משרד ההגנה הרוסי ערך טקס מיוחד לזכריה באומל הי"ד שהוחזר אתמול לישראל אחרי 37 שנה מהקרב שבו נפל. הרמטכ"ל הרוסי הניח יחד עם נתניהו זרי פרחים על ארון עם חפציו של באומל בהם סרבל ונעליים. "שלא משאירים אף אחד מאחור"

בטקס רשמי נמסרו היום בקרמלין לראש הממשלה נתניהו חפציו האישיים של זכריה באומל. בטקס שנערך בקרמלין התייצב נתניהו ומשמר כבוד של צבא רוסיה מול ארון בו הונחו החפצים של חלל צה"ל שנעדר 37 שנים – סרבל ונעליים. ראש הממשלה והרמטכ"ל הרוסי צעדו לצד הארון ונתניהו אמר לאחר מכן: "מחמם את הלב לראות את השותפות של הערכים של כיבוד ואחוות לוחמים והעקרון החשוב שלא משאירים אף אחד מאחור".

משמר הכבוד הרוסי בטקס(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

נתניהו והרמטכ"ל רוסי גרסימוב בטקס(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

הטקס בקרמלין | צילום: קובי גדעון, לע"מ

קודם לכן אישר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי מוסקבה עומדת מאחורי החזרת שרידי גופתו של זכריה באומל, אחד משלושת נעדרי קרב סולטאן יעקוב, יחד עם הסורים. "כפי שאתם יודעים אנשי הצבא שלנו והסורים הם אלה שאיתרו את גופתו", אמר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמבקר היום במוסקבה. "חשוב שקרובי המשפחה שלו יוכלו להניח זר על הקבר שלו", הוסיף הנשיא הרוסי.

פוטין הוסיף כי בטקס שייערך במשרד ההגנה הרוסי יציגו הכוחות שרידים ופריטים נוספים של הנעדרים שנמצאו באזור מחנה הפליטים ירמוכ שליד דמשק: "רוסיה רואה חובה לעצמה לחפש נעדרים וחללים שמקום קבורתם לא נודע, וכך אנו עושים". עוד הוסיף כי, "זה לא היה כל כך פשוט. מסור בבקשה דרישת שלום למשפחתו".

גם נתניהו התייחס למציאת גופת נעדר צה"ל והודה לפוטין באופן אישי על פועלו בנושא: "אני תמיד נרגש אבל היום במיוחד. ביטאת את המחויבות הרוסית לנעדרים בכלל העולם. לפני שנתיים פניתי אלייך בבקשה אישית ואתה נענית מיד. אמרת שתפעל באופן אישי ועשית זאת. רוצה לומר לך תודה בשמי ובשם עם ישראל, ספסיבה".

נתניהו הגדיר את המעשה "מחווה לדורות שלא תישכח". הוא סיפר לנשיא הרוסי על פגישתו עם משפחת החייל והסביר כי "הם התרגשו בצורה שאני לא יכול לתאר". נתניהו ציין כי "האמא הייתה בסערת רגשות. כשסיפרתי להם על ההחלטה שלך והעובדה שחיילים רוסים עשו פעולות תוך כדי סיכון עצמי הם היו פעורי פה והם ביקשו להביע את תודתם".