הזווית הישראלית של דוח מולר: היועץ לביטחון לאומי של טראמפ לשעבר אמר בחקירתו כי פעל יחד עם טראמפ וקושנר מול כמה ממשלות זרות כדי למנוע את ההחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון בתקופת המעבר בין הבחירות לכניסת טראמפ לתפקיד

בין 400 העמודים בדו"ח מולר שחקר את ההתנהלות של קמפיין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, עולה גם זווית ישראלית שמוכיחה עד כמה טראמפ ואנשיו מסורים לישראל. הדברים עוסקים בהחלטה 2334 שאושרה במועצת הביטחון של האו"ם בין בחירתו של טראמפ למועד כניסתו לתקפיד. ההחלטה קבעה ש"ההתנחלויות הישראליות בשטחים שנכבשו בשנת 1967 בגדה המערבית ובמזרח ירושלים", המכונים על ידי מועצת הביטחון בשם "השטחים הפלסטיניים הכבושים", אינן חוקיות.

ברק רביד, הפרשן המדיני של 'חדשות 13' מצטט מהדיווח מובאת עדות של היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, שאמר בחקירתו בפני התובע המיוחד כי טראמפ, קושנר והוא עצמו פעלו מול כמה ממשלות זרות כדי למנוע את ההחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון בדצמבר 2016, בתקופת המעבר בין הבחירות לכניסת טראמפ לבית הלבן. החלטה שזכתה לרוח גבית מהממשל העיון של אובמה.

פלין אמר בחקירתו כי הנשיא טראמפ וצוותו ראו בסיכול ההחלטה סוגיה משמעותית ביותר. פלין העיד כי חתנו ויועץ הנשיא, ג'ארד קושנר, הוביל את הצוות שניסה לעכב את ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם או לסכל אותה לחלוטין וכי הוא עצמו (פלין) היה אחראי על הנסיונות לשכנע את רוסיה לעכב את ההצבעה או להצביע נגד.

עוד סיפר בחקירתו מי שכיהן לימים כיועץ לביטחון לאומי של טראמפ, כי הוא עמד בקשר עם השגריר רוסי בוושינגטון סרגיי קיסליאק, שאחרי כמה שיחות טלפון עדכן אותו שרוסיה לא תצביע נגד ההחלטה. רביד מצייץ כי, "הדברים האלה כבר פורסמו בשנתיים האחרונות – אבל עכשיו זה כתוב שחור על גבי לבן בדוח של מולר".

 

עוד בנושא
התובע הכללי ציין כי "הדוח מראה שהיה רצון להתערב, אך לא נמצא כי מי מאנשי טראמפ פעל בשיתוף פעולה בנסיונות הפריצה". התובע הכללי גם קבע שלא היה שיבוש הליכי חקירה. טראמפ חגג: "המשחק נגמר – אין קנוניה, אין מניעה"