הממשל האמריקני הכריז באופן רשמי על סיום תקופת הוויתור למדינות שקיבלו אישור להמשיך לייבא מאיראן נפט לאחר החזרת הסנקציות. נתניהו: "החלטה בעלת חשיבות להגברת הלחץ על משטר הטרור". סעודיה ואיחוד האמירויות יפעלו להזרים נפט במקום איראן

הבית הלבן הודיע היום אחר הצהריים (שני) באופן רשמי כי נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ החליט שלא להאריך את הפטור שקיבלו מספר מדינות לאחר החרם שהטילה ארה"ב על מגזר הנפט האיראני. על פי הודעת הבית הלבן, כשתוקף הפטור שקיבלו אותן מדינות יפוג ב-2 במאי – הוא לא יחודש.

המשמעות הראשונית של ההחלטה הוא הפסקת תזרים המזומנים למדינה המוסלמית המתפרנסת בעיקר ממכירת נפט לעולם ונאנקת בתקופה האחרונה מהסנקציות האמריקניות.

עד כה נהנו חמש מדינות מפטור מהחרם, בהן יפן, דרום קוריאה וטורקיה. מעתה אם ימשיכו לייבא נפט מאיראן – יהיו נתונות לסנקציות אמריקניות בעצמן.

בהודעת הבית הלבן נמסר כי מטרת ההחלטה היא "להביא לאפס את ייצוא הנפט של איראן, וכך לשלול מהמשטר האיראני את מקור ההכנסה המרכזי שלו". לפי ההודעה האמריקנית, ארה"ב, סעודיה ואיחוד האמירויות סיכמו לוודא שההיצע בתחום הנפט יענה על הביקוש העולמי גם כאשר הנפט האיראני יסולק מהשוק.

בישראל מברכים את ההחלטה של נשיא ארה"ב גם מהאופוזיציה, ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב לאחר ההחלטה, "ההחלטה של הנשיא טראמפ והממשל האמריקני היא בעלת חשיבות רבה להגברת הלחץ על משטר הטרור האיראני. אנו עומדים לצד נחישותה של ארה"ב נגד התוקפנות האיראנית וזוהי הדרך הנכונה לעצור אותה".

גם השר ישראל כץ המשמש כשר החוץ כתב "רק צעדים קשים מסוג זה יאלצו את משטר האייטולות באירן להפסיק לחלוטין את פיתוח תוכנית הגרעין המסוכנת ואת תמיכתם בחיזבאללה וביתר ארגוני הטרור באזור. ישראל תמשיך להיות שותפה נאמנה של ארה״ב במאבק מול התוקפנות האיראנית".

ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן בירך אף הוא את החלטת טראמפ וכתב, "מברך את נשיא ארה״ב על ההחלטה האמיצה והחשובה שתשפיע ישירות על מקור ההכנסה של הטרור האיראני. המחויבות של ארה״ב לפעול נגד הטרור באיראן לאורך השנים היא אבן יסוד במדיניות החוץ שלה ובשותפות האינטרסים הבטחוניים במזרח התיכון".