צילום: פלאש 90.

בדיקת JDN: האם בעיריית ב"ב מנסים להסתיר את התקציב שאושר?

לפני כשבועיים אושר תקציב העירייה אך נראה כי שם פועלים בדרכים שונות למנוע את פרסום ספר התקציב. בין היתר חלק מחברי המועצה קיבלו את ספר התקציב לראשונה רק בישיבה בה הם אישרו אותו ועד עתה לא פורסם התקציב העירוני • כל הפרטים

האם עיריית בני ברק מנסה להסתיר מתושביה את התקציב העירוני? בדיקת 'חדשות JDN' מעלה כי בעירייה פועלים בדרכים שונות למנוע את פרסום ספר התקציב העירוני שאושר לפני כשבועיים במועצת העיר לתושבים. מדובר בתקציב גבוהה במיוחד העומד על למעלה ממיליארד וחצי ש"ח.

מתחקיר שערכנו עולה כי חברי מועצה רבים, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, קיבלו לראשונה לידיהם את ספר התקציב המורחב רק בישיבת המועצה שנערכה ביום חמישי האחרון של שנת 2020, ישיבה בה הם התבקשו לאשר אותו. לדברי חברי המועצה עמם שוחחנו, עד למועד אישור התקציב העירייה סיפקה להם תקציר של התקציב.

"את הספר המופרט קיבלנו רק בשולחן המועצה וזה ממש לא תקין", אמר לנו חברי מועצה מהקואליציה שביקש להישאר בעילום שם. "היו רבים מחברי המועצה שאישרו את התקציב מבלי שעברו עליו – באו הצביעו והלכו. רק שתבין שמדובר בתקציב של יותר ממיליארד וחצי ש"ח. זאת פשוט שערורייה, לא ייאמן".

הוא ציין כי לדעתו התקציב לא הוצג לחברי המועצה מחשש לביקורת על סעיפים בעיתיים בתקציב כמו העובדה שבתקופת הקורונה תקציב הנהלת המועצה, שגם כך חריג בייחס לערים בסדר גודל של בני ברק, גדל במאות אלפי שקלים. "הם עשו זאת כדי להסתיר", טען חה"מ.


למרות המשבר הכלכלי, תקציב הנהלת המועצה הוגדל. מתוך ספר התקציב לשנת 2021 – מימן תקציב 2020 ומשמאל תקציב 2021 (מספרים המייצגים אלפי שקלים)

כמו כן, באופן תמוהה העירייה הוציאה עד עתה את ספר התקציב בגרסה מודפסת בלבד, כך שאם יחליטו חברי המועצה שקיבלו אותו לעיון להעבירו לעיון גורם נוסף, הם יצטרכו לוותר על האפשרות לבדוק אותו בעצמם. גורם מהאופוזיציה טוען לנו כי תרגיל זה נועד למנוע את העברת ספר התקציב בין תושבי העיר. לטענתו: "ספר התקציב נשלח לבית הדפוס בקובץ מחשב, אין כל סיבה שהקובץ לא יפורסם באתר העירייה או בכל מקום אחר".

עוד עולה מהבדיקה שערכנו כי בניגוד לשנים קודמות בהן העירייה פרסמה את ספר התקציב כבר בתחילת השנה האזרחית, מיד לאחר אישורו, השנה טרם הועלה ספר התקציב ואף לא תקציר שלו לאתר העירייה. העירייה אף לא טרחה לפרסם הודעה לתקשורת על אישור התקציב כמקובל.


צילום מסך מאתר העירייה – בשנים קודמות פורסם ספר התקציב כבר בתחילת השנה האזרחית

חשוב לציין כי פרסום פירוט תקציב העיר אינו טובה שהעירייה עושה אלא זאת חובתה לידע את התושבים מה נעשה בכספי הארנונה אותם הם משלמים. 'חדשות JDN' פנו מספר פעמים לעירייה כדי שזאת תעביר את התקציב, אך שם סרבו להציגו. כמו כן, העלינו בפני דוברות העירייה את הטענות המובאות בכתבה, אך שם סרבו להגיב.

2 תגובות

עירייה מושחתת

חילול ה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו