800 שנה אחרי: הכנסייה הנוצרית "קתדרלת נוטרדאם" בפריז, שבה נשרפו ספרי התלמוד בהמוניהם, עולה בלהבות בשעות האחרונות, וטרם הושגה שליטה עליהן. הנשיא הצרפתי מקרון ביטל נאום בעקבות האש. הגג כולו קרס לחלוטין

שרפת ענק פרצה הערב (שני) בכנסייה הנוצרית קתדרלת נוטרדאם בפריז המשמשת כבית עבודה זרה. האזור כולו פונה וטרם הושגה שליטה על הלהבות. הנשיא הצרפתי מנואל מקרון ביטל נאום מיוחד בעקבות האש, שעודנה משתוללת, והגיע לזירה. – הגג כולו קרס לחלוטין.

"כנסיית נוטרדאם" הינה כנסייה בת 700 שנה ומדובר במבנה ארכיטקטוני עם מעל 13 מיליון מבקרים מדי שנה במקום.

האש פרצה סביב השעה 20:00 (שעון ישראל), דקות ספורות לאחר שהסתיימו שעות הסיורים במקום. בכירים צרפתים אמרו: "הקתדרלה נסגרה 5-6 דקות לפני שהאש פרצה". העשן שמיתמר מפסגת הקתדרלה נראה בחלקים גדולים בבירת צרפת, והלהבות מתפרצות מבעד לשני מגדלים.

השריפה המשתוללת בכנסיית נוטרדאם, מחזירה אותנו למאורעות שריפת התלמוד שהתרחשו בחזית הכנסייה, בט' בתמוז, שנת ה'ד', 17 ביוני 1244.

באותם מאורעות הועלו באש כ- 12,000 עותקים של כתבי יד של התלמוד בכיכר קתדרלת נוטרדאם בפריז והיהודים חויבו לשאת טלאי מיוחד על בגדיהם.

הייתה זאת תוצאה של משפט פריז. במשפט פריז נאלצו חכמי היהדות בצרפת באותו הדור, ובראשם רבי יחיאל מפריז ורבי משה מקוצי, להתעמת עם חכמים נוצרים, בעקבות השתדלותו של תלמידו לשעבר של רבי יחיאל מפריז, המשומד ניקולס דונין. הוויכוח נסב סביב השאלה האם התלמוד מצווה על שנאת הגויים והנוצרים. התוצאה המתבקשת מה"הפסד" של היהודים בוויכוח הייתה שריפת התלמוד. ספרי התלמוד הובאו אל כיכר העירייה של פריז בעשרים עגלות ונשרפו שם. בן התקופה רבי הלל בן שמואל מורונה מציין כבדרך אגב כי מספר הספרים שנשרפו היה "אלף ומאתים ספרי תלמוד ואגדה".

אירוע זה הותיר רושם רב על בני התקופה. המהר"ם מרוטנבורג, שהיה תלמידו של רבי יחיאל מפריז, כתב על מאורע זה את הקינה שאלי שרופה באש לשלום אבליך. במיוחד מכוונות לכך המילים בקינה: "עוד תגזרי לשרוף דת אש וחוקים ולכן אשרי שישלם לך כגמוליך". נהוג לומר קינה זאת בתשעה באב בבוקר.