן ישראל' ושאר האחראים על ההילולה ההמונית, הצעות שונות להגבלת מספר המשתתפים במירון. חלק מהמתווים אף דרשו לאפשר רק לאלפים בודדים לעלות למירון.

מיד עם היוודע העובדות, החלו חברי הכנסת החרדים לטעון כי מדובר באפלייה וכי הדבר יוביל לפיצוץ בין החרדים להנחיות המדינה. בין היתר, הזכירו סגן השר מאיר פרוש וח"כ ישראל אייכלר כי להבדיל, בחודש הרמאדן, אישרו למאה אלף מוסלמים לעלות להר הבית.

בנוסף, הפערים הבולטים בין האישור להכניס 10,000 איש לאצטדיונים לצורך אירועי ספורט מול הרצון להגביל את מספר המשתתפים, להבדיל, במעמדי ההדלקה במירון לאלף איש בלבד, זעקו לשמיים וקוממו את הנציגים החרדים, בהם גם השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן.

בהמשך הדיונים, החלו לבדוק אופציה של אישור לעלות למירון ללא הגבלת מספר המשתתפים, אך רק למחוסנים ומחלימים הנושאים את התו הירוק. מתווה זה נתקל בקושי משפטי, שכן אין מקומות פתוחים נוספים בהם הכניסה מותרת רק עם התו הירוק, ואין יכולת להטיל מגבלה זו על ציבור מסויים בלבד.

גם הניסיון למנוע את עליית החוגגים בדרכם למירון אל האוטובוסים רק למחזיקי תו ירוק נכשל, בין היתר גם בשל התנגדות חברות התחבורה וגם בשל העובדה כי בתחבורה הציבורית בכללותה ניתן לעלות ללא התו הירוק.

לכן, המתווה המסתמן כרגע הוא, וחשוב להדגיש כי מדובר עדיין בדיונים וכי ההחלטה הסופית טרם התקבלה, להתיר את העלייה להילולת הרשב"י בהר מירון, לאל הגבלת מספר משתתפים או לבעלי תו ירוק בלבד.

העובדה שמדובר במקום פתוח, לצד נתוני התחלואה שממשיכים לרדת ב"ה והעובדה שרוב הציבור החרדי כבר מחוסן נגד הקורונה, הביאו את האחראים לבחון ברצינות את המתווה ההגיוני.

עם זאת, ציון הרשב"י, מקום סגור בו מצטופפים מידי שנה אלפים ביום ההילולה, תישאר סגורה והכניסה אליה תוגבל לבודדים בלבד, לפי מתווה שפרטיו טרם הוחלטו סופית.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן