למרות שישראל ביתנו ממשיכה לנהל מו"מ עם נציגי הליכוד, ליברמן טוען כי נתניהו נכנע לחרדים ומאיים ללכת לאופוזיציה • "אנחנו בישראל ביתנו עם 5 מנדטים מול 22 מנדטים של החרדים והחרד"לים, רואים את תפקידנו כבולמי היוזמות החד־צדדיות"

מי שמסתמן כאגוז הקשה לפיצוח מצד נתניהו על רקע הדרישות של המפלגות החרדיות בעניין הגיוס והשבת, הוא דווקא אביגדור ליברמן שמהווה לשון מאזנים בקואליציה עתידית בראשותו של בנימין נתניהו.

"אנחנו בישראל ביתנו עם 5 מנדטים מול 22 מנדטים של החרדים והחרד"לים, רואים את תפקידנו כבולמי היוזמות החד־צדדיות העלולות להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה", אמר ליברמן בראיון לעיתונאי יובל קרני בידיעות. "אנחנו לא מכניסים עז חדשה לתוך המו"מ כדי לא להקשות על הקמת קואליציית ימין חדשה, אבל מחובתנו לוודא שלא לאפשר הקצנה וכפייה".

למרות שישראל ביתנו ממשיכה לנהל מו"מ עם נציגי הליכוד, ליברמן טוען כי נתניהו נכנע לחרדים בקואליציה הקודמת כשהכוח שלהם היה קטן משמעותית מהיום. "בקדנציה האחרונה ראינו אין־סוף דוגמאות למונופול של החרדים. כמו סיפור הוועדה לעניין מתווה הכותל שנתניהו מינה בעצמו. לאחר שהוגשו מסקנותיה ואושרו בממשלה, נתניהו נענה לדרישת החרדים והקפיא את המתווה", אמר.

"גם בנושא הגיור: נתניהו מינה את משה ניסים לעמוד בראש ועדה ולמרות שהוגשו מסקנותיה ביולי 2018, בשל לחץ מצד ש"ס ויהדות התורה, נתניהו נמנע מלהביא אותן אפילו לדיון במליאת הממשלה. מה שחשוב יותר מאשר להתעסק בהיסטוריה הלא רחוקה זה לחשוב כיצד לעצור את ההקצנה החרדית ולמנוע פגיעה בסטטוס־קוו".

ליברמן הוסיף "אם מישהו ינסה בצורה כוחנית או חד־צדדית לכפות את דעתו על רוב העם בישראל — שרחוק מתפיסת העולם החרדית — עליו תיפול האחריות לכישלון המו"מ הקואליציוני".

בשל כך, המו"מ הקואליציוני שתוכנן להיום הוקפא "בשל התנהלות של השותפות הקואליציוניות", לדברי קרני.