פחות משבועיים לאחר שארה"ב הטילה לראשונה סנקציות על הכוח הצבאי, מפקדו מאז 2007 הוחלף: המנהיג העליון חמינאי מינה את הסגן חוסיין סלאמה לתפקיד במקומו של מוחמד עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה ב-11 השנים האחרונות

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, הודיע היום (ראשון) על החלפתו של מפקד משמרות המהפכה האסלאמית מוחמד עלי ג'עפרי בסגנו, הגנרל חוסיין סלאמי. הסיבה להחלפתו של עלי ג'עפרי, ששימש בתפקידו במשך כ-12 שנה, לא צוינה, אולם היא מגיעה כשבועיים בלבד לאחר שארה"ב הכריזה על משמרות המהפכה כארגון טרור.

ג'עפרי היה מפקד משמרות המהפכה מאז 2007. סלאמי בן ה-59 שימש בשנים האחרונות כסגנו של ג'עפרי. בטלוויזיה האיראנית לא נמסרה הסיבה לחילופי התפקידים. משמרות המהפכה הן ארגון נפרד מהצבא האיראני, שמפקח על תוכנית הטילים הבליסטיים של טהרן. "המנהיג העליון מינה את סלאמי כמפקד החדש של משמרות המהפכה, והוא יחליף את מוחמד עלי ג'עפרי", נאמר בדיווח.

סלאמי הוא דמות צבאית בכירה ברפובליקה האסלאמית, ובמרוצת השנים השמיע שורה של איומים על ישראל ועל ארה"ב. רק בקיץ האחרון הוא אמר כי "ישראל נמצאת תחת איום של אש מצפון ומדרום" והוסיף כי "לא יהיה לה לאן להימלט מלבד לים". לפני שנה בדיוק איים סלאמי באופן ישיר על ישראל במהלך דרשת יום שישי בטהרן בעקבות תקיפה של יעדים אירניים בסוריה שיוחסה לישראל. "אנחנו מכירים אתכם היטב", אמר. "אתם נצורים בכל מקום בשטחים הכבושים – מהצפון והמערב. אין לכם מקום לברוח – אתם חיים בפיו של הנחש. ההתנגדות היום חזקה בהרבה מבעבר, אל תחשבו שהמלחמה החדשה תהיה כמו 'מלחמת יולי' (לבנון השנייה)".

המהלך מגיע ברקע הסנקציות האמריקניות נגד איראן ולאחר שהבית הלבן הכיר לפני כשבועיים באופן רשמי במשמרות המהפכה של איראן, כולל כוח קודס, ארגון טרור זר. כזכור, הנשיא דונלד טראמפ אמר כי הלחץ הכלכלי על הרפובליקה האסלאמית יגבר, וכי טהראן "תשלם על תמיכתה בפעילות טרור". זו הפעם הראשונה שבה ארגון של ממשלה זרה הוגדר באופן רשמי כיישות טרור. בתגובה, מועצת הביטחון של איראן הכריזה על צבא ארצות הברית ארגון טרור.