יו"ר האיחוד הלאומי ששואף להיות שר החינוך בעמדה מפתיעה לגבי התקציבים למוסדות החרדיים: "ילד חרדי בתלמוד תורה מקבל כ-30%, ממה שמקבל ילד בממלכתי". עוד מספר: "הילדים שלי לומדים בתלמודי תורה, אני משלם פחות מיסים?"


דבריו של סמוטריץ'. (צילום: 'אביעה – באור פניך')

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ, מי שאולי יהיה שר החינוך הבא, מציג עמדה מפתיעה לגבי תקציבי הממשלה הניתנים למוסדות החינוך החרדיים. "תקציבי המוכש"ר זה ביזיון, זה שילד חרדי היום בתלמוד תורה מקבל פחות מחמישים אחוז, כמעט שלושים אחוז, ממה שמקבל ילד בחינוך הממלכתי דתי, זה בושה וחפרה".

בתיעוד הבלעדי שהגיע לידי 'חדשות JDN' סמוטריץ מסביר איך הגענו למצב כל כך לא שוויוני, "זה מוגדר כשביעים אחוז תקצוב, מוסד שמוכר שאינו רשמי מקבל 70 אחוז תקציב ממוסד רגיל, אבל זה 70 אחוז רק מהבסיס, אין לו בינוי, אין לו הסעות, אין לו האזנה, אין לו כל מיני שעות תגבור נוספות שבתי הספר הממלכתיים מקבלים. בחישוב הכללי, תלמיד במוכר שאינו רשמי מקבל קצת יותר מ-30".

עוד מספר בכיר הציונות הדתית במפגש עם צעירים חרדים החברים בפורם 'אביעה' כי, "הילדים שלי לומדים בתלמודי תורה, היום זה כבר נכנס בתוך חמ"ד אבל זה היה הרבה שנים מוכר שאינו רשמי, למדו נהדר, יש לי פה ילד בחוץ היום שלמד שס משניות 3 פעמים עד הבר מצווה, תלמיד חכם עצום". עוד הוסיף, "הילדים שלי לומדים ליב"ה, לומדים מטימטיקה, לומדים אנגלית, זה לא קשור, הם עדיין הופלו, המוכש"ר עובד במודל תקצוב אחד והממלכתי במודל תקצוב אחר".

"למה על השכן שלי היא משלמת ואלי לא? אני משלם פחות מיסים?", הוסיף וטען. סמוטריץ נשאל על כך כי המדינה משלמת על לימודים שיהיו משתלמים לה בהמשך והגיב בחריפות, "איזה שטויות, הערבים כן יצרנים? מה זה קשור לשאלה. הבל הבלים, לא מקבל את הגישה הזאת".

עם זאת, הסכים סמוטריץ כי צריך להיות הפרש מסיום בין גובה התקצוב למוסדות הפטור לעומת הממלכתיים, "לגיטימי בעייני שהממלכתי יהיה מתוקצב יותר מהמוכר שאינו רשמי, אומרת המדינה שאני רוצה לעודד אנשים להיכנס לממלכתי, לגיטימי. אבל הפער לא יכול להיות מ-100 אחוז ל-30 אחוז, תן 20 אחוז יותר לממלכתי שיהיה יותר מוטיבציה לאנשים, אתה רוצה פרטי אז תשלם יותר כסף, אבל לא ברמות כאלה".