ראש הממשלה החליט כי שר המשפטים הבא יהיה או יריב לוין או בצלאל סמוטריץ, שניהם מתנגדים חריפים לאקטיביזם השיפוטי • עוד מסתמן: השר ישראל כץ צפוי לעזוב את תפקיד שר התחבורה לטובת שר החוץ, ארדן, רגב וסער מועמדים לתפקיד

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט כי שר המשפטים הבא יהיה או בכיר הליכוד השר יריב לוין או יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ, כך דווח הערב ב'חדשות 12'. שניהם מתנגדים חריפים לאקטיביזם השיפוטי, והמשמעות היא שנתניהו החליט כי הוא מתכוון לאפשר את המשך המהפכה השיפוטית שהחלה שרת המשפטים היוצאת איילת שקד.

עוד דווח כי, נתניהו צפוי לעשות מאמץ ניכר כדי להשאיר את תיק המשפטים בידי הליכוד, אבל גם סמוטריץ' דורש אותו. לכן זה יהיה אחד משניהם. אם סמוטריץ' לא יהיה שר המשפטים, ייתכן שיוצע לו להיות השר לביטחון הפנים, גם הוא אחראי על מערכת אכיפת החוק. ראש הממשלה עדיין עומד בפני חשדות חמורים של שוחד ומרמה, מה שהופך את תיק המשפטים לאחד התיקים הרגישים ביותר בממשלה הבאה.

לדברי הפרשן הבכיר עמית סגל שפרסם את הפרטים, עוד מינוי של אחד משניהם, שנראה הערב כמעט ודאי, פירושו לא רק מינוי פרסונלי אלא גם הליכה מאוד רחוק בקווי היסוד. למשל, הנושא הראשון על סדר היום: פסקת התגברות מורחבת שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פסל. זה יהיה דבר שהליכוד יתמוך בו, יקדם אותו ויכניס אותו לקווי היסוד.

התוך כך, הערב דווח ב'כאן חדשות' כי, אם לא יהיו הפתעות של ממש במשא ומתן הקואליציוני, ישראל כץ צפוי לסיים את תפקידו כשר התחבורה, אחרי כעשור, לטובת תפקיד שר החוץ. בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו סימנו שלושה מועמדים מובילים לתפקיד: גלעד ארדן המכהן כעת כשר לביטחון הפנים, מירי רגב המכהנת כשרת התרבות והספורט וגדעון סער.

אתמול נפגש ראש הממשלה עם רפי פרץ, יו״ר איחוד מפלגות הימין ותמומה נמסר כי "הפגישה הייתה מצויינת והמגעים יימשכו בימים הקרובים". בציטוט מטעמו של פרץ שהופץ למרבה ההפתעה על ידי דוברות ראש הממשלה נאמר כי, "הבעתי אמון בראש הממשלה ואמרתי לו ששמחתי להיות אצל הנשיא ולהכריע את הכף לבחירתו להרכבת הממשלה. אין לי ספק שנעמוד ביחד. אנחנו נהיה בית איתן של הציונות הדתית ומבקשים, כפי שאמרנו בתחילת הבחירות, את תיק החינוך והמשפטים״, כך פרץ.

כזכור, בתחילת השבוע התבטאו שני הפרשנים ב'חדשות 12' גיא פלג ואמנון אברמוביץ' כי הם לא מעלים על הדעת שראש הממשלה בנימין נתניהו ימנה את יריב לוין לשר משפטים עקב עמדותיו כלפי מערכת המשפט ועל רקע כתב החשדות נגד נתניהו. זאת מפני שלא ירצה לעורר את זעם הפרקליטות.

אברמוביץ' אף הוסיף והתבדח על כך שמינוי כזה יוסיף לנתניהו שנת מאסר, "יריב לוין לא רק מבקר את מערכת המשפט. הוא ממש מגדף אותה. אני אגיד בצחוק, ממש בצחוק: יריב לוין שר משפטים, זה עוד שנת מאסר לנתניהו", אמר אברוביץ' כשהוא בעצם מאשר ברמז כי בישראל תופרים תיקים למי שאינו מתיישר עם האליטה.

נתניהו התייחס לכך אתמול בחגיגות הליכוד ואמר כי, "יש כאלה שעדיין לא הפנימו את תוצאות הדמוקרטיה, את תוצאות הבחירות. בסוף השבוע האחרון צפיתי בטלוויזיה וחשבתי שאני לא שומע טוב – פרשנים מלומדים שיגרו לעברי איומים מפורשים. איימו עלי שאם אמנה את אחד מחברינו המוכשרים לשר משפטים, אם אממש את המנדט שקיבלתי מהבוחר – אני אשלם על כך ביוקר מחיר אישי".