יחידת ההגנה האווירית של חיל האוויר השלימה בהצלחה אימון, שכלל ירי טילים חי, של מערכות כיפת ברזל והפטריוט. "כלל תרחישים מיוחדים שהתבססו על לקחים מהחודשים והשנים האחרונות" • צפו בתיעוד מהריב מהירי בשמי הארץ

אמש (שלישי) הושלם אימון משולב של מערכות יהלום (פטריוט) וכיפת ברזל. לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר ביצעו יירוטים מוצלחים כנגד מטרות בגבהים וטווחים משתנים. האימון נערך בבסיס במרכז הארץ, וכלל מתארים ותרחישים אשר מטרתם לבחון את כשירות לוחמי וטכנאי ההגנה האווירית של חיל האוויר ומערכותיהם. "הניסוי התקיים כחלק מתוכנית האימונים השנתית", ציין דובר צה"ל.

עוד התיר דובר צה"ל לפרסום כי באימון ביקרו שתי משלחות מצבאות זרים, "המשלחות הגיעו לצפות בניסוי ולהפיק לקחים מתוצאותיו. המשלחות ייקחו חלק בפאנל שידון בתכנים מקצועיים ובשיתוף הפעולה בין הצבאות. חיל האוויר מסכם בהצלחה תקופת אימונים וניסויים, במקביל לכוננות מבצעית ודריכות גבוהה בהגנה ארצית על שמי ישראל".

עוד הוסיף דובר צה"ל כי, "מערך ההגנה האווירית הוא הגוף האחראי על הגנת המרחב האווירי של מדינת ישראל באמצעות כוחות קרקעיים לצד כלי הטיס של צה"ל. המערך מהווה את קו ההגנה האחרון מפני איומים אוויריים הכוללים כלי טיס, וקו ההגנה הראשון נגד איומים אוויריים הכוללים טילי קרקע-קרקע, טילים בליסטיים ורקטות".

סגן-אלוף רז נחום, מפקד גדוד "יהלום", סיפר על האימון: "חיל האוויר ביצע הלילה ניסוי יירוט כנגד מטרות אמיתיות עם שיגור חי של טילים אמיתיים. האימון הזה בא לשפר את המוכנות והכשירות של הלוחמים במרכזי הבקרה. את המערכות האלה מפעילים אנשים, לוחמים וטכנאים כאחד". עוד הסביר נחום כי, "אנחנו צריכים לדעת לתפעל את המערכות וגם להיות מיומנים, חדים, ובסוף להביא תוצאה כדי להגן על מדינת ישראל".

גורם בכיר בחיל האוויר, ציין: "שיא האימון כלל ירי של טילים שונים שבוצע על ידי לוחמי מערכות ההגנ"א על מטרות מאתגרות ממגוון סוגים, ירי חי שנערך בבסיס חה"א במרכז הארץ, כלל תרחישים מיוחדים שהתבססו על לקחים מהחודשים והשנים האחרונות על מנת לשפר את כשירות הלוחמים ולבחון את מערכות הנשק אל נגד אותם תרחישים". עוד הוסיף: "אנחנו מקפידים לקרוא למערכת יהלום כי היא שונה מהמערכת שקנינו לפני שנים. שידרגנו את המיירט ואת יכולות הגילוי. מערכת יהלום יירטה בשנה האחרונה סוחוי 27 וכלים בלתי מאוישים".

לדברי הקצין הבכיר, האימון הייחודי התבסס על לקחים ומסקנות מאימונים שונים בשנה האחרונה. ניתן להעריך כי ירי הרקטה ליישובי השרון ואירועים נוספים נכללו באימון באימון הזה. "מדובר באימון חריג ביתר בקנה מידה עולמי בגלל ההיקף שלו על פני לילה אחד", הדגיש הקצין. "המתארים היו מפתיעים, בתנאי מזג אוויר מאתגרים, והזירות היו גם מדרום וגם מצפון".