נתניהו גרם ל'ימין החדש' לא לעבור את אחוז החסימה. כעת שיבחר בין בנט ושקד – שנואי ביתו, אך גם מקיימי דברו כולל בחוקים האישיים, לבין ליברמן שיתענג בכל פעם מחדש לתפוס את הכותרות בתור אויב הבית של הקואליציה • או אולי בכלל ממשלה עם גבאי?

כדאי לנתניהו לקחת נשימה עמוקה ולהתמלא בהרבה סבלנות, ובינתיים לעכל את נוסחת הוויתורים. כשזה יקרה יצטרף ליברמן לממשלה. לעת עתה טרם נראים סימני התקפלות של ליברמן שצוחק כל הדרך לביזיון נתניהו. האחרון מתנהל כאילו זכה ללא פחות מאשר שלושים מנדטים, אבל מה לעשות, הבייס של ליברמן אוהב את זה. כשכל המפלגות מתכנסות סביב אותם עקרונות, ליברמן מנצל זאת היטב ע"מ ליגע בליבות עמך ישראל המרוחקים מהדת. לפתע סוגיית הגיוס חשובה לא מכל, כאילו שאין את מה לשפר באזורי נחלת חבל העולים מרוסיה. הוא גם דואג להפיץ ספינים מעולים שאפילו בבחירות לא עלו בידיו, אמש פורסם כי ליברמן ולפיד נפגשו באירופה, טוב נו כנראה שהם שוחחו על התרסקות החללית טרם נחיתתה על הירח.

אבל בל נדאג, ליברמן לא יפקיר את ידידו הטוב אריה דרעי אל זרועות מאיימות של ממשלת אחדות, מה גם שליברמן לא בדיוק שש ושמח להתחלק בשלל יחד עם חברים רבים נוספים. קצת הכרת הטוב מסתבר שיש לליברמן, דרעי הגיש לו ממתקים במהלך קמפיין הבחירות הנוכחי כשטען כי ידרוש את תיק העלייה והקליטה, ובכך נתן לליברמן דלק רב בהתנעת מהלכי השיסוי נגד הציבור החרדי – זה פופולרי בקרב הציבור הרוסי. זוכרים את אכילת ה'דבר אחר' תוך כדי חילול שבת באשדוד?

אבל אין מה לעשות לכל תענוג יש מחיר. נתניהו פעל והתנהל בצורה שגרמה למפלגת "הימין החדש" שלא לעבור את אחוז החסימה. כעת שנתניהו יבחר בין בנט ושקד – שנואי ביתו, אך גם מקיימי דברו כולל בחוקים האישיים של נתניהו כדוגמת החוק הצרפתי, לבין ליברמן שיתענג בכל פעם מחדש לתפוס את הכותרות בתור אויב הבית של הקואליציה. בעוד כמה ימים יפורסמו תוצאות האמת, זאת לאחר כשלים בספירת הקולות, וערער שהגישו הימין החדש ויהדות התורה, נותר להתפלל ולקוות שזאת תצלח בסופו של דבר לצלוח את המשוכה ולגרום לליברמן מבזה הדת להישאר אל מחוץ לקואליציה.

כעת מתחיל נתניהו להתחבט בשאלה כיצד פרצים את חומות ליבו של ליברמן. בפעם שעברה הסצנה הייתה דומה, נתניהו ניהל משא ומתן פיקטיבי עם מפלגת המחנה הציוני בראשותו של הרצוג ובכך הפעיל לחץ רב על ליברמן שנכנע וזחל אל הקואליציה כאחרון המנצחים לאחר שקיבל את תיק הביטחון. כעת לנתניהו ישנן שתי אפשרויות; האחת לגרור את הזמן עם ליברמן ולהיזהר שלא לעלות בדרך על מוקש רב עוצמה שיסבך את המצב. השנייה, להשליך חבל הצלה אל המפלגה המיטרפת יחד עם יושב הראש שלה אבי גבאי המאוים בפיטורים ומצוי בלחץ בלתי פוסק. בעוד זמן לא רב צפוי גבאי להיות השחקן המרכזי במסע עריפת הראשים ההיסטורי של מפלגת העבודה לדורותיה. ומי כמו גבאי יודע את זה. כעת, הוא ישמח להצטרף אל ממשלת נתניהו שעוד תותיר לו סיכוי ואפילו קלוש לשרוד את מה שרבים לפניו ניסו ולא עלתה בידם.

אין לגבאי סיבה לסרב להצעה שכזו, אם הרצוג הסכים למהלך שכזה בעוד מפלגת העבודה מנתה עשרים וארבעה מנדטים, ודאי שגבאי יתרצה לכך בו בזמן שמפלגתו מונה ששה מנדטים. מה גם שגבאי ייהנה מליטופים רבים מחברי מפלגתו שכבר משוועים למשהו חדש, קצת ג'ובים לא יזיקו. שנים שהם מתייבשים בספסלי האופוזיציה, משם, קשה מאד להישאר רלוונטי. לגבאי שתי אפשרויות; לחבור למרץ ולהקים מפלגת שמאל. ולחלופין להצטרף לממשלת נתניהו, כמובן, להניע תהליך מדיני ושלל הסיסמאות. ריענון קטן, גבאי חצה את הגושים ממפלגת כולנו למפלגת העבודה.

לתגובות: kobi8201@gmail.com