דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מרכז פיתוח טילים; 17 נפגעו

בסוריה דיווחו על תקיפה ישראלית של בסיס צבאי הנשלט על ידי כוחות איראניים, שני חיילים נהרגו. בלבנון דווח על כלי טיס ישראלי שחג בגובה נמוך מעל ביירות. המרכז הסורי לזכויות אדם: 232 איראנים ואנשי חיזבאללה נהרגו מתקיפות ישראליות

הטלוויזיה הממלכתית של סוריה דיווחה כי ישראל תקפה באמצעות מטוסי קרב מטרות צבאיות באזור מסיאף, בסמוך לחמאת שבצפון-מערב סוריה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה סאנ"א, התקיפה גרמה להרס של כמה מבנים, ולפגיעה ב-17 איש משורות הכוחות של המשטר הסורי, בהם גם הרוגים ממיליציות איראניות.

על פי הדיווח, התקיפה בוצעה משטח לבנון על ידי מטוסי קרב ישראלים ובמהלכה הושמדו מספר מבנים ונפצעו 6 חיילים של צבא אסד. הטילים, על פי סוכנות הידיעות, יורטו מעל העיר מסיאף, הסמוכה לחמה. באזור מתבצעת פעילות נרחבת של כוחות אירניים ושל ארגון חיזבאללה והוא הותקף מספר פעמים בשנים האחרונות.

ארגון האופוזיציה הסורי המרכז את המעקב אחר זכויות אדם דיווח כי 17 בני אדם נפצעו במהלך התקיפה, וציין תחילה כי מדובר באנשי כוחות המשטר והמיליציות שתומכות בו. במרכז טענו בנוסף כי לפחות שני בני אדם שעובדים עבור המשטר האיראני נהרגו. לפי הדיווח, יעד התקיפה הוא בסיס צבאי שבו נמצא מרכז לפיתוח לטילים לטווח בינוני.

עוד טוען הארגון כי הותקפו שלושה יעדים באזור: מרכז לפיתוח טילים לטווח בינוני, בסיס המשמש כוחות מיליציה איראניים ואקדמיה צבאית. בשנים האחרונות דווח על כמה תקיפות של ישראל באזור מסיאף נגד מרכזי מחקר שלפי החשד משמשים לפיתוח טילים מדויקים ונשק כימי. בארגון סכמו היום גם את כמות הנפגעים מהתקיפות המיוחסות לישראל, וטענו כי מאפריל אשתקד מתו 232 בתקיפות, בהם 146 מהכוחות האיראניים והמיליציות.

לדברי הפרשן רון בן ישי, "ניתן להעריך כי המתקן שהותקף נמצא בתוך מתחם צבאי-תעשייתי סורי שבו מפתחים ומייצרים טילים וגם נשק כימי. ניתן להניח בביטחון כי האיראנים ניסו כבר מספר פעמים בעבר להשתמש במתקן הזה, שנמצא בעומק השטח הסורי, כדי להקים בו סדנאות לשיפור הדיוק של טילים ורקטות, וגם כדי להעניק סיוע טכנולוגי לתאגיד הפיתוח והייצור התעשייתי הצבאי הסורי (סר"ס) לשיפור הדיוק והגדלת ראשי הקרב של הטילים שסוריה מייצרת לצרכיה. למעשה, מתקן התעשייה הצבאית הסורית במסיאף מכיל את אחד המרכזים החשובים של פרויקט דיוק הטילים, ואולי גם מחדשים בו כעת את ייצור הנשק הכימי, ככל הנראה גזי לחימה לקראת ההתמודדות העתידית נגד המעוז האחרון של המורדים באידליב".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו