הבסיס הצבאי בסוריה שהותקף - לפני ואחרי (צילום: ImageSat International: (ISI))

לפני ואחרי: תיעוד הנזק האדיר במפעל הטילים שהותקף בסוריה

דו"ח מודיעין של חברת ISI מבצע ניתוח חזותי מתמונות לוויין של האתר, שהופצץ שלשום • במקום תועדו גם סוללות נ"מ מתקדמות שנמצאות בשליטת הסורים והרוסים • נתניהו התייחס ברמיזה לתקיפה: "אנו פועלים במלוא עוצמתנו"

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

תמונות לווין שצולמו לאחר התקיפה המיוחסת לחיל האוויר הישראלי, של מספר מטרות צבאיות במחוז חמה שבצפון-מערב סוריה באישון לילה, בין שישי לשבת, חושפות את מימדי הנזק. מדוח המודיעין של חברת ISI ImageSat International שפורסם הערב (ראשון) עולה כי בעקבות התקיפה הושמדו קליל מספר מבנים של צבאו של אסד.

באחת מהתמונות, שמציגות בסיס צבאי באזור העיר מסיאף, נראה מפעל שנבנה בחלקו במערבי בין השנים 2014-2016, ומוקף בחומה שמפרידה בינו לבין שאר המתחם. לא ברור האם המפעל נמצא בשליטת צבא אסד, איראן או מיליציות כלשהן, אך החלק המזרחי שלו ככל הנראה נשלט על ידי האיראנים.

על פי הפרסומים האתר שהותקף היה מפעל טילי קרקע קרקע שפעל במסגרת פרויקט דיוק הטילים האיראני בסוריה, ונמצא צפונית לעיר מציאף. את המבנה הקיפה חומה שהפרידה אותו משאר המבנים בבסיס הצבאי, ולפי ההערכה בדוח של ISI כל הציוד והחומרים שהיו בתוך המבנים נהרסו כליל גם הם. תמונות הלוויין כוללות תמונה של המבנה יום לפני התקיפה, ה-12 באפריל, וכן תמונה של המבנה מספר שעות לאחר התקיפה.

לפי ההערכות, מדובר באתר שהיה חלק מפרויקט דיוק טילי קרקע-קרקע של האיראנים בסוריה. הלוויין תיעד גם סוללות נ"מ מדגם S-300 שמופעלות על-ידי הצבא הסורי, וסוללה נוספת מדגם מתקדם יותר, S-400, שנמצאת בשימוש הצבא הרוסי. בדו"ח המודיעין של החברה נכתב כי "אם האתר שהופצץ הוא אכן מפעל טילים, הוא יכול לשמש גם לייצור והרכבה של אלמנטים שונים בטילי קרקע-קרקע או לשיפור הדיוק. יחד עם זאת, כנראה שאין במפעל ייצור של מנועי טילים וראשי קרב מאחר ולא נמצאו מבנים ממוגנים. לא נמצאו בשטח המפעל טילים או משגרים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום ברמיזה לתקיפה המיוחסת לישראל, ובאירוע הצדעה למשפחות השכולות של חללי מערכות ישראל אמר: "כשביטחון ישראל מוטל על הכף – אנו פועלים במלוא עוצמתנו. מי שמסכן אותנו שם עצמו בסכנה גדולה פי כמה. ממשיכים לפעול בכל החזיתות, כולל בחזית הצפון".

יעד התקיפה בסוריה, לפני ואחרי התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI)
יעד התקיפה בסוריה לאחר התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI))
יעד התקיפה בסוריה לפני התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI)
יעד התקיפה בסוריה לפני התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI)
יעד התקיפה בסוריה (צילום: ImageSat International (ISI)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן