במשרד הבריאות קוראים לנוסעים לחו"ל לבדוק צורך להתחסן נגד המחלה המדבקת שבה חלו כמעט 4,000 ישראלים עד כה. 45 אלף ילדים לא התחסנו נגד חצבת‎, במשרד החליטו לפתוח סניפים רבים של טיפת חלב ברחבי הארץ במהלך חול המועד

משרד הבריאות הודיע הערב (חמישי) באופן תקדימי, כי כל הישראלים שצפויים לטוס לחו"ל, מבוגרים וילדים כאחד, ולא חוסנו נגד נגיף החצבת – נדרשים להתחסן בדחיפות. הסיבה לכך, היא שכאשר אדם בישראל נחשף לחולה בנגיף, נערך תחקיר רפואי ונוצר קשר עם כל מי שהחולה בא איתו במגע, אך כאשר זה קורה בחו"ל, אין כל דרך לדעת זאת.

במשרד הבריאות ממליצים להתייעץ בצוות מרפאת מטיילים בלשכות הבריאות המחוזיות לגבי הצורך בחיסונים ובטיפול מונע. זאת, לפחות שישה שבועות בטרם מועד הנסיעה, כיוון שיש חיסונים הניתנים כסדרה. ההחלטה על מתן חיסון, השלמת חיסונים או טיפול מונע ניתנת לכל אדם באופן פרטני ונעשית על בסיס מצב הנוסע, תנאי הנסיעה ומשך השהייה.

בתקופה האחרונה מחלת החצבת ממשיכה להתפשט בארץ. במשרד הבריאות פועלים כעת על מנת לחסן את קבוצת הסיכון הגדולה והמידבקת ביותר – ילדים ובני נוער עד גיל 17, שלא קיבלו לפחות שתי מנות חיסון. מספר התינוקות והילדים הלא מחוסנים נגד חצבת בישראל הגיע ל-45 אלף. הקבוצה השנייה, המדאיגה פחות, היא כל מי שנולד בין השנים 1957-1977, שקיבלו רק מנת חיסון אחת בלבד או לא קיבלו חיסון בכלל.

במשרד הבריאות יעשו בימים הקרובים מאמץ להגיע לכל הילדים הלא מחוסנים ולנסות ולשכנע את הוריהם לחסן אותם נגד המחלה הקטלנית. הסכנה הגדולה היא שאותם ילדים ותינוקות לא מחוסנים ידביקו את אלה שכן – בעיקר תינוקות מתחת לגיל שנה וחולים במחלות שפוגעות במערכת החיסונית. מאמצי משרד הבריאות לא יהיו קלים מפני שכיום לא ניתן להטיל סנקציות נגד הורים שבוחרים לא לחסן את ילדיהם. במשרד החליטו לפתוח סניפים רבים של טיפת חלב ברחבי הארץ במהלך חול המועד.

מנתוני ההידבקות לחצבת שנמסרו על ידי משרד הבריאות ל'חדשות JDN' עולה כי כיום ישנם בישראל כמעט 4000 חולים במחלה. 68 מהם רק בחודש הנוכחי, אפריל, שאנו עדיין בעיצומו. בחודש הקודם, מרץ, חלו 242 איש. מספר החולים הגבוה ביותר בחודש אחד היה באוקטובר 2018 אזנחלו 952 איש.

עוד עולה מהנתונים כי המחוז עם מספר החולים הגובה ביותר הוא ירושלים עם לא פחות מ-2161 חולים, במחוז תל אביב 381, בנפת צפת 375, בנפת רמלה 262, בנפת פתח תקווה 209, בנפת כנרת 137, בנפת רחובות 80, בנפת עפולה 58, בנפת חיפה 54, בנפת עכו 39, בנפת חדרה 35, בנפת אשקלון 34, בנפת נתניה 18 ועוד שלושה במחוזות לא יודעים.