צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

"הציבור החרדי היה מוקצה בחיפה – מה שקורה כיום זה מהפך! מהפך בכל תחום"

משהו מתחיל לזוז בשכונות החרדיות בחיפה - סגן ומ"מ ראש העיר מיכי אלפר: "המציאות היום שונה לחולטין ומהווה מהפך של ממש. הציבור החרדי היום הוא חלק מהאוכלוסיה החיפאית אנחנו רואים אותו בכל תוכנית עירונית. בכל משרד בתוך העירייה בכל אגף בעירייה יש יחס שונה לחלוטין"
 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

מטרד האוטובוסים בשכונת "מעונות גאולה" הגיע סיום: על פי הנחיית ראש העיר, עינת קליש רותם, המסוף הפירטי שפעל מזה שנים רבות בלב שכונת מגורים ואליו הגיעו מדי שבוע מאות אנשים שאינם תושבי השכונה, הועתק לרחוב גאולה ואושר על ידי משרד התחבורה כתחנת איסוף שכונתית. תושבי השכונה ימשיכו ליהנות מתחבורה ציבורית עם קו יחיד ולא תותר חנייה או כניסה של אוטובוסים בינעירוניים לשכונה.

״האוטובוסים סוף סוף יוצאים מהרחוב. אנחנו יכולים לחזור הביתה״, כך אמר אלכס קנטרג'י, נציג הדיירים מרחוב הרב קניאל, כאשר התבשר כי נפתחת תחנת איסוף שכונתית חדשה, שתסיים את הסבל. קנטרג'י, ממובילי המאבק להוצאת האוטובוסים משכונת מעונות גאולה הוסיף: ״סוף סוף חוזרים הביתה והאוטובוסים יוצאים החוצה. שנים רבות אנחנו סובלים, פנינו לכולם וראינו איך הפכנו לשכונה של שירותים, של רעש ושל זיהום אוויר. כל סוף שבוע או חג היינו פשוט בורחים מהבית. אני מודה לראש העיר שהבטיחה שהמפגע הזה יסתיים ואנחנו נחזור לחיות בשכונה שלנו".

הפתרון למצוקת התושבים בשכונה המתחרדת מצטרף לשורת צעדים שנקטה העירייה לאחרונה לשיפור חיי התושבים החרדים בעיר לאחר תקופה של 15 שנים בה עמד בראשות העיר יונה יהב שהתנכל לתושבים החרדים והזניח את השכונות בהן הם התגוררו. לצורך הבנת המהפך שמתחולל בעיר בשנתיים האחרונות אנו משוחחים עם אדריכל הניצחון של קליש-רותם על יהב, סגן ומ"מ ראש העיר ויו"ר דגל התורה, מיכאל (מיכי) אלפר.

לאחר שנים רבות בהם סבל הציבור החרדי בעיר מאפליה חמורה מצד ראש העיר הקודם יונה יהב בחסדי השם נבחרה לתפקיד אישה שזכתה לקבל את ברכתם של גדולי ישראל. מה לדעתך השינוי המשמעותי ביותר?

"הייתי מגדיר את מה שקורה בחיפה אחרת. זה לא שינוי זה מהפך! מהפך בכל תחום ממקום שבו הציבור החרדי היה מוקצה ולא היה חלק משום תוכנית עירונית ומשום חשיבה ומשום דאגה. לא משנה אם זה היה תקציבים או בינוי או רווחה או קולות קוראים אם היו מחורגים באופן סיסטמתי".

אלפר מוסיף כי "המציאות היום שונה לחולטין ומהווה מהפך של ממש. הציבור החרדי היום הוא חלק מהאוכלוסיה החיפאית אנחנו רואים אותו בכל תוכנית עירונית. בכל משרד בתוך העירייה בכל אגף בעירייה יש יחס שונה לחלוטין. זה יחס שמחלחל לפקידים כי רוח המפקד היא שונה לחלוטין. רק השבוע הכנסנו את חיפה לתוכנית 360, יש תוכנית 'רואים אותך' של הרווחה ואנחנו שם. למעשה בכל דבר".

אלפר מספר על ההתפתחות החרדית בשנים האחרונות בעיר, אני תוהה מה לדעתו גורם לנהירה של זוגות צעירים לרכוש דירות דווקא בעיר הנחשבת ל'אדומה' ומנוכרת לדת? "חיפה מוגדרת כעיר אדומה מתוקף היותה עיר הפועלים. אך על פי האמת היא לא עיר אדומה. חיפה היא עיר שהזינה מתוכה את מרבית הריכוזים החרדיים חלק גדול מהציבור החרדי ראשיתו בחיפה".


סגרה"ע בסיור בבית החולים בני ציון עם מנהל בית החולים. צילום: דוברות בני ציון.

"זה נשמע קצת מגלומני אבל חלק גדול מהציבור החרדי ברחבי הארץ הגיע מחיפה, מקרית אליעזר, קרית אליהו, רחוב ת"א. חליסה היתה מליאה בציבור חרדי, באחוזה היה ציבור חרדי. היה תקופה שהציבור החרדי עזב את חיפה ונהר למרכז אבל בשלושים שנה האחרונה מתרחשת תופעה הפוכה והציבור החרדי חוזר לחיפה. ישיבת נחלת הלויים יש לה חלק גדול במהפך הזה. בחיפה יש את כל מערכות החינוך שאליהם נזקק הציבור החרדי, מערכות חינוכיות ותיקות שיש להם מסורת שלשנים וותק והצלחות".

סגן ראש העיר קורא לזוגות נוספים להצטרף להצלחה: "למשפחה או זוג חרדי שרוצים להגיע לחיפה יש את כל מה שהציבור החרדי צריך. בכל הנושאים ובכל התחומים", אומר אלפר ומוסיף לפרט על הפעולות שנעשות כדי להקל על הציבור החרדי בעיר. "נכון להיום אנחנו עובדים על תהליכים שיאפשרו עוד יותר את החיים החרדיים בעיר אם זה הסדר להיתרי מרפסות סוכה, מענה מהיר בוועדה המקומית, הרחבת דירות ובינוי ותחבורה ציבורית יעילה"

עוד הוא מספר על התוכניות הרבות עבור החינוך החרדי: "אנחנו מחוללים מהפך בכל ההתייחסות לחינוך החרדי ומובילים תוכנית אב שנמצאת בעיצומה של העבודה לכלל החינוך החרדי על מנת שיהיו כיתות לימוד וגני ילדים מרווחים וראויים לכל מוסד לימודי". לגבי התשתיות הוא מציין כי בעירייה "מקדמים תוכנית חומש לשיקום שכונת הדר, וגם הקמת מסוף תח"צ לתחבורה הבינעירונית מחיפה אל המרכזים החרדיים". לסיכום אומר הנציג מטעם דגל התורה כי "אין תחום מהצרכים ומהמצוקות של הציבור החרדי שאינו נמצא על שולחן העבודה".


צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

כתבות קשורות

ראש העיר בני ברק חשף את מצבו הרפואי והרגיע: "אני חש ב"ה בטוב"
אימה בחיפה: רוסי רדף אחרי חרדים עם סכין קצבים - ותלש מזוזות מבית כנסת
גפני בטלזסון: "ראשי השלטון עם הכיפות הקטנות חושבים שנפלו פנינו? שיבואו לכאן"
בני ברק: תושב העיר פרץ לדירה - בזמן שבני המשפחה ישנו בביתם
רגע לפני בין הזמנים: נחנכה מרפאה חדשה של כללית בטבריה
דרמה בבני ברק: שמונה ילדים נתקעו על רכבת הרים • צפו
ירושלמים, שימו לב: פקחי העירייה יאכפו עטיית מסכות
חשיפת JDN: חברי המועצה דורשים ממשרד הפנים לאפשר את המליאה
פרסום ראשון: יועמ"ש עיריית בית שמש נגד החלטות חברי האופוזיציה
אירוע חריג ליד כפר חב"ד: ערבי שירה בשטח פתוח נעצר; נשק רב נמצא
סערה בחיפה: ראש העיר הפסידה בהצבעה; סגניה המועסקים בשכר הודחו
וּבְנֵה יְרוּשָׁלַיִם: סיור מזווית אחרת בשכונת המושבה הגרמנית • תיעוד

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן