המקור שמעורה במו"מ הקואליציוני אומר כי: "אם הנשיא יניח את העובדות על השולחן ואת מלוא כובד משקלו, יש סיכוי שההצעה תתקבל". לדברי הגורם: "זה יכול להגיע לקואליציה של 80 מנדטים, ולא מן הנמנע שגם ש"ס תיכנס לממשלה כזאת"

גורם בכיר המעורה במשא ומתן הקואליציוני אומר כי "קיים תרחיש שנבדק, שלפיו לפני שהנשיא יטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה, הוא יזמן אליו את ראש הממשלה ואת יו"ר כחול לבן בני גנץ, ויניח בפניהם את ההצעה להקים ממשלת אחדות", כך דווח ב'מעריב'.

על פי אותו גורם, התמריץ להקמת ממשלה כזאת הוא האתגרים שעומדים בפני ישראל בחודשים הקרובים. "הממשלה הבאה תצטרך להחליט אם להעלות מסים או לקצץ בשירותי המשרדים. בנוסף, ישנה תוכנית טראמפ והאתגרים המדיניים וגם, באופן מיידי, חקיקת חוק הגיוס שהמפלגות החרדיות מתנגדת לו. כל זה צריך לקרב את נתניהו לאפשרות הזאת".

העיתונאי יניר קוזן שפרסם את הידיעה מסביר כי, בעבר דיבר הנשיא על חשיבות ממשלת האחדות, אך נראה כי לנתניהו צריך להיות תמריץ נוסף מלבד האתגרים הנ"ל, שהוא קשיים בהרכבת הקואליציה הצרה. נראה כי אם לאחר פרסום התוצאות הסופיות גוש הימין יעמוד על כ־65 מנדטים – ללא אחת ממפלגות הגוש, לא יהיה ניתן להקים ממשלה. בכך, כוח המיקוח עובר מנתניהו למפלגות הקטנות, והוא יעדיף את דרך המלך, שהיא ממשלת אחדות.

גם תרחיש כזה לא חף מקשיים, שכן כחול לבן יצטרכו להפר את הבטחת הבחירות שלהם, שלא יישבו עם נתניהו בממשלה. בנוסף, הם עשויים להתבקש על ידי נתניהו לתמוך בהשארת חסינותו הפרלמנטרית, ובכך למנוע את העמדתו לדין. "אם הנשיא יניח את העובדות על השולחן ואת מלוא כובד משקלו, יש סיכוי שההצעה תתקבל, על אף כל הקשיים הפוליטיים והאישיים של שני המועמדים", הוסיף הגורם.

משתנה נוסף שיכול להשפיע על ההחלטה במקרה שבו הנשיא יקרא לשניים להקים ממשלת אחדות, הוא רתימה של אביגדור ליברמן ומשה כחלון, שכרגע למפלגותיהם יש 5 מנדטים כל אחת. "זה יכול להגיע לקואליציה של 80 מנדטים, ולא מן הנמנע שגם ש"ס תיכנס לממשלה כזאת. זה כנראה התרחיש ההגיוני ביותר מבחינת מדינת ישראל, השאלה כעת אם הוא יתיישב גם מבחינה פוליטית", חתם הגורם.

מנגד, גורמים בליכוד הבהירו בשיחה עם 'ישראל היום' כי "אין שום סיכוי ללכת עם גנץ אחרי מה שהוא עשה". במפלגה מאשימים את גנץ שבמהלך הקמפיין הוא וחבריו למפלגה כינו את נתניהו "בוגד", ולדבריהם, "זהו קו אדום שלא חוצים". אנשים ששוחחו עם ראש הממשלה מאז הניצחון מספרים כי הוא טען בפניהם שאין בכוונתו לזמן את יו"ר כחול לבן לשיחות המשא ומתן הקואליציוני.

לדבריהם, "ראש הממשלה פגוע מאוד מהעובדה שכינו אותו 'בוגד'. אפשר לנהל מערכת בחירות ואפשר להעביר ביקורת, אבל הם חצו את כל הקווים האדומים. נתניהו אומר שהוא נתן את כל חייו לביטחון המדינה, מימיו בסיירת מטכ"ל ועד כהונתו כראש הממשלה. לבוא ולהגיד עליו 'בוגד' זה חוצפה, זה הזוי, זה משהו שהוא לא יכול לעבור עליו לסדר היום". לדברי הגורמים בליכוד, "לא רק שאנשי כחול לבן מתחו ביקורת בלתי סבירה, הם גם שיקרו בעניין הצוללות. היתה שם ממש עלילת דם, והם יודעים את זה. בושה וחרפה. אין סיכוי שאחרי דבר כזה הם עוד יבקשו לשבת יחד בממשלה".