ראש הממשלה נפגש במוסקבה עם נשיא רוסיה והודה לו על מציאת שרידי הנעדר זכריה באומל: "מה שעשיתם לא יישכח" • פוטין: "לא היה פשוט לחיילינו להוציא את השרידים" • שארית שרידיו תועבר במהלך טקס שיתקיים במשרד ההגנה הרוסי


פגישת נתניהו ופוטין. צילום: רועי אברהם/לע״מ

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישר היום (חמישי) כי מוסקבה עומדת מאחורי החזרת שרידי גופתו של זכריה באומל, אחד משלושת נעדרי קרב סולטאן יעקוב, יחד עם הסורים. "כפי שאתם יודעים אנשי הצבא שלנו והסורים הם אלה שאיתרו את גופתו", אמר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמבקר היום במוסקבה. "חשוב שקרובי המשפחה שלו יוכלו להניח זר על הקבר שלו", הוסיף הנשיא הרוסי.

פוטין הוסיף כי בטקס שייערך במשרד ההגנה הרוסי יציגו הכוחות שרידים ופריטים נוספים של הנעדרים שנמצאו באזור מחנה הפליטים ירמוכ שליד דמשק: "רוסיה רואה חובה לעצמה לחפש נעדרים וחללים שמקום קבורתם לא נודע, וכך אנו עושים". עוד הוסיף כי, "זה לא היה כל כך פשוט. מסור בבקשה דרישת שלום למשפחתו".

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בקרמלין, מוסקבה. צילום – קובי גדעון לע"מ

גם נתניהו התייחס למציאת גופת נעדר צה"ל והודה לפוטין באופן אישי על פועלו בנושא: "אני תמיד נרגש אבל היום במיוחד. ביטאת את המחויבות הרוסית לנעדרים בכלל העולם. לפני שנתיים פניתי אלייך בבקשה אישית ואתה נענית מיד. אמרת שתפעל באופן אישי ועשית זאת. רוצה לומר לך תודה בשמי ובשם עם ישראל, ספסיבה".

נתניהו הגדיר את המעשה "מחווה לדורות שלא תישכח". הוא סיפר לנשיא הרוסי על פגישתו עם משפחת החייל והסביר כי "הם התרגשו בצורה שאני לא יכול לתאר". נתניהו ציין כי "האמא הייתה בסערת רגשות. כשסיפרתי להם על ההחלטה שלך והעובדה שחיילים רוסים עשו פעולות תוך כדי סיכון עצמי הם היו פעורי פה והם ביקשו להביע את תודתם".

כזכור, אתמול הודיע דובר צה"ל כי גופתו של רב-סמל זכריה באומל, שנעדר מאז קרב סולטן יעקוב מלפני 37 שנה, אותרה, הובאה ארצה וזוהתה בישראל. צוות מיוחד של צה"ל בראשות ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, הודיע על מציאת הגופה והשבתה לישראל למשפחת באומל. רב-סמל באומל זוהה באופן וודאי במכון לרפואה משפטית באבו כביר וכן על ידי הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף הרב אייל קרים. הוא יובא לקבורה היום.