יו"ר ועדת הבחירות המרכזית פנה למנדלבליט, ולמ"מ מפכ"ל המשטרה בבקשה כי יורו על פתיחה בחקירה פלילית בשורה של מקרים שבהם עלה חשד לזיופים בקלפיות. הוא ציין שני מקרים בעפולה ובכסרא-סמיע שבצפון שעוררו חשד המחייב בדיקה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר פנה היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן בבקשה לפתוח בחקירה פלילית על זיופי קלפיות, בעיקר במגזר הערבי. בפנייתו, ציין מספר מקרים של קלפיות בהן נמצאו חשדות לאי סדרים.

מלצר ציין במכתבו למנדלבליט כי לטעמו יש לבחון פתיחה בחקירה פלילית בשל חומרים שהועברו אליו על ידי הליכוד. בנוסף הוא מציין שני מקרים שעוררו את חשדו, אחת מהם נחשפה ב'חדשות JDN': אחד ביישוב כסרא-סמיע בצפון שבו הצביעו 97% מהבוחרים הרשומים, וההצבעה לכל הרשימות היתה במספרים "עגולים". השני הוא בקלפי בעפולה, שבה במסגרת הבדיקות שביצעה ועדת הבחירות התגלה כי רישום הפרוטוקול ועדת הקלפי לא תאם את הרישום גיליון ספירת הקולות.

הדיווח הראשוני של JDN על הקלפי בכסרא-סמיע

בפנייה של מלצר אל היועמ"ש ואל מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, נכתב: "אל ועדת הבחירות הגיעה פנייה מסיעת הליכוד, שתצלומה, על צרופותיה, מגוללת שורה של מעשים, שחלקם מגיע לכאורה על פי הטענות הכלולות בפנייה לכדי עבירות פליליות של ממש, כעולה מן הדיווחים של חברי ועדות הקלפי ומשקיפים מטעם רשימת הליכוד בקלפיות שהיו מוצבות ביישובים הנזכרים בדיווחים שבפניה".

"נוכח החלטתי להפסיק את השימוש במצלמות הסמויות בקלפי ביום הבחירות, קבעתי סייגים ותנאים לשימוש בתוצרי המצלמות והכל עד למועד החלטתי – ראוי כי המשטרה ,רכז את כל החומרים הנוגעים בדבר, ובהנחיית גורמי הפרקליטות, תבחן אם יש מקום לעיון התוצרים האלה, בצד גביית עדויות מהמדווחים הנזכרים בדיווחים שפניה", הוסיף השופט.

"על פני הדברים, רוב ההתרחשויות המתוארות בפנייה ובדיווחים הכלולים בה מצדיקים, לכאורה, פתיחה של חקירות פליליות, במקרים אלו, או רובם, ואני מבקש כי תורו לעשות כן לאלתר. בשולי הדברים אציין כי על פי החוק הקיים, אין באפשרותי להיענות לבקשה הנוספת הכלולה בפנייה, לפיה אפעל, מיוזמתי, לפסילת התוצאות בקלפיות בהן מדובר – מה גם שללא חקירה פלילית ממצב, הראיות שהוצגו לא עומדות, בשלב זה, בנטל הראייתי הנדרש לשם כך".