חריש – שיאנית ארצית באחוזי רישום דירות חדשות ב-2020

צילום: פלאש 90.

חריש – שיאנית ארצית באחוזי רישום דירות חדשות ב-2020

חריש הוסיפה 46% בגידול במספר הדירות החדשות שנרשמו בה בשנת 2020, ואחריה ראש העין עם 16% ‘בלבד’ • כך עולה מנתוני הלמ”ס בסקירת הדירות והמבנים בחלוקה לאזורים שמתקיימת לראשונה מאז 1995 • בישראל כ-2.7 מיליון דירות רשומות • ירושלים מובילה עם כרבע מיליון יחידות דיור רשומות ותל אביב מעט מתחתיה עם מעל 210 אלף דירות • מחוזות תל אביב והמרכז מחזיקים יחד בכ-45% מסך הדירות הארצי

כתבות נוספות בנושא:

בהלה בבני ברק: חשש שילדה נדבקה באומיקרון הביאה לחרושת שמועות
כפר חב"ד: רכבת ישראל ביטלה את מפגש הכביש-מסילה • צפו
במעמד הדלקת נרות חנוכה של כללית: ראש עיריית בני ברק חנך את מבצע חיסוני הילדים בעיר
עץ קרס על רכב בבני ברק - בחסדי ה' אין נפגעים בנפש • צפו
 • "מי ידאג לילדים?" בקשתה האחרונה של מרים ע"ה

  תוכן מקודם

 • מכה גלים! מדוע החנוכייה של מרן רה״י תוגרל במסגרת מבצע ההתרמה?

  תוכן מקודם

 • החנוכייה המקודשת של מרן הגראי״ל שטיינמן תוגרל וזה בהזדמנות שלכם לזכות!

  תוכן מקודם

 • מצמרר: "נשארתי לזעוק את בקשתה האחרונה של מרים ע"ה"

  תוכן מקודם

סקר הלמ”ס לדירות ומבנים בישראל ב-2020 מגלה, כי מתוך 2.736 מיליון דירות למגורים: כ-2.5 מיליון היו בעיריות ובמועצות מקומיות ו-236.7 במועצות אזוריות. המספר הגדול ביותר של הדירות היה בירושלים – 235,269, ואחריה בתל אביב-יפו – 211,322.

ביזנעס שימושי

כמו כן, בשנת 2020, האחוז הגבוה ביותר של דירות היה במחוז המרכז (25% מכלל הדירות), ובמחוז תל אביב (20% מהדירות), ואילו האחוז הנמוך ביותר היה באזור יהודה והשומרון (3% מהדירות, יישובים ישראליים).

לראשונה מאז 1995 מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לוחות עם מספר דירות באזורים סטטיסטיים שבעיריות ובמועצות מקומיות. נתונים אלו מספקים לגופי תכנון, לגופי מחקר ולמקבלי ההחלטות תמונה מפורטת יותר מתוך מאגר דירות ומבנים מכפי שהייתה זמינה עד כה.

כאמור, נכון ליולי 2020 היו בישראל כ-2.7 מיליון דירות/יחידות דיור למגורים, ומדובר בתוספת של 57,063 דירות לעומת שנת 2019 (2%). כ-2.5 מיליון דירות היו בעיריות ובמועצות מקומיות ו-236.7 אלף דירות – במועצות אזוריות. ככלל, בשנים 2020-2012 חל גידול של כ-16% במספר הדירות בעיריות ובמועצות מקומיות, תוספת של 3 אלף דירות למגורים

בשנת 2020, האחוז הגדול ביותר של הדירות היה במחוז המרכז (25% מכלל הדירות) ובמחוז תל אביב (20% מהדירות), ואילו האחוז הנמוך ביותר היה באזור יהודה והשומרון (3% מהדירות).

המספר הגבוה ביותר של דירות היה בירושלים – 235,269 (גידול של כ-6,321 דירות לעומת 2019) ואחריה בתל אביב-יפו – 211,322 דירות (גידול של כ-2,050 דירות). גידול משמעותי במספר הדירות לעומת 2019 נרשם ביישובים: חריש (תוספת של 46%) וראש העין (16%).

בשנת 2020 אחוז המבנים שבהם 50 דירות ומעלה בערים הגדולות המונות יותר מ-100 אלף תושבים עמד על 1.8% מכלל המבנים. הערים שבהן אחוז המבנים גבוה מהממוצע הארצי הן: אשדוד (5%), בת ים (4%), נתניה (3%), חולון (2%), תל אביב-יפו (2%) ואשקלון (1.8%). לעומת זאת, בראשון לציון, כפר סבא, בני ברק ובית שמש אחוז המבנים שבהם 50 דירות ומעלה נמוך מאחוז אחד מכלל המבנים בכל עיר.

במחוז תל אביב, נתח הדירות גדול מנתח האוכלוסייה במחוז. הסבר אפשרי לכך הוא שבמחוז זה מספר הנפשות הממוצע למשק בית נמוך יחסית, כתוצאה מריבוי של משקי בית של יחידים וממספר ילדים נמוך במשקי הבית. לעומת זאת, במחוז הדרום ובאזור יהודה והשומרון נתח הדירות נמוך משמעותית מנתח האוכלוסייה, כנראה בשל מספר נפשות ממוצע גבוה למשק בית.

הגידול במספר הדירות החדשות משקף גם פיצולי דירות שנרשמו כיחידות נפרדות. לדוגמה, חלק מהגידול במספר הדירות בירושלים נובע מרישום של דירות קיימות ביוזמת העירייה, בעיקר בחלקה המזרחי של העיר, כאשר כאמור, הגידול במספר הדירות משקף בעיקר בנייה חדשה, אך עשוי לכלול גם פיצול של דירות קיימות לכמה יחידות דיור או שינוי הגדרות שימוש של הנכסים.

אגב, מה ההגדרה של דיירי דיור מוגן? בלמ”ס מציינים, כי ישנם נכסים למגורים, דוגמת בית אבות סיעודי, המוגדרים כדירות למגורים על ידי הרשויות, אך אינן מוגדרות כך על פי הגדרות הלמ”ס.

מבנים עם 50 דירות ומעלה נמצאים בכל הערים הגדולות המונות 100,000 תושבים, אך עם הבדלים בשכיחות שלהם. האחוז הגבוה ביותר של מבנים עם 50 דירות ויותר נמצא ביישובי רצועת החוף: אשדוד (5%), בת ים (4%), נתניה (3%), תל אביב-יפו (2%) ואשקלון (1.8%), וכן בחולון (2%).

האחוז הנמוך ביותר של מבנים בני דירה אחת או שתים נמצא בבני ברק ובבת ים, ואילו האחוז הגבוה ביותר נמצא בבאר שבע ובאשקלון (כ-70% בכל אחת מהן). גם בערים כפר סבא, ראשון לציון, רחובות, אשדוד ונתניה קיים אחוז גבוה של מבנים בני דירה אחת או שתיים (יותר מ-44%). בכ-25% מהמבנים בירושלים, בחולון ובחיפה 5-3 דירות, ב-33% מהמבנים בחיפה ובבני ברק 10-6 דירות, ב-38% מהמבנים בבני ברק 20-11 דירות, ב-36% מהמבנים בבת ים 50-21 דירות.

מקור: http://bizzness.net/

הכתבות המעניינות ביותר

בִּנְעָרֵינוּ • מסיבת חנוכה לצעירי הצאן בחצה"ק אלכסנדר
קָבְעוּ שִׁיר וּרְנָנִים • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק אשלג
מָעוֹז צוּר יְשׁוּעָתִי • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק וואסלוי
הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ • האדמו"ר מנאראל בהדלקת נרות חנוכה
לְהַדְלִיק נֵר חֲנֻכָּה • האדמו"ר מזוטשקא בהדלקת נרות חנוכה
בְּנֵי בִינָה • מסיבת חנוכה לילדי חצה''ק מכנובקא בעלזא
הדיין מבעלזא הודיע: אסור לשתות את הוודקה המפורסמת מחשש ל"יין נסך"
בנט החליט: קנסות כבדים לנוחתים שלא ייבדקו פעמיים • כל ההחלטות החדשות
הסיעות החרדיות: נקים מטה מאבק משותף נגד הכוונות ההרסניות של הממשלה
בשבת חמים ונעים - בשבוע הבא הגשמים יחזרו • האזינו לתחזית
השיעור השבועי: פרשת מקץ • הרב נתנאל אביסרור
יוגש כתב אישום? במערכת הביטחון סבורים: החסידים לא נכנסו בטעות לרמאללה
ראש המוסד הצהיר: "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני - זו התחייבותי"
דיווח: זהו "פסק ההלכה" שבגינו החליטו בשב"כ לאבטח את השר מתן כהנא
אשדוד: רוכב אופניים נפצע מרכב חולף - פונה לבית החולים במצב קשה
שִׁירַיִם מדליק נרות: מעמד ההדלקה המרטיט בגור והאדמורי"ם שניגנו בכינור
גיור וכיעור, אומיקרון ואוירון: זה מה שהיה לנו – בשיר / חיים אלטמן
הקלות למחוסנים, החמרות לסרבנים: השרים ידונו בשינוי ההגבלות בנתב"ג

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו