שמעון גליק

נפתחה תחנת הרכבת השניה בגודלה בישראל

מי היא תחנת הרכבת הגדולה בישראל? תל אביב מרכז או אולי חיפה? התשובה היא לא זו ולא זו, אלא תחנת 'נבון' אשר בירושלים. ומי היא התחנה השניה בגודלה?

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • השנה לא מפספסים: "שטר הפרנסה" של גדולי הדור

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

התחנה השניה בגודלה בישראל החל מהשבוע נמצאת בעיר מפתיעה אף יותר, הלוא היא העיר לוד אשר בשפלה, תחנת הרכבת לוד היא מהוותיקות בארץ ישראל, עוד הרבה קודם לקום המדינה, השבוע אירע מאורע היסטורי כאשר התחנה נסגרה על שעריה ובמקומה נפתחה תחנה חדשה לחלוטין.

בשלב הראשון של הפרויקט, תכלול תחנת הרכבת החדשה שלושה רציפי נוסעים באורך 350 מטר, בשטח של 3,500 מ״ר בנוי ומקורה; מתחם מסחרי במפלס תחנת הרכבת, לרווחת הנוסעים ותושבי האזור: מסעדות, חנויות ושירותים שונים; חניון חנה וסע שיוקם כחניון רב קומתי, עם כ-760 מקומות חנייה, אשר ישרת את נוסעי התחנה ומתחם המסחר והמשרדים ותושבי העיר.

דרך תחנת לוד עוברות עשרות רבות של רכבות מדי יום החוצות את הארץ לאורכה מדרום לצפון והפוך, בסמוך לתחנה ממוקם מטה הנהלת הרכבת המונה כ-500 עובדים המגיעים אליו מדי יום, כמו כן מוסך הרכבת המרכזי נמצא אף הוא בסמוך.

במסגרת הפרויקט, מושלם בימים אלה גשר עילי שעובר מעל ל-15 המסילות שבמתחם. בנוסף יורכבו 3 מעליות גדולות, המכילות עשרות נוסעים כל אחת, אחת לכל רציף ושלושה זוגות דרגנועים. בין מפלסי הרחוב, הרציפים, קומת המסחר והחניונים יפעלו 6 מעליות, וזוג דרגנועים, לצד ארבע מעליות שירות.

בשלב השני של הפרויקט, יוקמו שני מגדלי משרדים ומסחר בני חמש קומות, בסמוך למתחם התחנה החדשה, בגודל של 15 אלף מ״ר.
מרכבת ישראל נמסר: ״המרכז התחבורתי המשולב בלוד הוא הראשון מבין שורה של פרויקטים שישלבו בין תחנת הרכבת כמרכזי הסעת המונים, למתחמי עסקים ובילוי, ומצטרף לשורה ארוכה של פרויקטים מסילתיים חדשים שהוקמו בשנים האחרונות. תחנת הרכבת בלוד מהווה צומת מרכזי אליו זורמת תנועת רכבות, נוסעים ומטען, מארבעה כיוונים, היקף תנועת הרכבות בתחנה צפוי לזנק ל-320 רכבות ביממה בשנים הקרובות, אשר יסיעו 5.5 מיליון נוסעים בשנה, עד שנת 2040״.

התמונות באדיבות רכבת ישראל ועיריית לוד

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו