צילומים: פלאש 90, ויקיפדיה

הבאה בתור? עומאן בירכה על הסכם השלום בין ישראל לבחריין

המדינה מהמפרץ הפרסי ציינה את פתרון שתי המדינות. עומאן הביעה תקווה כי המגמה האסטרטגית החדשה שבחרו חלק ממדינות ערב תהיה "אופק מעשי לעבר כינון השלום המתבסס על סיום הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים". בתוך כך, אזרחים רבים בבחריין מוחים על ההסכם

על רקע ההכרזה על כינון יחסי נורמליציה מלאים בין מדינת המפרץ בחריין לבין ישראל, הצהיר היום (ראשון) סולטן עומאן כי בעומאן "מברכים על הסכם השלום בין בחריין לישראל", והוסיף: "עומאן מקווה שהמגמה האסטרטגית החדשה שנלקחה על ידי חלק ממדינות ערב תתרום להבאת שלום שיתבסס על סיום הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים והקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית שמזרח ירושלים היא בירתה".

בתוך כך, אזרחים בבחריין מוחים על הנורמליזציה עם ישראל ופתחו בקמפיין ברשתות החברתיות נגד היוזמה, שאותה הם כינו "בגידה". הזעם של חלקים מהציבור בנסיכות הקטנה מנוגד למה שהתרחש באיחוד האמירויות הערביות, אחרי שהייתה למדינת המפרץ הראשונה שהכריזה על כינון יחסים רשמיים עם ישראל.

"זה אסון, יום שחור בהיסטוריה שלנו", אמר חליל בוחזה, פעיל מקומי, לסוכנות הידיעות הצרפתית. "אף אחד מאתנו לא יבקר בפלסטין עד שהיא לא תהיה חופשיה ועצמאית". העיתונאי הבולט רזי אל-מווסווי אמר כי ההסכם נעשה למען האינטרסים של ישראל ושל ארצות הברית, ולא אלו של בחריין ושל מדינות המפרץ, שזוכות לביקורת על כך שנטשו לכאורה את הסוגיה הפלסטינית. "העמדה ברורה: אנחנו נגד נורמליזציה, ואנחנו מאמינים שההסכם נעשה ללא התייעצות עם כל החלקים בחברה", אמר.

באיראן הגיבו בזעם רב על הנורמליזציה בין בחריין לישראל, שנובעת בין היתר בשל החשש המשותף מהפעילות האיראנית באזור. אחרי שמשמרות המהפכה איימו אתמול כי העמים הבחרייני והפלסטיני יגיבו ב"נקמה קשה", העיתון הרדיקלי "כיאן" כינה היום בכותרת הראשית שלו את משפחת אל-חליפה "הכובשים של מחוז בחריין". בעיתון אמרו כי הם "כובשים את המחוז ה-14 של איראן ב-49 השנים האחרונות תודות לבגידה" של השאה, שהופל במהפכה האסלאמית ב-1979.

בתוך כך, דווח היום כי בעקבות הסכם השלום שייחתם בהמשך השבוע, מכון ויצמן ואוניברסיטת מוחמד בן-זיאד חתמו על הבנות "לעבוד יחדיו במגוון תחומים" על פי הדיווח באיחוד האמירויות, זהו ההסכם הראשון בין מוסדות השכלה גבוהה ישראלים ואמירתיים" "המטרה היא לקדם פיתוח ושימוש באינטיליגנציה מלאכותית למען הקדמה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן