נשיא המדינה ראובן ריבלין ממשיך היום את סבב ההתייעצות עם הסיעות שנבחרו לכנסת, וישמע את המלצתן בדבר המועמד הרצוי להרכבת הממשלה. ריבלין מתכוון לזמן את נתניהו כבר ביום רביעי בערב ולהטיל עליו את הרכבת הממשלה

13:10 – מפלגת רע"ם-בלד: "לא נמליץ על אף אחד לראשות הממשלה. בני גנץ לא פנה אלינו ואפילו לא דיבר עם החברה הערבית".

12:50 – מנסור עבאס ממפלגת רע"ם-בל"ד פנה לנשיא: "בבחירות קראת לכל אזרחי המדינה להצביע. ככה מתנהג דמוקרט. לצערי לא מכולם שמענו את זה. שמענו שהם מעוניינים שהאוכלוסייה הערבית לא תצביע. אני מבין את הצורך לנצח, אבל לא על חשבון הייצוג של הציבור הערבי".

12:30 – ח"כ רועי פולקמן: "אין משא ומתן בין כולנו והליכוד על חיבור בין המפלגות. הפרסומים לא נכונים. כשאתה תיתן את המנדט אז יתחיל משא ומתן".

12:10 – חבר הכנסת רועי פולקמן ממפלגת כולנו: "ממליצים על בנימין נתניהו להרכבת הממשלה".

11:05 – נשיא המדינה ראובן ריבלין לנציגי איחוד מפלגות הימין: "גיבשתם את רצונו של העם להטיל את המנדט על המועמד שעליו המלצתם. הוא קיבל עכשיו את רוב חברי הכנסת, והמלצתכם היא בעלת משמעות רבה".

10:55 – ‏יו"ר מפלגת הבית היהודי, רפי פרץ, המליץ לנשיא על נתניהו. לפי שעה לרה"מ יש 61 ממליצים.

10:40 – ישראל ביתנו: "זה שהמלצנו על ראש הממשלה נתניהו, לא אומר שאנחנו נכנסים מייד לממשלה, יש עוד משא ומתן".

10:05 – יבגני סובה ממפלגת ישראל ביתנו: "נמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה".

 

09:40 – הנשיא ריבלין במהלך דיון עם נציגי מפלגת העבודה: "לפעמים מפלגה שמתרסקת חוזרת להיות מה שהייתה"

 

09:30 – יו"ר העבודה אבי גבאי: ממליצים על בני גנץ כמי שירכיב את הממשלה הבאה. אנו מבינים שזה לא יקרה אבל זה מה שציפינו וזאת ההמלצה שלנו.

 

09:20 – הנשיא ריבלין פנה לטל רוסו ודחק בו לא לפרוש: "חשבתי פעמים רבות שחוק הצינון מרחיק אנשים מצוינים לתקופה שאין בה צורך. אני יודע שאם תצא ייכנסו אנשים מצוינים אבל טוב שמי שהחליט שהוא רוצה לתרום למדינה יישאר בה".

9:00 – יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, מלווה בחברי המפלגה טל רוסו ועמיר פרץ, הגיעו כעת אל בית הנשיא ראובן ריבלין.

נשיא המדינה ראובן ריבלין יתחיל היום (שלישי) את יומו השני של סבב ההתייעצות עם הסיעות שנבחרו לכנסת, וישמע את המלצתן בדבר המועמד הרצוי להרכבת הממשלה הבאה. במהלך היום יגיעו למשכן הנשיא נציגי מפלגות העבודה, ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין, מרצ, כולנו ורע"מ-בל"ד.

ריבלין יפגוש את נציגי הסיעות, ישמע את המלצתם, ולאחר גמר השיחות עם כלל הסיעות יכריז על חבר הכנסת עליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. מרגע שיטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת הנבחר, יעמדו לרשותו, על פי חוק יסוד הממשלה, 28 ימים להרכיב את הממשלה החדשה. במצב שבו תידרש ארכה לתהליך, בסמכותו של הנשיא להעניק ארכה נוספת של עד 14 ימים נוספים.

בתום יום ההתייעצויות אתמול 51 מחברי הכנסת הנבחרים המליצו על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואילו 35 חברי כחול לבן המליצו על בני גנץ לראשות הממשלה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר אתמול כי מפלגתו תמליץ בפני הנשיא על נתניהו לתפקיד ראש הממשלה. באירוע הרמת כוסית של מפלגתו אמר כי "מי שחושב שנוותר על עקרונות תמורת כסאות, אפילו מפתות, זה לא יקרה". לדבריו, "אנחנו יכולים להיות רק חלק ממשלת ימין – במעשים ולא בדיבורים".

תוצאות האמת בבחירות אמנם פורסמו ביום חמישי האחרון, אך התוצאות הרשמיות יפורסמו בידי ועדת הבחירות לפי חוק רק שמונה ימים לאחר קיומן. לפי תוצאות האמת, הליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו היא המפלגה הגדולה ביותר עם 36 מנדטים, ובעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב את הממשלה. עד כה הכריזו כמה ראשי מפלגות על תמיכתם בנתניהו וכי ימליצו עליו לנשיא. לאחר קבלת תוצאות הבחירות הרשמיות מידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, ישקול הנשיא אם יש צורך בהשלמת סבב ההתייעצויות.

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, 65 חברי כנסת ימליצו על נתניהו כראש הממשלה הבאה. ריבלין מתכוון לזמן את נתניהו כבר ביום רביעי בערב – לאחר שיקבל לידיו את תוצאות הבחירות הרשמיות מידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר – ולהטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה.

 

עוד בנושא
נציגי הסיעות שנבחרו לכנסת ה-21 הגיעו לבית הנשיא והמליצו על המועמד שלהם לתפקיד ראש הממשלה. הליכוד פתח את סבב הפגישות, שיסתיים מחר עם רע"מ-בל"ד. ריבלין צפוי להטיל כבר השבוע את התפקיד על נתניהו • כל העדכונים