מסמך הדרישות של רשימת איחוד מפלגות הימין: העברת חוק נורווגי מורחב באופן מיידי שיכניס את איתמר בן גביר, שינוי שיטת בחירת השופטים, שינוי מעמדו של היועמ"ש, צמצום סמכותו של מבקר המדינה. לפיד: "הממשלה עוברת לידי הכהניסטים"

מסמך הדרישות של רשימת איחוד מפלגות הימין, שפרטיו המשמעותיים נחשפו הערב (שני) במלואם לראשונה ב'חדשות 12', מלמד שהמשא ומתן הקואליציוני – שעוד לא החל – הולך להיות ארוך ומפרך. על פי גורמים באיחוד מפלגות הימין, אלו הדרישות שבצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ יציגו לצוות המשא ומתן של הליכוד.

תחילה לתיקים ולתפקידים: תיק החינוך לפרץ ותיק המשפטים לסמוטריץ' – שיבקש גם תיק קטן נוסף, לדוגמא ירושלים או תפוצות. כמו כן דורש סמוטריץ' העברת חוק נורווגי מורחב באופן מיידי, שיכניס את איתמר בן גביר (מס' 7 באיחוד מפלגות הימין) לכנסת על ידי התפטרות סמוטריץ' ופרץ מהכנסת לאחר מינויים לשרים.

המסמך כולל דרישות נוספות בנושא הרפורמות במערכת המשפט: העברת פסקת התגברות – המשמעות: עיקור מוסד הביקורת השיפוטית, כלומר הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל, ברוב רגיל ואפילו ללא 61 אצבעות; שינוי שיטת בחירת השופטים כך שהממשלה תמנה והכנסת תאשר את מינויים לאחר שימוע; שינוי מעמדו של היועץ המשפטי לממשלה שלא יוכל להתייצב בבג"ץ נגד עמדת הממשלה כולה או שר בממשלה; וצמצום סמכותו של מבקר המדינה כך שלא יוכל לבקר בזמן אמת.

יאיר לפיד בתגובה לפרסום רשימת הדרישות של איחוד מפלגות הימין לנתניהו: "הנהגת הממשלה עוברת מידי הליכוד לידי הכהניסטים והתמורה היא חסינות לביבי. רשימת הדרישות של סמוטריץ׳ ושותפיו אומרת שהנהגת הממשלה עוברת מהליכוד לידי הכהניסטים. הכל בפנים. סיפוח מלא-מלא. ביטול ההתנתקות. ביטול סמכותו של בית המשפט. ביטול המנהל האזרחי. ביטול המבנה הדמוקרטי של מדינת ישראל. התמורה? חוק חסינות לביבי. עסקה מוצלחת בשבילם, טובה גם בשבילו. גרועה בשביל אזרחי המדינה״.