Hadas Parush/Flash90

העירייה יצאה ל"מבצע" סקרי נכסים ומנהלי המוסדות סובלים

מנהלי מוסדות חרדיים בירושלים נאלצים להתמודד עם "סוקרי נכסים" שהחלו לאחרונה לפשוט בהפתעה על בנייני המוסדות • מנהל מוסד ל'JDN': "יש מטרה ברורה, מחפשים משהו. זה לא היחס שאנחנו מצפים כשיש רוב חרדי במועצת העיר"
 • הפוך פרווה? קל! בואו להכיר את משקה BARISTA המושלם לקפה >>>

  תוכן מקודם

 • למען תורמי ועד הרבנים: שר התורה בתפילה מיוחדת טרם תפילת כל נדרי

  תוכן מקודם

 • הילד הזה זקוק לעזרה שלכם!

  תוכן מקודם

 • תפילה נדירה במקומות הקדושים בעריו"כ לפתיחת שערים!

  תוכן מקודם

בשבועות האחרונים נאלצים מנהלי מוסדות חרדיים בירושלים להתמודד עם "סוקרי נכסים" של העירייה שהחלו לאחרונה לפשוט בהפתעה על בנייני המוסדות במטרה לבדוק האם המבנה משמש למטרה לו הוקצה הקרקע. אך מנהלי מוסדות טוענים בשיחה עם 'חדשות JDN' כי מדובר ברדיפה ובבדיקות דקדקניות ולא הוגנות.

ממידע שהגיע לידי 'חדשות JDN', בעירייה שכרו לאחרונה שני חברות נוספות לסקרי נכסים שבודקים בקפדנות את המבנים בכדי לבדוק שאין בהם שום פעילות שאינה כלולה בהקצאה המקורית. גורם המעורה בפרטים מסביר בשיחה ל'חדשות JDN' כי אם לדוגמה ישיבה תחלק מחר אולם גדול לכיתות בעקבות מחסור בכיתות, או שישיבה קטנה שקיבלה הקצאה, מטבע הדברים יארחו את השיעור הראשון כשנפתחת ישיבה גדולה, להשתמש בשטחי המבנה שלו, אלו כבר יהיה סיבה לזימון לשימוע שיכול להסתיים בהחמרת הנכס.

אחד ממנהלי המוסדות אומר בשיחה עם 'חדשות JDN' כי, "סקר נכסים שהעירייה עושה, אי אפשר להגיד שזה לא לגיטימי שתעשה סקר כזה. בשנים עברו כשהיה שלטון חילוני מוצהר בעיריית ירושלים, מעולם לא עשו סקרים, בוודאי לא סקרי פתע כאלה שמפתיעים את המוסדות ולא מיידעים אותם שמגיעים לסקר. לסקר יש מטרה מאוד ברורה, מחפשים משהו, אם אתם לא מחפשים אז מה אתם באים בהפתעה כזאת. לא די שפתאום יש התנפלות על מוסדות בלב ליבם של השכונות החרדיות ללא התראה מוקדמת, מטבעם של דברים, זה לא היחס שאנחנו מצפים כשיש רוב חרדי במועצת העיר, כשיש ראש עיר שנבחר על ידי המלצת גדולי התורה, זה לא מה שמגיע לנו".

מנהל המוסד שסירב לפרסום שמו טוען לאכיפה בררנית, "אם עיריית ירושלים רוצה לעשות סקרי נכס – שיועילו בטובם להתחיל בשכונות החילוניות, לבדוק את כל המת"נסים למה הם משמשים שמה, כל בתי הספר שנבנו כבתי ספר ומשמשים לשימושים אחרים. וגם שם לא צריך לעשות את זה בהפתעה. יש נכסי עירייה מוצהרים שמשמשים למטרות שלא לשמם הם נבנו. אחרי זה שיבואו לבדוק גם אותנו, מוסדות שקיבלו הקצאות קרקע ובנו את המבנה ממיטב כספם. אז לבדוק בדקדוקי עניות למה משמשים המקומות האלה".

המנהל מביע בשיחה אף חשש כי אולי המבנה של המוסד שלו יילקח ממנו, "היו דברים מעולם, אם הם יכנסו לתוך ההסכמים אז יכול להיות שיום בהיר אחד אנחנו נמצא שכל המוסדות שתימצא איזשהו חריגה הכי קטנה, ייאלצו לצאת מהבניינים ולהיות ברחוב". לדבריו, "נכון, יש מוסדות שהוקצו לתלמוד תורה ולחוג הזה יש גם ישיבה, זה כבר מתחיל להיות בעייתי".

תלמידי חיידר בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה. צילום: Yonatan Sindel/Flash90

"אף אחד לא הולך לעשות עסקים, לא פותחים חניות ולא עושים בתי מלון או בתי הארחה. בוא לא נשכח שבמגזר החרדי יש מצוקה קשה של מוסדות חינוך, מוסדות חינוך מארחים עוד מוסדות חינוך וכדו'. הכל יכול לעשות בהידברות ובהודעה מראש, יכולים לזמן את מנהלי המוסדות, למה זה צריך לבוא בהפתעה? דופקים בדלת עם תעודת סוקר "שלום, אני פה, אתה חייב להראות לי את כל מה שקורה אצלך בבניין עכשיו". זה לא דרך, למה מגיע לנו יחס משפיל כזה?", אומר בכאב המנהל.

"שעריית ירושלים תנהל קודם כל דיון בהנהלת העיר ותחליט אם היא יוצאת לסקר נכסים כרגע, מה בער לה? מה הם התעוררו? התקיים על זה דיון בהנהלת העיר?" הוא תוהה על נהלי ההחלטה. "זה בכלל יוזמה שהתחילה אצל מנכ"ל העירייה הקודם, חודש וחצי לפני שהוא עזב, ועכשיו עושים את זה ביתר שאת ויתר עוז. זה התחיל עם חברת סקרים אחת ועכשיו עוד שתי חברות. מה אתם ממהרים? מה קרה? זה לא מגיע לנו".

תגובות עיריית ירושלים

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי, "סקר נכסים מבוצע בהתאם לחוק והתקנות ובהתאם לאישור בוועדת המכרזים, במסגרתה נבחרו 2 חברות לביצוע – חברת 'טלדור' וחברת 'אשד'. סקר נכסים החל בחודש ינואר 2018 ומבוצע בכל העיר בהתאם לתוכנית עבודה מובנית בכל השכונות, ללא הבחנה בין שכונה, מגזר או סוג שימוש".

"חשוב להדגיש", מוסיפים בעירייה, "כי בדרך כלל נעשה תאום מוקדם לביצוע הסקר, אולם לעיתים לאור העובדה שאין ברשות העירייה איש קשר עדכני (בין היתר לשם כך מתבצע הסקר), מגיע הסוקר לשטח ללא תאום; עם הגעתו, במידה והדבר אינו מתאים, ניתן לתאם מועד חדש לביצוע הסקר. יש לציין כי עד-כה כמחצית הנכסים ברחבי העיר נסקרו", לשון התגובה.

סגן ראש העיר ישראל קלרמן, מחזיק תיק הנכסים בעירייה, בחר לא להגיב לכתבה.

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

יום הקדוש בחצר הקודש באסטאן
ברכת המזון המיתולוגית בביצוע מרהיב של בנצי קלצקין ומקהלת 'חסידימלעך' • צפו
עם סלסול תימני, שר איתי עמרן באידיש: א סוכה'לע א קליינע
ח"כ מרע"מ סותר את דברי בנט: "לא נשב בחיבוק ידיים כלפי כל מלחמה"
אתרוג בלי בלעטל והדסים משולשים: בירושלים בוחרים ארבעת המינים • תיעוד
רגעי אימה: האבא רץ אחרי הכובע - עגלת התינוק הידרדרה לכביש • תיעוד
יום טוב טאנץ! שיע פריד ובעלי המנגנים באלבום מתנה לתורמים של בעלזא
התושבים שמעו פיצוץ: פינוי דיירים בשל חשש לקריסת מבנה בחיפה • צפו
המלחמה על רפורמת הכשרות: ח"כ אבי מעוז הגיש עתירה לבג"ץ
פְּרִי עֵץ הָדָר: סיור מצולם בשוק ארבעת המינים של מחנה יהודה
סוכות מירושלים: גדולי הזמר המזרחי והחסידי במחרוזת שמחה לחג • צפו
אברומי סמט מרקיד אתכם עם 25 דקות של שמחת בית השואבה
מנחם מאשקאוויטש מארח את ארהל'ה סמט לביצוע מקפיץ של הניגון החב"די
מוישי וולס ויואלי גרינפעלד בדואט מרגש לסוכות: "טאטע"
אהרלה סמט ומוטי ויזל מרקידים עם "אין סגולה כתורה"
קצין צה"ל דחף פעיל שמאל והוביל התכתשות סוערת בקואליציה • צפו
תיעוד נדיר: עדר של 16 ראמים שנולדו בטבע נצפו בנחל ציחור • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • חג הסוכות • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל

5 תגובות

 1. בתגובה לחרדי אם היינו מצביעים לדייטש מזמן הוא היה מעיף אותנו מהמוסדות בשביל חסידות חדשה שאף אחד עדיין לא שמע עליה אבל הם כבר צריכים הקצאה

 2. מעניין אותי איזה מוסדות מדובר כנראה חברה שהמנהלים שמה הם היחידים שנהנים מהמוסדות ולאתר jdn אגיד תפסיקו עם טועות כאלה ותתחילו להביא דברים אמתיים

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו