וולודימיר זלנסקי, שחקן חסר ניסיון פוליטי ששיחק את דמותו של נשיא אוקראינה, עשה את הבלתי ייאמן ויהפוך לנשיא גם במציאות. לפי המדגמים הוא זכה ל-73% והביס את הנשיא היוצא פטרו פורושנקו. ההיסטוריה: גם הנשיא וגם ראש הממשלה יהודים

המדגמים באוקראינה צופים הערב (ראשון) ניצחון ברוב גדול לוולדימיר זלנסקי, קומיקאי יהודי חסר ניסיון, במקומו של הנשיא המכהן פטרו פורשנקו. לפי המדגמים, זלנסקי קיבל כ-70% מהקולות – פער עצום על פני פורושנקו. אחרי ניצחונו המסתמן אמר זלנסקי כי "הכול אפשרי". אם ינצח, אוקראינה תהיה המדינה היחידה חוץ מישראל שם הנשיא וגם ראש הממשלה שלה – ולודימיר גרויסמן – הם יהודים.

זלנסקי בן ה-41 הוא נטול כל ניסיון פוליטי וכל ניסיונו בתחום מסתכם בסדרת טלוויזיה בה גילם את הנשיא. ולמרות זאת, הוא נחשב למועמד מוביל, שכן בסיבוב הראשון זכה זלנסקי ב-30% אחוזים מקולות הבוחרים לעומת 16% בלבד לפטרו פורושנקו. "בבחירות הקודמות אני עצמי הצבעתי לפורושנקו, אבל טעיתי. לא חשבתי שהחיים החדשים על פיו הם חיים של הישרדות. אני לא פוליטיקאי. באתי לשבור את השיטה הזאת", אמר זלנסקי.

הפילוח באזורים שסובלים ממלחמת האזרחים במדינה מעניינים לא פחות: בדרום אוקראינה, הכוללת ערים כמו חרסון ואודסה, גרף זלנסקי 73.4%, ובמזרח הכולל בין היתר את דנייפרופטרובסק, חארקוב וזפרורוז'יה, המצביעים די התעלמו מפורושנקו. 11.2% בלבד בחרו בו, לעומת 88.1% לזלנסקי.

השניים ערכו עימות באצטדיון כדורגל בבירה קייב ביום שישי, והטיחו עלבונות והאשמות אחד בשני. הקמפיין הלא שגרתי של זלנסקי התנהל בעיקר ברשתות החברתיות ובהופעות, ולא בעצרות פוליטיות מסורתיות. הוא הבטיח להילחם בשחיתות, מסר שמושך את אזרחי המדינה שמאסו בפוליטיקאים הוותיקים. אוקראינה, בת 42 מיליון התושבים, נותרה אחת המדינות העניות ביותר באירופה.

הבחירות נערכות על רקע העימות המתמשך והעקוב מדם בין אוקראינה לבין שכנתה רוסיה. זלנסקי מצהיר בגלוי כי יניע את ארצו לכיוון מערב וכי המטרה הגלויה של קייב היא הצטרפות לנאט"ו. שני המועמדים הבטיחו לפעול להחזיר לחזקתה של אוקראינה את חצי האי קרים שסופח לרוסיה, אך זלנסקי הודה כי הוא לא רואה את זה קורה בעתיד הקרוב.