דיווח: החרדים מגבשים פתרון למשבר הגיוס שיתבסס על החוק של משרד הביטחון ללא שינוי עם הוספת סעיף שמי שמבקש ללמוד תורה ימשיך. "חוק הגיוס של מערכת הביטחון הוא חוק לא נוח לעולם החרדי, ולמרות זאת אנחנו אלה שמתפשרים"

האם משבר חוק הגיוס בין החרדים לליברמן שמאיים על הקואליציה הבאה בדרך לפתרון? על פי דיווח של יהודה שלזינגר ב'ישראל היום' מתגבש מתווה על ידי הנציגים החרדים שלא דורש לשנות שום פסיק בחוק הגיוס, וכך יוכל ליברמן להעבירו. אלא שהחרדים מבקשים להוסיף לחוק הצהרה נוספת החשובה, שלפיהם כל בחור שירצה ללמוד תורה יוכל להמשיך לעשות זאת. על פי המתווה החרדי, הוספת סעיף כזה יכולה להיעשות גם כן על ידי מערכת הביטחון.

עוד דיווח שלזינגר, כי כפי שנחשף ב'חדשות JDN', הנציגים החרדים דורשים להעביר את חוק יסוד ערך לימוד התורה. עד כה כל הפסילות של חוקי הגיוס בבג"ץ נבעו מהעובדה שהם התנגשו בערך השוויון. החרדים מאמינים כי על ידי העברתו של ערך לימוד התורה כחוק יסוד בעל מעמד מיוחד, לא יוכל בג"ץ לבטלו שוב. החרדים דורשים גם שפסקת ההתגברות תחוקק בכנסת לפני שחוק הגיוס יחוקק שם, גם זאת כחלק מהרעיון שבית הדין הגבוה לצדק לא יוכל לבטלו בעתיד.

גורם חרדי המעורה בפרטים עקץ את שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן כי, "אנחנו, יחד עם הדתיים, שווים 20 מנדטים, ואילו ליברמן שווה רק חמישה, ולמרות זאת אנחנו אלה שמוכנים ללכת צעד אחד לקראתו. עם 20 מנדטים אנחנו בקלות יכולים לדרוש לחוקק חוק אחר ממה שחוקקה מערכת הביטחון, משהו שיוסכם עלינו – ולמרות זאת אנחנו אומרים שאנחנו מוכנים להתפשר על החוק של משרד הביטחון, אפילו ללא שינויים, רק עם תוספת הצהרתית אחת שתבטיח שלומדי התורה יוכלו ללמוד תורה".

לדבריו, "חוק הגיוס של מערכת הביטחון הוא חוק לא נוח לעולם החרדי, ולמרות זאת אנחנו אלה שמתפשרים. אביגדור ליברמן אפילו לא צריך לרדת מהדרישה שלו שחוק הביטחון (הגיוס, י"ש) יועבר כמו שהוא".

 

עוד בנושא
חבר הכנסת המיועד, אלי אבידר, שנבחר למקום הרביעי ב'ישראל ביתנו', בריאיון ראשון ולא מתוכנן לJDN: "ישנן הסכמות ברורות לגבי חוק הגיוס" • ההשוואה בין חרדים לחמאס? "לא זוכר ולא מכיר משוואה שכזאת" • ועל המאחד, המפלג ועוד