Yonatan Sindel/Flash90

'אנשי חיל': פיילוט 'ביטחון ורווחה' יורחב – יפעל ב-23 שכונות נוספות בירושלים

לאחר פיילוט מוצלח עליו הנחה ראש העיר ירושלים, משה ליאון, פרוייקט 'אנשי חיל' בירושלים יוצא לדרך בתקצוב משרד הביטחון, בכ- 1.5 מילון ₪ . הפרויקט בא לנהל באופן ממוקד את הקורונה בקהילה, יחד עם פיקוד העורף

בשיחת 'זום' שקיימו הבוקר (שלישי) שר הביטחון בני גנץ וראש עיריית ירושלים משה ליאון עם אנשי משרד הביטחון, משרד הרווחה, אנשי פיקוד העורף ואנשי העירייה הוחלט כי הפיילוט שהחל לפני כחודש ב-7 שכונות שונות בעיר וכבר משיג תוצאות טובות בהורדת מספרי התחלואה יגדיל את פעילותו לשכונות נוספות, בתקציב של מיליון וחצי ש"ח שיוקצה לטיפול בשכונות ממוקדות, לרבות במזרח העיר.

ייחודיות הפיילוט מכירה בצורך לפנות לכל שכונה על פי צרכיה ומאפייניה ולכן, בכל שכונה יוכשרו 'מנהיגים מקומיים' שילוו באופן צמוד כמה עשרות בודדות של משפחות שנמצאות בבידוד או שיש בהן חולים מאומתים. הליווי הצמוד מאפשר לסייע באופן מדויק בצרכים השונים ובעיקר בפתרונות הספציפיים הנדרשים לכל אחת ואחת מהמשפחות. כך יסייעו הן בהוצאת חולים למלוניות ההחלמה, אך גם בסיוע לחולים שנשארים בבידוד בביתם בחבילות סיוע של מזון, תרופות וציוד פנאי (על מנת שלא יצאו וידביקו) ובהסברה מקומית בשכונות.

השר גנץ אמר: "אני שמח לשמוע שכבר עכשיו רואים שהפיילוט משיג תוצאות טובות ומוריד את התחלואה בעיר. אין ספק שירושלים שהיא עיר גדולה ומורכבת מכל כך הרבה קבוצות אוכלוסייה נמצאת בפני אתגר גדול שנוכל לו רק בשיתוף פעולה עם הרשות עצמה שמבינה לעומק את הצרכים והמורכבות בעיר. החיבור הזה בין המערכות שלנו לבין הרשות העירונית תייצר את המפתח להצלחה. אנחנו כאן לשירותכם ונשמח לקדם ולסייע בכל מה שצריך על מנת להצליח במשימה בהורדת התחלואה בעיר".

ראש עיריית ירושלים משה ליאון אמר: "מהרגע שהתחלנו את הפיילוט בשכונות הראשונות ראינו את השיפור המשמעותי שהוא מייצר והבנו שצריך להרחיבו לשכונות נוספות בעיר. אין ספק שהעבודה המשותפת שלנו בעירייה ובמנהלים הקהילתיים, יחד עם אנשי פיקוד העורף בשטח ואנשי משרד הביטחון במעטפת, מייצרת את הדרך הנכונה לטפל משבר מהסוג הזה ואין ספק שמשרד הביטחון וצה"ל הם הגופים המתאימים לניהול משברים שכאלו. ירושלים מוכיחה שטיפול עיקש בקורונה לצד המשך שגרת חיים יכולה להצליח ואנחנו רואים את זה במספרי התחלואה שהולכים ויורדים, תוך התעקשות על כל שכונה בה מתגלה התפרצות בהדבקות. אני מודה לכם על הרחבת הפיילוט גם בשכונות הנוספות ומאמין שיחד נוכל להתגבר על המשבר".

מעיריית ירושלים נמסר כי "עיריית ירושלים מרחיבה את תוכנית הביטחון והרווחה בקהילה, 'אנשי חיל', לניהול משבר הקורונה. תוכנית שהגהה והוביל ראש העיר ירושלים, משה ליאון, בחודש האחרון התקיים פיילוט מיוחד בכ-30 שכונות ברחבי ירושלים באמצעות "אנשי החיל" (נאמני קורונה). מטרת הפרוייקט היא ללוות את המבודדים והחולים בקהילה ובמינהלים הקהילתיים, באופן שיעניק מעטפת סיוע בתחום הרווחה והקהילה לאוכלוסיות הזקוקות לכך. הפיילוט "ביטחון ורווחה", מתקיים באמצעות עיריית ירושלים, משרד הביטחון, משרד הרווחה ופיקוד העורף ותכליתו לשמור על בריאות הציבור ולמנוע הדבקה בקהילה באמצעות אסטרטגיית טיפול מוקפדת ובהובלת המנהיגות המקומית".

"את ניהול משבר הקורונה בשכונות מובילים המינהלים הקהילתיים ברחבי העיר ומסייעים למשפחות החולות בשכונות לקבל את המענה העירוני כמו: פינוי אשפה, סיוע בסל מזון אחת לשבוע ובערכות הפגה לילדים, ומייצרים מעטפת קהילתית עבור משפחות חולות ומשפחות שנמצאות בבידוד. המינהלים אף מגייסים ומפעילים מתנדבים מהקהילה בכל הגילאים במטרה לסייע לצרכים השונים העולים מן השטח".

"בד בבד, מקיימים המינהלים הקהילתיים הסברה לתושבים בשפות השונות בנושא ההנחיות וחשיבות השמירה עליהן, ממפים את האוכלוסיות הזקוקות למעטפת קהילתית ופועלים לפיתוח מענה מותאם לאותן אוכלוסיות בשכונה, תוך חיזוק הקהילה המקומית כמו: אזרחים ותיקים, נוער, נשים אחרי לידה, עולים חדשים וכו'".

"בשכונות החרדיות פועלים מידי יום גם "אנשי החיל", תושבים המגיעים מהקהילה, וכל אחד מהם אחראי על רווחתם של 40-50 תושבים מבודדים או חולים. סדר היום שלהם משתנה ובעיקר אינו צפוי – לאורך כל שעות היממה הם דואגים לתרופות, אוכל חם, תעסוקה לכל בני המשפחה ומענה לכל צורך של הציבור, בין אם מדובר על המבודדים ששהו במחיצתם של חולי קורונה ובין אם מדובר על חולים מאומתים אשר לא התפנו למלוניות ושוהים בדירתם. מדובר בפרויקט חסכוני ויעיל – כל אחד מקבל סיוע על פי הצורך האישי שלו, לא פחות ולא יותר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *