צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

פומפאו טס לביקור בזק בעיראק: "איראן מסלימה פעולותיה"

מזכיר המדינה של ארצות הברית קיים במפתיע ביקור בעיראק ונפגש עם ראש הממשלה המקומי. פומפאו אמר כי מטרת הפגישה הייתה ליידע את הגורמים על "זרם האיומים המוגבר" בסביבתם. המזכיר הבטיח שארצו "תגן על עצמאותה של בגדד"

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו הגיע אמש (רביעי בלילה) לביקור פתע בעיראק, על רקע החשש של ארצות הברית מפני מתקפה של איראן נגד כוחות אמריקניים באזור. פומפאו, שערך ביקור מתוכנן בברלין אתמול, נפגש עם ראש הממשלה בבגדאד ועם בכירים אחרים בממשלת עיראק והביע דאגה מפני השפעתה של איראן לאור פעילותה באזור.

הצעד הגיע על רקע המתיחות הגואה בין ארה"ב לאיראן. גורמים גרמנים ציינו כי מדובר בנושאים ביטחוניים. פומפאו עצמו אמר שמטרת הנסיעה היא גם ליידע גורמים עיראקים באשר לשטף האיומים המתגבר כדי שיוכלו להגן ביעילות על כוחות אמריקנים.

פומפאו אמר כי "רציתי להגיע לבגדאד כדי לדון עם ההנהגה ולהבטיח את הישארותה של עיראק כמדינה ריבונית ועצמאית". בשיחה עם עיתונאים לקראת פגישתו עם ההנהגה המקומית אמר כי תהיה לו הזדמנות לדון בהסכמים עסקיים עם אנשי הממשל כולל "עסקאות אנרגיה גדולות שיכולות לנתק את המדינה מהאנרגיה האיראנית".

שר החוץ הדגיש כי הביקור אכן קשור במאמציה של וושינגטון לחיזוק הקשרים עם בגדאד, בין היתר במטרה להפעיל "לחץ מקסימלי" נגד טהראן. זאת, אמר בין היתר, כיוון שאיראן "מסלימה את פעילותה, ואיומיה לאחרונה היו מאד ספציפיים". בתשובה לשאלה האם קיים איום מצד איראן בנוגע לריבונותה של עיראק, המדאיג את הממשל האמריקני, השיב פומפאו: "לא, לא, הבטחת עצמאותה של עיראק היא חלק מעמדת הביטחון הלאומי הכללית שלנו מאז תחילת ממשלו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ"

בנוסף, בדרכו לפגישה אמר פומפאו כי הוא ידון בעניינים כלכליים עם גורמים עיראקים, בהם עסקאות אנרגיה שיכולות לנתק את המדינה מהאנרגיה האיראנית. כזכור, ארה"ב הטילה עיצומים על הסחר עם איראן, דבר המשפיע על ייצוא הגז שלה. עוד מסר המזכיר כי הוא ישוחח על המצב הביטחוני ועל הכוחות האמריקנים בעיראק. עם זאת, הוא ציין כי ארה"ב לא מעוניינת לתקוף מדינה אחרת מתוך עיראק.

בתוך כך, גורמים אמריקנים אמרו הערב ל-CNN שמידע מודיעיני מלמד שאיראן מעבירה למפרץ הפרסי ספינות עם טילים בליסטיים לטווח קצר. לפי הגורמים זו אחת הסיבות המרכזיות להחלטה של ארה"ב לשלוח למזרח התיכון את נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" יחד עם מפציצים מסוג B-52.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן